Cyberchondria, czyli przychodzi pacjent do internetu...

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2020 13:39
Cyberchondria to nowa odmiana hipochondrii. Także polega na silnym przekonaniu pacjenta o tym, że dolega mu poważna choroba, ale dodatkowo wyszukuje on w internecie informacji o objawach, łącząc je z poważnymi schorzeniami i często samodzielnie stawiając diagnozę.
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/LightField Studios

czytaj więcej
alergia1200.jpg
Trudny czas dla alergików. Lekarz: nie stygmatyzujmy

Cyberchondrię postanowili dokładniej zbadać specjaliści z Katedry Psychiatrii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Kierownik Katedry Psychiatrii, profesor Joanna Rymaszewska, podkreśla, że ogólnopolskie badania, które rozpoczyna jej zespół, mają przede wszystkim pomóc poznać skalę zjawiska i mechanizmy, które prowadzą do cyberchondrii. - Chodzi także o przygotowanie odpowiednich programów prewencyjnych, bo zawsze trudniej jest leczyć, a łatwiej jest zapobiegać - zaznacza.

- Poszukiwanie w internecie rzekomych objawów dolegliwości z nadzieją, że po znalezieniu informacji uspokoimy się, przynosi często odwrotny skutek - mówi Marta Ciułkowicz, która jest członkiem zespołu badawczego. - Dochodzi wręcz do wzrostu odczuwanego lęku co bardzo negatywnie odbija się na naszym samopoczuciu i i jakości życia - dodaje.

Dr Google

Dr Agata Sławin, lekarka rodzinna i wiceprezes Dolnośląskiego Związku Lekarzy Rodzinnych - Pracodawców przyznaje, ze coraz częściej zdarzają się pacjenci, którzy mają diagnozę od dr Google i przychodzą do lekarza tylko po recepty i skierowania.

Niestety niektórzy wpadają w swoisty wir. Diagnozują się w sieci i także tam szukają leków. Dopiero gdy nic nie pomaga trafiają do lekarza i niestety czasem jest już za późno. 

Dodatkowo, stosowanie leków bez konsultacji lekarskiej może prowadzić do bardzo ciężkich powikłań mogących zagrażać życiu i zdrowiu.

***

Audycja: "Sygnały dnia"

Prowadzi: Daniel Wydrych

Materiał: Maciej Sas

Data emisji: 22.05.2020

Godzina: 6.47

kh

 

 

Zobacz więcej na temat: zdrowie medycyna internet
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Czy każdy objaw choroby musi oznaczać nowotwór?

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2020 13:05
Niewiedza bywa zabójcza. Jesteśmy skłonni ufać niesprawdzonym metodom, byle uniknąć wizyty u specjalisty. Najnowsze badania potwierdzają, że większość z nas, niemal 90 procent, informacje na temat zdrowia czerpie z internetu. Czy piwo i żurawina  rzeczywiście oczyszczają nerki? Czy kawa wypłukuje niezbędne składniki odżywcze? O mitach medycznych opowiedział pediatra, dr Łukasz Durajski. 
rozwiń zwiń