Mariusz Błaszczak o raporcie NIK: jest tylko wycinkiem całości

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2020 07:24
- Wojsko Polskie rozwija się liczebnie. Kiedy w 2015 roku rząd PiS obejmował władzę, było 95 tys. żołnierzy zawodowych, teraz jest ich 107 tys. Jest też 24 tys. żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej - wyliczał w Programie 1 Polskiego Radia szef MON Mariusz Błaszczak
Audio
  • Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej o raporcie NIK (Sygnały Dnia/Jedynka)
Mariusz Błaszczak
Mariusz Błaszczak Foto: Andrzej Gralewski/Polskie Radio

Paweł Mucha 1200 PAP.jpg
"Kluczowy dokument". Paweł Mucha o nowej Strategii Bezpieczeństwa Narodowego RP

Według raportu NIK, który cytuje "Rzeczpospolita", w Wojsku Polskim brakuje symulatorów, ślepej amunicji, instruktorów, programy są przestarzałe, a nauka szkolnictwa wyższego to niekiedy fikcja.

Do tych zarzutów w rozmowie z Krzysztofem Świątkiem odniósł się szef MON.

Mariusz Błaszczak mówił, że jest to wycinek całości, a całość przedstawia się zupełnie inaczej. - Wojsko Polskie rozwija się liczebnie. Kiedy w 2015 roku rząd PiS obejmował władzę, było 95 tys. żołnierzy zawodowych, teraz jest ich 107 tys. Jest 24 tys. żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej - mówił minister obrony narodowej.

Działania w dobie pandemii

Gość radiowej Jedynki dodał, że to, jak działa polska armia, najlepiej widać po jej reakcji w czasie pandemii. - Żołnierze WOT, ale nie tylko, także żołnierze chemicy, na co dzień służą Polsce i Polakom - mówił, dodając jednocześnie, że każdego dnia 9 tys. żołnierzy strzeże granic Rzeczypospolitej Polskiej.

- Zajmują się pomaganiem tym, którzy tej pomocy potrzebują np. pobieraniem próbek od osób, które mogą być zakażone, transportem środków medycznych - wyliczał.

Armia się zmienia

Mariusz Błaszczak mówił ponadto, że Wojsko Polskie zmienia się na korzyść. Jego zdaniem świadczą o tym między innymi ćwiczenia Defender, które na początku czerwca odbędą się wspólnie z armią Stanów Zjednoczonych. - Weźmie w nich udział 6 tys. Amerykanów oraz żołnierzy Wojska Polskiego, nowoczesny sprzęt - zaznaczył.

andrzej duda oficjal pap arch 1200.jpg
"To wymagało pilnej naprawy". Andrzej Duda zapoczątkował zmiany w systemie kierowania i dowodzenia armią

- Odkąd jestem ministrem obrony narodowej, podpisałem umowę dot. zakupu zestawów Patriot, systemów rakietowych HIMARS, F-35 - najnowocześniejszych samolotów na świecie - wyliczał dalej szef MON.

Jak podkreślił, wojsko się rozwija, a że "ktoś ma tam jakiś cel polityczny, żeby uderzyć. To cóż, w takim świecie żyjemy" - dodał. - Można się posłużyć jakimś wyjątkiem, fragmentem, ale to jest obraz nieprawdziwy, ten, który został przedstawiony w tej gazecie - ocenił Mariusz Błaszczak. 

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Audycja: "Sygnały dnia"
Prowadząca: Krzysztof Świątek
Gość: Mariusz Błaszczak (minister obrony narodowej)
Data emisji: 14.05.2020
Godzina emisji: 07.15

pkur

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Nasze bezpieczeństwo jest bezcenne". Publicysta o nowej Strategii Bezpieczeństwa Narodowego

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2020 17:12
- Wszelkie inwestycje, które prowadzą do unowocześnienia polskiej armii, są bezcenne, bo bezcenne jest nasze bezpieczeństwo. Można przeżyć bez gazu, ale jeśli ktoś do nas będzie strzelał, "sprawa się skończy" - powiedział w Polskim Radiu 24 Igor Szczęsnowicz z "Gazety Polskiej".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szefowie MON o skutkach pandemii dla bezpieczeństwa i obrony Unii Europejskiej

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2020 17:29
Jak zmieni się obronność państw Unii Europejskiej po pandemii koronawirusa?
rozwiń zwiń