Koronawirus. Basen i siłownie znów dostępne

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2020 11:54
Na 6 czerwca z pewnością czekają wszyscy miłośnicy sportowej aktywności, ale pewnie też ci, których kwarantanna zmotywowała do rozruszania swoich zastanych kości. Niecierpliwie czekają również ci, którym podczas pobytu w domu przybyło kilka kilogramów. Tego dnia znów będzie można pójść do siłowni, fitness klubu lub na basen. Ale pod pewnymi warunkami.
Audio
  • Od soboty (6.06) znów pójdziemy na basen i do siłowni (Sygnały dnia/Jedynka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/wavebreakmedia

. .

Nie obędzie się bez pewnych obostrzeń wprowadzonych dla wspólnego bezpieczeństwa. W wielu siłowniach i klubach fitness już rozpoczęły się przygotowania. Właściciele chcą spełnić wszystkie wymogi narzucone przez przepisy sanitarne. - Szczególnie wymóg dystansu społecznego - mówi Tomasz Groń, dyrektor zarządzający Benefit Systems, oddział fitness. Aranżują przestrzeń tak, żeby dystans był zachowany, a tam, gdzie będzie to niemożliwe, zostanie wyłączona co druga maszyna. Na bieżąco będzie dezynfekowany zarówno sprzęt, jak i pomieszczenia.

>>> Wytyczne przygotowało Ministerstwo Rozwoju wraz z Głównym Inspektoratem Sanitarnym.

. .

Zaś wizyta na basenie powinna rozpocząć się od dokładnego umycia całego ciała pod natryskiem. - Pamiętajmy, że przejście przez brodzik oddzielający szatnie od niecki basenowej jest bardzo ważne i proszę tego nie omijać - mówi Joanna Narożniak z Mazowieckiej Inspekcji Sanitarnej.

Piotr Galus, prowadzący na antenie Programu 1 Polskiego Radia poranną gimnastykę, który pracuje jako trener, zapowiada, że zajęcia w jego klubie będą krótsze. - Będą trwały 45 minut, tak żeby personel mógł przez 15 minut zdezynfekować lub wywietrzyć salę - mówi. Uczestnicy ćwiczeń nie będą też mogli korzystać ze sprzętu, którego nie da się zdezynfekować, takiego jak piłki czy rollery.

Zdaniem doktora Ernesta Kuchara, specjalisty medycyny sportowej i chorób zakaźnych, ćwiczenia w siłowniach są bezpieczniejsze niż wizyta w supermarkecie. Lekarz podkreśla też pozytywny wpływ ćwiczeń fizycznych na zdrowie. - Wysiłku fizycznego nie możemy niczym zastąpić, ani dietą, ani suplementacją, ani medytacją, ani snem - wyjaśnia.

Co jeszcze tyczy się nowych zasad funkcjonowania obiektów sportowych? Przy wejściu do siłowni powinna pojawić się informacja o maksymalnej liczbie osób, która może przebywać w placówce. Przy wejściu do takich miejsc powinny znaleźć się również dozowniki z płynem dezynfekującym.

***

Audycja: "Sygnały dnia"

Przygotowała: Maja Mazurek

Data emisji: 3.5.2020

Godzina: 7.34

ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nie wszystkie testy na COVID-19 są tak samo skuteczne. Dlaczego?

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2020 13:23
W całym kraju pojawił się wysyp testów na koronawirusa, które można wykonać już w cenie od 70 złotych. Pod względem skuteczności test testowi nie jest jednak równy. - Najwięcej o wirusie powiedzą nam testy molekularne - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Michał Sutkowski, prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koronawirus. Czy pracownik może odmówić wykonywania pracy?

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2020 13:46
- Są takie sytuacje, w których pracownik może odmówić wykonania pracy - potwierdza radca prawny Grzegorz Ruszczyk. Gdy, w jego ocenie, stanowisko pracy nie gwarantuje mu bezpieczeństwa. Ale przepisy nie są takie precyzyjne. Bo pracodawca na przykład będzie uważał, że wszystko jest w porządku.
rozwiń zwiń