Pandemia COVID-19. Wirusolog: udało się ustabilizować liczbę zakażeń na niskim poziomie

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2020 08:45
- W sytuacji, kiedy dzieli nas powyżej dwóch metrów od kolejnego człowieka, to noszenie maseczki jest groźniejsze od tego człowieka, natomiast kiedy idziemy do sklepu, gdzie przewija się kilkaset osób, to z maseczką jest się bezpieczniejszym - mówił w "Sygnałach dnia" w Programie 1 Polskiego Radia prof. Włodzimierz Gut z Zakładu Wirusologii Narodowego instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny.
Audio
  • Prof. Włodzimierz Gut o pandemii COVID-19 (Sygnały dnia/Jedynka)
Prof. Włodzimierz Gut
Prof. Włodzimierz GutFoto: Polskie Radio

shutterstock_1691499838 SARATSTOCK 1200.jpg
Wyzdrowiało już ponad 10 tys. osób. 192 nowe zakażenia i 8 zgonów

W Polsce potwierdzono 23 155 zakażenia i 1051 zgonów spowodowanych COVID-19. W ciągu ostatniej doby wyzdrowiały 132 osoby. W sumie wyzdrowiało już 10 692 osób.

Zdaniem prof. Włodzimierza Guta "jesteśmy obecnie na etapie, kiedy udało się ustabilizować liczbę przypadków zakażeń na niskim poziomie".

- To jest sukces, a z drugiej strony nie jest dobrze, że liczba przypadków nie spada. Niemcy mają już bardziej komfortową sytuację. Wszystko zależy od ludzi, od tego jak będą się stosować do zasad. Mowa o dystansie, higienie i unikaniu dużych grup ludzi - przyznał ekspert.

- W sytuacji, kiedy dzieli nas powyżej dwóch metrów od kolejnego człowieka, to noszenie maseczki jest groźniejsze od tego człowieka, natomiast kiedy idziemy do sklepu, gdzie przewija się kilkaset osób, to z maseczką jest się bezpieczniejszym - mówił wirusolog.

Rośnie także liczba pytań odnośnie organizacji wesel, po zniesieniu pewnych obostrzeń przez rząd. Zdaniem profesora "wesela często łączą się z różnymi środkami, które rozluźniają naszą czujność i tutaj mam obawy".

Więcej w rozmowie.

***

Audycja: Sygnały dnia
Prowadzący: Daniel Wydrych
Gość: prof. Włodzimierz Gut (Zakład Wirusologii Narodowego instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny)
Data emisji: 30.05.2020
Godzina emisji: 8.15

dn/ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ekspert: możemy uniknąć najgorszego, włoskiego scenariusza

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2020 07:38
- Większość osób, które przebyły koronawirusa, nabywa odporność i nie choruje ponownie. Wirusa zabija dopiero temperatura 60 stopni - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia dr Paweł Grzesiowski, założyciel i prezes zarządu Fundacji Instytut Profilaktyki Zakażeń i ekspert zagadnień epidemiologii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Grille na polanach w okolicy lasu. Wirusolog: jestem rozczarowany

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2020 09:30
W sobotę (21 marca) Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 14 nowych, potwierdzonych przypadkach zakażeń koronawirusem. W sumie w Polsce zakażonych zostało 439 osób, w tym pięć zmarło.
rozwiń zwiń