Kina znowu otwarte? Niestety nie wszystkie

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2020 12:49
Od soboty (6 czerwca) - w myśl rządowych zaleceń - działalność mogły wznowić kina. Choć duże sieci multipleksów otworzą się nieco później, część kin studyjnych już zaprasza widzów po prawie trzymiesięcznej przerwie.
Audio
  • Nie wszystkie polskie kina skorzystały z możliwości ponownego otwarcia (Sygnały dnia/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Mark Agnor

Rzecznik Ministerstwa Kultury Anna Bocian zaznacza, że podczas seansów widzowie muszą zakrywać nos i usta. - Ponadto zajętych może być nie więcej niż 50 procent miejsc. Rzędy powinny być zajmowane naprzemiennie z zachowaniem jednego wolnego miejsca pomiędzy widzami - zaznacza.


czytaj więcej
kino samochodowe 1200 shutterstock.jpg
Ruszają kina samochodowe i plenerowe

- Obowiązek zachowania jednego wolnego miejsca między widzami nie dotyczy widza, który uczestniczy w pokazie z dzieckiem do 13 roku życia oraz tych, którzy uczestniczą w pokazie z osobą niepełnosprawną, osobą z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego lub z osobą, która ze względu na stan zdrowia nie może poruszać się samodzielnie. Obowiązek ten nie dotyczy też osób wspólnie zamieszkujących lub pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym - dodaje. Dla wielu kin początek czerwca to zbyt wczesny termin, by przyjąć widzów. Jak mówi Krzysztof Konopacki, kierownik jednego z warszawskich kin, jednym z powodów zwlekania z otwarciem jest brak dostatecznie dobrego repertuaru.

- Sami dystrybutorzy jeszcze w tym momencie dokładnie nie wiedzą, czym  będą dysponowali - zaznacza.

Ostateczne decyzje w sprawie terminów reaktywacji kin podejmują ich właściciele i organizatorzy.

***

Od 6 czerwca, poza kinami, działalność mogły wznowić także teatry, filharmonie, audytoria w domach kultury i cyrki.

Od ubiegłego weekendu mogą się też odbywać koncerty plenerowe. Obowiązuje jednak limit 150 uczestników. Od 18 maja dozwolone są - przy zachowaniu dystansu społecznego - kina plenerowe, plany filmowe, próby, nagrania oraz indywidualne lekcje na uczelniach artystycznych.

Wcześniej - od 4 maja mogły wznowić działalność muzea, galerie sztuki, biblioteki, archiwa oraz księgarnie i księgarnie w galeriach handlowych.

***

Audycja: "Sygnały dnia" 

Prowadzi: Karolina Rożej

Materiał: Maja Mazurek

Data emisji: 8.06.2020

Godzina: 6.32

kh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kina i teatry mogą zbierać dane osobowe. Wytyczne MKiDN w czasie epidemii

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2020 19:03
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego opublikowało na swojej stronie internetowej wytyczne dla kin i teatrów, które mogą wznawiać działanie w okresie epidemii. "Zdajemy sobie sprawę, że najbliższe tygodnie w tych instytucjach będą kluczowe pod względem rozpoznania nastrojów wśród publiczności" - napisano w oświadczeniu MKiDN. 
rozwiń zwiń