Prezes PiS: zwycięstwo Trzaskowskiego w wyborach to paraliż państwa

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2020 13:01
- Rafał Trzaskowski już teraz ma wpływ na Warszawę i nie będę opisywał skutków tych rządów, bo nie chcę być niegrzeczny - mówił w Programie 1 Polskiego Radia prezes PiS Jarosław Kaczyński.
Audio
  • Jarosław Kaczyński: w razie wyboru Radosława Sikorskiego lub Rafała Trzaskowskiego na prezydenta, doszłoby do sparaliżowania Polski (Sygnały dnia/Jedynka)
Prezes PiS Jarosław Kaczyński był gościem Sygnałów dnia
Prezes PiS Jarosław Kaczyński był gościem "Sygnałów dnia"Foto: W.Kusiński/PR

Prezes PiS w Programie 1 Polskiego Radia był w piątek rano pytany o komentarz do rezygnacji Małgorzaty Kidawy-Błońskiej (PO) z kandydowania na prezydenta i zastąpienie jej przez prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego lub europosła Radosława Sikorskiego.

1200_Kidawa_EN.jpg
PO może wymienić kandydata na prezydenta. Na giełdzie kilka nazwisk

- To są kandydatury z naszego punktu widzenia mniej więcej równoważne, to znaczy ani jeden, ani drugi z tych panów nie nadają się na stanowisko prezydenta Polski. Doszłoby tutaj do bardzo poważnych zakłóceń, do sparaliżowania państwa, ciężkiego sparaliżowania państwa - powiedział prezes PiS.

- Czyli ostatniej rzeczy, której w tej chwili można sobie życzyć jeśli się myśli o interesie zarówno zbiorowym, jak i interesach indywidualnych - dodał Jarosław Kaczyński.

<<CZYTAJ TAKŻE>> "Opamiętajcie się". Gronkiewicz-Waltz apeluje do członków PO ws. kandydata w wyborach

Prezes PiS odniósł się też do zapowiedzi wiceszefa PO Bartosza Arłukowicza, który kilka dni temu oznajmił, że "jeśli Polacy nie będą mogli wrzucić kartki do urny wyborczej w wyborach bezpiecznych, tajnych, bezpośrednich i przede wszystkim uczciwych, to po prostu wyjdą na ulicę".

- Marzenie o wyprowadzeniu ludzi na ulicę i przeprowadzeniu Majdanu w Polsce jest od kilku lat ściśle związane z formacją Bartosza Arłukowicza, szefa sztabu wyborczego Małgorzaty Kidawy-Błońskiej - powiedział prezes PiS.

Podkreślił, że "dziś powodów do Majdanu nie ma, wręcz przeciwnie". - Obecnie w Polsce bardzo wyraźnie poprawiło się życie wielu milionów Polaków. W walce z koronawirusem, a także w przeciwdziałaniu kryzysowi gospodarczemu, wypadamy bardzo dobrze i widać to we wszystkich ocenach międzynarodowych. Można to sprawdzić za pomocą liczb, a spadek produkcji, PKB czy wzrost bezrobocia wywołany COVID-19 jest niewysoki w porównaniu z innymi krajami - mówił Jarosław Kaczyński.

Rafał Trzaskowski EN 1200.jpg
Problemy finansowe Warszawy. Stolica znów podnosi opłaty i tnie wydatki, cięcia nie dotyczą jednak organizacji LGBT

"Totalna opozycja nie bierze pod uwagę interesu Polski jako całości"

Zdaniem prezesa PiS działania opozycji w związku z organizacją wyborów prezydenckich są destrukcyjne. - Mieszczą się one w ramach opozycji totalnej, czyli takiej opozycji, która odrzuca wszelkie zasady i zupełnie nie bierze pod uwagę interesu Polski jako całości. To nie jest droga, która prowadzi do sukcesu - stwierdził polityk.

>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] Wildstein: opozycja kontestuje wszystko i nie jest partnerem do dyskusji

- To jeden z dowodów na nieuznawanie demokracji, a ona zakłada istnienie wspólnoty, z punktu zaś widzenia opozycji tej wspólnoty nie ma, no chyba, że rządzi opozycja. Oni uważają, że z wyborów muszą wychodzić zwycięsko, a jak tak się nie dzieje, to wówczas demokracji nie ma - podkreślił.

Według prezesa PiS "skutki takiej postawy są negatywne dla działań państwa i jego zdolności do przeciwstawiania się niebezpieczeństwom".

- Dotyka to negatywnie świadomości społecznej, demokratycznej, a taką świadomość trzeba nieustannie budować, umacniać, podtrzymywać, zwłaszcza w Polsce, w której przeżyliśmy komunizm. Działania opozycji totalnej temu nie służą i nie widać, aby miało się coś w tej kwestii zmienić. Opozycji chodzi przede wszystkim o wywołanie wrażenia kryzysu - powiedział Jarosław Kaczyński.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Audycja: "Sygnały dnia"

Prowadzący: Katarzyna Gójska

Gość: Jarosław Kaczyński (prezes PiS)

Data emisji: 15.05.2020

Godzina emisji: 07.15

dn/kh

Czytaj także

Jacek Sasin: nie można wprowadzić stanu nadzwyczajnego tylko po to, żeby przesunąć wybory

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2020 07:31
- Opozycja w sposób nieodpowiedzialny, tylko dla realizacji swojego partykularnego interesu politycznego, w sytuacji kiedy kandydaci opozycji - jak wynika z sondaży - nie mają dzisiaj szans, żeby skutecznie zmierzyć się z prezydentem Andrzejem Dudą, szuka innego sposobu, żeby te wybory storpedować - mówił w Programie 1 Polskiego Radia wicepremier Jacek Sasin, minister aktywów państwowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dominik Tarczyński: Jarosław Kaczyński jest arcymistrzem polityki

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2020 08:24
- Najważniejsze jest to, że znaleźliśmy rozwiązanie, które daje to podstawowe prawo do udziału w wyborach i wybór prezydenta Rzeczpospolitej - mówił w Polskim Radiu 24 europoseł PiS Dominik Tarczyński. Podkreślił, że szef PiS-u okazał się - ponownie - arcymistrzem polskiej polityki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezes PiS o opozycji: bez COVID-19 też staraliby się destabilizować sytuację w kraju

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2020 08:38
Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński w wywiadzie dla "Gazety Polskiej" ocenia postawę opozycji parlamentarnej i jej działania w związku z wyborami prezydenckimi. Wypowiedzi z rozmowy, która zostanie opublikowana w najnowszym numerze tygodnika w środę, publikuje portal niezależna.pl.
rozwiń zwiń