Sygnały Dnia 14 maja 2020 roku, rozmowa z Marleną Maląg

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2020 07:40
Audio
  • Marlena Maląg o III etapie odmrażania gospodarki i wsparciu rządu dla przedsiębiorców (Sygnały dnia/Jedynka)

Krzysztof Świątek: Kolejnym gościem Sygnałów Dnia Marlena Maląg, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. Dzień dobry, pani minister.

Marlena Maląg: Dzień dobry, witam państwa bardzo serdecznie.

Pani minister, cieszymy się, od poniedziałku pójdziemy do salonów fryzjerskich, do salonów kosmetycznych, będzie także możliwość pójścia do restauracji czy kawiarni. Ale żeby nie było tak różowo, restauratorzy cytowani przez portal Money.pl mówią tak: „Tylko jedna osoba przy stolikach, bo to na 4 metry kwadratowe, sprawi, że niewielu będzie klientów, bo dwie koleżanki nie spotkają się na kawę, a dwóch kolegów na piwo” i pytają: „Dlaczego nie liczba osób na metr kwadratowy taka jak w sklepach?”.

Przede wszystkim wytyczne, które są związane z odmrażaniem gospodarki, czyli kolejnym etapem, w który wchodzimy przede wszystkim żeby właśnie ten trudny czas już próbować normalizować, natomiast zawsze będziemy... Jednak żyjemy, tak jak pan minister Szumowski mówi, musimy się nauczyć żyć w tych trudnych warunkach. A więc wytyczne, które zostały opracowane i przekazane przez inspektora sanitarnego i przede wszystkim są związane z bezpieczeństwem Polaków. I tutaj w zależności właśnie od wielkości tego lokalu osoby będą mogły w nim przebywać. I tak naprawdę to rozmrażamy gospodarkę, żeby właśnie restauratorzy mogli otwierać swoje firmy, żebyśmy powoli mogli dochodzić do normalności, ale przede wszystkim najważniejsze jest zadbanie o bezpieczeństwo. A więc te warunki są przemyślane, tak abyśmy przede wszystkim korzystając z tych miejsc, dając możliwość zarobienia tym osobom, które prowadzą restauracje, też byli sami bezpieczni. I jest to naprawdę głęboko przemyślane.

Dużym obciążeniem są opłaty czynszu. Czy w ramach tego dofinansowania restauratorzy, właściciele kawiarń, mogą te dofinansowania przeznaczać właśnie na opłacanie czynszów?

Oczywiście. Jeżeli te dofinansowania, z których korzystają w ramach tarczy antykryzysowej i rozwiązań, które są przez nas przygotowane, mogą też te dofinansowania przeznaczyć, w zależności z jakiego źródła z tego wsparcia korzystają. Tak naprawdę widzimy, jakie jest duże zainteresowanie mechanizmami, instrumentami, które zostały zaproponowane, bo przede wszystkim chodzi o to, aby przedsiębiorcy mogli zachować płynność finansową, ale też troska o miejsca pracy, bo za właśnie tymi wszystkimi wnioskami, za tymi konkretnymi przedsiębiorcami stoją konkretni pracownicy i ich rodziny. I tak jak obserwujemy w przestrzeni publicznej, my sami też, z tych mechanizmów, które obsługujemy jako Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, już ponad 8 miliardów złotych trafiło do polskich przedsiębiorców na wsparcie miejsc pracy konkretnie, a także przypomnę o bardzo dobrze funkcjonującym mechanizmie tarczy finansowej realizowanej przez TFR-y. A więc to są te środki, które pozwalają przedsiębiorcom przede wszystkim przetrwać ten trudny czas. I zależy nam na tym, żeby przede wszystkim gospodarka jak najmniej ucierpiała. Wiadomo, że czas, w którym jesteśmy i nawet po pandemii będzie już innym czasem, innym funkcjonowaniem gospodarki, ale przede wszystkim zależy nam na tym, aby jak najmniej gospodarka ucierpiała, jak najmniej też konkretne osoby pracujące, bo też obserwujemy, w jaki sposób przedsiębiorcy... jakie decyzje podejmują, między innymi też zwalnianiem pracowników, a nam zależy na ochronie miejsc pracy.

Pani minister, a à propos jeszcze tych salonów fryzjerskich i kosmetycznych, czy ministerstwo dysponuje jakimiś danymi, że to dofinansowanie, to wsparcie na przykład na utrzymanie miejsc pracy, na przetrwanie tej hibernacji, tego zamrożenia funkcjonowania, czy one pomogły przetrwać tym zakładom, także salony fryzjerskie, kosmetyczne wszystkie albo w 90 przynajmniej procentach przetrwały ten okres?

Z danych, z których my tutaj obserwujemy, zarówno właśnie które sobie zbieramy, zarówno z zamykaniem się firm, to, co (...)n jest obserwowane, większość zakładów fryzjerskich poprzez wsparcie... czy tam kosmetycznych, wszystkich tych zakładów beauty, starała się ten trudny czas przetrwać, przede wszystkim właśnie korzystając z wsparć, które były uruchomione właściwie od razu w tym trudnym czasie, bo przypomnę, że od 1 kwietnia z dofinansowań zarówno i postojowego, jak i dofinansowań związanych z utrzymaniem miejsc pracy, już przedsiębiorcy mogli korzystać i tak naprawdę na ten moment możemy śmiało powiedzieć, że około 5 milionów miejsc pracy zostało ochronionych, bo samych wniosków o wsparcie, tych rozpatrzonych pozytywnie zostało złożonych do nas ponad 3 miliony 800 tysięcy.

Pani minister, właśnie à propos rozpatrywania tych wniosków – Rzeczpospolita dwa dni temu pisała, że jest pewna różnica, że firmy na rozpatrzenie tych wniosków przez urzędy pracy muszą czekać nawet kilka tygodni, a jeżeli chodzi o te środki rozdzielane przez Polski Fundusz Rozwoju, to trafiają do przedsiębiorców w ciągu kilku dni i winna ma być skomplikowana procedura wymagająca sprawdzania ręcznego.

Procedura właściwie w jednym mechanizmie i drugim jest prosta. Ja odniosę się tutaj właśnie do mechanizmu realizowanego przez powiatowe urzędy pracy i wojewódzkie urzędy pracy. Tak naprawdę jest prosty wniosek łączny z umową, wniosek opierający się na oświadczeniu zarówno właśnie w wojewódzkich funduszach, jak i powiatowych. Natomiast i my przekazujemy, mało tego, środki jako rząd na obsługę tego zadania. I zainteresowanie rzeczywiście jest bardzo duże i tu, co my obserwowaliśmy i monitorujemy to każdego dnia, realizacja przez samorządy mikropożyczek umarzalnych. Tutaj trzeba zwrócić uwagę, że to w zależności właśnie od podejścia samorządów. Ta pięciotysięczna pożyczka, która pozwala właśnie im... Przede wszystkim jej zamysłem jest to, aby szybko dotarła dla osób potrzebujących. Niektóre powiatowe urzędy pracy, a więc patrz: samorządy nie do końca sobie z tym zadaniem poradziły. Ja przypomnę... znaczy pokażę tylko, że na przykład duże miasta, które niektóre informowały, że mają trudności, sobie dzisiaj świetnie radzą z prostym mechanizmem, to jest wniosek łączny z umową składany elektronicznie. My pół procent przekazujemy na obsługę tego zadania, w przypadku miasta stołecznego Warszawy, które wczoraj apelowało o pomoc, że powinniśmy... że rząd powinien pomóc, to ja się dziwię, że pan prezydent, a wielokrotnie tutaj moja pani minister Nowak, która nadzoruje ten temat, rozmawiała z wiceprezydentem Olszewskim, że tak naprawdę nie wychodzą naprzeciw swoim przedsiębiorcom, którzy potrzebują tych pieniędzy. I na przykład przykładem może być Łódź, gdzie powiatowe urzędy pracy mają dużą ilość wniosków, ale pracują również w sobotę, aby przede wszystkim obsłużyć ten mechanizm, aby jak najprędzej pieniądze trafiły. Tak że mamy (...)

Pani minister, jest zapowiedziana przez prezydenta Dudę podwyżka zasiłku dla bezrobotnych do 1300 złotych, a także wypłata dodatku solidarnościowego w wysokości 1200 złotych. Ale to ma się stać dopiero od 1 lipca. Dlaczego nie od 1 czerwca?

Przede wszystkim to my pracujemy i tutaj z panem prezydentem razem ustalamy konkretne zasady i jak to wsparcie ma być realizowane. Przygotowujemy projekt ustawy, która będzie o tych dwóch mechanizmach mówiła, a więc zarówno o podniesieniu zasiłku dla bezrobotnych, a także o dodatku czy też zasiłku solidarnościowym. Tutaj nie nazwa jest ważna, ale istotne jest przekazane wsparcie. Przede wszystkim od kiedy będzie obowiązywało to wsparcie, ostateczna decyzja jeszcze nie zapadła. My cały czas pracujemy nad tą ustawą, obserwując też bezrobocie. Tak że tutaj na pewno będzie przedstawiona ustawa wypracowana łącznie z panem prezydentem, który jest autorem tego, aby rzeczywiście to wsparcie dla osób potrzebujących, którzy stracili pracę z powodu właśnie trudnej sytuacji (...)

Ale prawdopodobny termin od 1 lipca?

Ja powiem tak, że ja do terminu się nie odnoszę, bo my nad terminem pracujemy. Zarówno właśnie w rozmowach z panem prezydentem, jak i tutaj z panem premierem ustalamy. A więc przyjdzie moment, kiedy ogłosimy, od kiedy.

Bardzo dziękuję. Marlena Maląg, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, była gościem Sygnałów Dnia. Dziękuję bardzo.

Dziękuję pięknie.

JM