Barbara Rajkowska: nie bądźmy obojętni na krzyk i płacz dziecka

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2020 09:44
- Dzieci, które trafiały do naszych wiosek miały za sobą takie historie jak przemoc, niebezpieczeństwo, strach i lęk. To dotyka bardzo wiele rodzin - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Barbara Rajkowska ze Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce. Dla niektórych dzieci #zostańwdomu oznacza zagrożenie.
Audio
  • Rozmowa z Barbarą Rajkowską ze Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce (Jedynka/ Sygnały dnia)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Paul Biryukov

- Wydaje się, że dom to azyl, ciepłe i bezpieczne miejsce, natomiast my wiemy, że są dzieci, dla których pozostanie w domu oznacza zagrożenie (…). Są dzieci, które zniknęły z radarów i dla których #zostańwdomu to strach i niebezpieczeństwo - przyznaje Barbara Rajkowska.

Zdaniem Barbary Rajkowskiej, w dobie epidemii koronawirusa i społecznej izolacji, coraz więcej rodzin nie radzi sobie ze swoimi problemami jeszcze bardziej niż wcześniej. - Dla dzieci, które zostały bez opieki szkolnej, możliwości pożalenia się czy opowiedzenia, co dzieje się w domu, skończyło się wyrwanie z tego nie do końca bezpiecznego miejsca - dodaje.

Źródło: SOS Wioski Dziecięce / Youtube

Pod opieką 500 rodzin

Fundacja SOS Wioski Dziecięce ma pod swoją opieką blisko 500 rodzin. Podczas epidemii stowarzyszenie otrzymuje kontakt z każdą z tych rodzin.

- Pomimo, że zostały zamknięte w domach, jesteśmy cały czas wsparciem dla nich. Z dziećmi odrabiamy online lekcje, a jeśli występuje taka potrzeba, idziemy do rodziny zachowując odpowiedni dystans - opowiada Barbara Rajkowska.

Jak pomóc innym rodzinom?

Dużo rodzin na terenie naszego kraju takiego wsparcia jednak nie ma. Co możemy wtedy zrobić?

- Ostatnio mówi się bardzo dużo o tym, że jak zaczęła się praca zdalna i szkoła zdalna, to z dziećmi urwał się kontakt. Mimo że te rodziny istnieją, nauczyciele nie mają z nimi połączeń i nikt nie odbiera telefonów. Każdy z nas może zwrócić uwagę na to, czy ktoś w bloku krzyczy i jak wygląda dziecko, które wychodzi np. z psem. Nie bądźmy obojętni na reakcję, z którego domu wychodzą krzyk, agresja i dziwne zachowania. Zwracajmy też uwagę, gdy nie ma jakichkolwiek wyjść - tłumaczy Barbara Rajkowska.

[CZYTAJ RÓWNIEŻ] "Milowy krok". Resort sprawiedliwości pracuje nad narzędziami ustawy antyprzemocowej

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Rozmawiał: Daniel Wydrych 

Gość: Barbara Rajkowska (Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce)

Data emisji: 23.05.2020 

Godzina emisji: 8.14

DS

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Eksmisja sprawcy za przemoc domową. Prezydent podpisał ustawę antyprzemocową

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2020 11:19
To nie ofiara przemocy domowej, lecz jej sprawca będzie musiał natychmiast opuścić wspólne mieszkanie. Prezydent Andrzej Duda podpisał w środę tzw. ustawę antyprzemocową.
rozwiń zwiń