"Nie widzę potrzeby, żeby zmieniać sposób oceniania uczniów". Szef MEN o maturze

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2020 08:23
- Przede wszystkim będzie to wykonane w sposób sprawiedliwy i obiektywny. Tak, żeby uczniowie wiedzieli, że ich praca przynosi pewne efekty, jest doceniana i ma odbicie w ocenach - mówił w Programie 1 Polskiego Radia minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski.
Audio
  • Dariusz Piontkowski: w nauczaniu zdalnym dużo zależy od ucznia, od tego jak jest zaangażowany (Sygnały dnia/Jedynka)
Dariusz Piontkowski
Dariusz PiontkowskiFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio
1200_matura_shutterstock.jpg
Szef MEN podał nowe wytyczne ws. matur. Zobacz, co się zmieni

Dziś pierwszy dzień egzaminów maturalnych. W tym roku ze względu na epidemię szkoły muszą w czasie egzaminów zachować zasady bezpieczeństwa sanitarnego. Na egzamin mogą przyjść tylko zdrowi uczniowie, a w szkole nie będą mogły przebywać osoby trzecie.

Czytaj więcej:

- Przy każdym egzaminie występuje stres. Nie widzę potrzeby, aby nagle zmieniać sposób oceniania uczniów. Przede wszystkim będzie to wykonane w sposób sprawiedliwy i obiektywny - tak, aby uczniowie wiedzieli, że ich praca przynosi pewne efekty i jest doceniana - mówił minister.

Podczas dalszej części rozmowy poruszono m.in. temat nauczania zdalnego i zaangażowania uczniów w tych niecodziennych warunkach.

Szef MEN zaznaczył, że "w nauczaniu zdalnym dużo zależy od ucznia, od tego jak jest zaangażowany". - Widać to wyraźnie zarówno w szkole tradycyjnej, gdy zajęcia odbywają się w obecności nauczyciela i dzieci w jednej klasie, jak i w nauczaniu zdalnym - podkreślił.

663 zagórski free.jpg
Minister cyfryzacji: 180 mln zł na program "Zdalna szkoła +"

"Część rodziców może mieć wrażenie, że tych zajęć jest bardzo dużo"

- Uczniowie przygotowując się do tych zdalnych zajęć, starają się realizować zadania przygotowywane przez nauczycieli. Siłą rzeczy przy młodszych dzieciach zaangażowanie rodziców jest większe, niż przy tradycyjnej formule nauczania - dodał Dariusz Piontkowski.

- Teraz cały etap edukacji i zdobywania wiedzy odbywa się pod okiem rodziców, którzy widzą jaki wysiłek wykonują nauczyciele, by nauczać ich dzieci. Z tego powodu część rodziców może mieć wrażenie, że tych zajęć jest bardzo dużo - tłumaczył minister edukacji narodowej.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Audycja: "Sygnały dnia"
Prowadziła: Katarzyna Gójska
Gość: Dariusz Piontkowski (minister edukacji narodowej)
Data emisji: 08.06.2020
Godzina emisji: 08.14

***

matura_1200.jpg
Matura 2020. Sprawdź kalendarz egzaminów ze wszystkich przedmiotów
Jak będzie wyglądał przebieg egzaminów w czasie pandemii? (opr. Maria Samczuk/PAP) Jak będzie wyglądał przebieg egzaminów w czasie pandemii? (opr. Maria Samczuk/PAP)

PR1/IAR/pb/ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Matura 2020. Rozpoczął się egzamin pisemny z języka polskiego

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2020 08:59
Ponad 272 tys. tegorocznych absolwentów liceów ogólnokształcących i techników przystąpiło o godzinie 9:00 do obowiązkowego pisemnego egzaminu z języka polskiego na poziomie podstawowym. W tym roku ze względu na epidemię szkoły muszą w czasie egzaminów zachować zasady bezpieczeństwa sanitarnego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Matura inna niż wszystkie. Sprawdź specjalne wytyczne dla uczniów za granicą

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2020 06:53
W tym roku w związku z sytuacją epidemiczną po raz pierwszy egzaminy maturalne zostaną przeprowadzone także za granicą. W latach ubiegłych abiturienci mieszkający w innych krajach, ale uczący się w ramach polskiego systemu edukacji, na egzaminy przyjeżdżali do Polski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Matura w czasie pandemii. Wytyczne sanitarne podczas egzaminów

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2020 07:44
W związku z sytuacją epidemiczną w tym roku egzaminy maturalne muszą być przeprowadzane zgodnie ze specjalnymi wytycznymi przygotowanymi przez Centralną Komisję Egzaminacyjną, Ministerstwo Edukacji Narodowej i Głównego Inspektora Sanitarnego.
rozwiń zwiń