"Zarzuty opozycji są bezpodstawne i niemerytoryczne". Beata Kempa o sytuacji w sądownictwie

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2020 09:34
- Uważam, że wybór pani prof. Małgorzaty Manowskiej, dziś już I Prezesa Sądu Najwyższego, która została nominowana przez prezydenta Andrzeja Dudę, jest absolutnie dobrą decyzją - powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia Beata Kempa, europoseł Zjednoczonej Prawicy.
Audio
  • Beata Kempa o opozycji: powinna wykazać wiele więcej rozsądku, ale co najważniejsze, więcej wiedzy merytorycznej (Sygnały dnia/jedynka)
Beata Kempa, europoseł Zjednoczonej Prawicy
Beata Kempa, europoseł Zjednoczonej PrawicyFoto: Jacek Konecki/Polskie Radio

Beata Kempa odniosła się do wyboru prof. Małgorzaty Manowskiej na stanowisko I Prezesa SN. - Oprócz tego, że jest wieloletnim orzecznikiem, co jest niezwykle ważne, dlatego, że to praktyka ma kolosalne znaczenie w orzekaniu, to jest też wykładowcą i wychowawcą pokoleń – stwierdziła europoseł.

Zarzuty opozycji

1200_Duda_PAP.jpg
"Jest wybitnym prawnikiem". Prezydent o wyborze Małgorzaty Manowskiej na I Prezesa SN

Dodała, że prof. Manowska jest autorką wielu publikacji, ”z których korzystają nie tylko studenci, ale także ci, którzy prawo wykonują”.

- To się wpisuje w niemerytoryczną, totalną wojnę, którą wypowiedziała opozycja – oceniła polityk, mówiąc o zarzutach niedemokratycznego wyboru I Prezesa SN, które wysuwa opozycja. - Myślę, że w tym momencie, jeśli chodzi o kwestię SN, powinna wykazać wiele więcej rozsądku, ale co najważniejsze, więcej wiedzy merytorycznej – dodała. Wyjaśniła, że wybór I Prezesa SN to wyłączna prerogatywa prezydenta.

Raport Komisji wolności społecznej, sprawiedliwości i spraw wewnętrznych

- To co się wczoraj stało w Parlamencie Europejskim, czyli omawianie projektu rezolucji, która ma uderzyć w sposób absolutnie nieuprawniony i nieuzasadniony w państwo polskie, to projekcja tego, co mówi w kraju opozycja - powiedziała europoseł PiS.

KPRM mateusz morawiecki free 1200.jpg
Premier: jest jedna Europa, która potrzebuje solidarności i współpracy

Beata Kempa podkreśliła, że nie zgadza się z tezami zawartymi w raporcie Parlamentu Europejskiego na temat Polski. Raport, który ma być głosowany jako rezolucja, został przygotowany przez przewodniczącego komisji swobód obywatelskich PE.

"Zbiór kłamstw i półprawd"

Polityk powiedziała, że raport jest zbiorem kłamstw, i półprawd. - Chcę jasno i wyraźnie powiedzieć, że poziom manipulacji sięgnął zenitu. Dlatego, że nawet nazewnictwo jest zupełnie pomieszane i pomylone. KRS nazywa się trybunałem, a KRS trybunałem nie jest i nie będzie. Kwestionuje się wybór członków KRS-u - mówiła Beata Kempa.

W raporcie PE mowa jest o upolitycznieniu wymiaru sprawiedliwości w Polsce oraz o braku możliwości prowadzenia kampanii wyborczej podczas pandemii. W dokumencie jest też krytyka procedowania ustaw o zakazie aborcji i edukacji seksualnej.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Audycja: "Sygnały dnia"
Prowadząca: Piotr Gociek
Gość: Beata Kempa (europoseł Zjednoczonej Prawicy)
Data emisji: 26.05.2020
Godzina emisji: 07.40

pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Oskarżenia o niekonstytucyjną decyzję prezydenta są kłamliwe". Rzecznik PiS o wyborze I Prezesa SN

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2020 16:43
- Autorytety prawnicze opozycji i TVN24 atakują Andrzeja Dudę za realizację prerogatywy prezydenta i wskazanie I Prezesa SN spośród 5 kandydatów. Padają kłamliwe oskarżenia o nielegalne działania prezydenta Andrzeja Dudy - napisała na Twitterze rzecznik PiS Anita Czerwińska. Podczas konferencji prasowej w Sejmie przedstawiła komentarze do konstytucji dowodzące legalności działania głowy państwa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Fogiel: krytyków decyzji prezydenta odsyłam do wypowiedzi sędziego Wróbla

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2020 18:30
- Prezydent Andrzej Duda, powołując Małgorzatę Manowską na stanowisko I Prezesa Sądu Najwyższego, skorzystał z przysługujących mu prerogatyw. Krytyków jego decyzji odsyłam do wypowiedzi sędziego Włodzimierza Wróbla, jednego z kandydatów na to stanowisko - powiedział wicerzecznik PiS Radosław Fogiel.
rozwiń zwiń