Pomoc dla rolników. Prezes KRUS: prezydent wskazywał na potrzebę przyznania świadczeń

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2020 08:10
- W tarczy antykryzysowej wprowadzono wiele świadczeń dla rolników. Podczas prac nad projektem prezydent Andrzej Duda wskazywał na potrzebę przyznania rolnikom takich samych form pomocy jak przedsiębiorcom - mówiła w "Sygnałach dnia" Aleksandra Hadzik, prezes KRUS. 
Aleksandra Hadzik
Aleksandra HadzikFoto: KRUS

Posłuchaj
08:41 [ PR1]PR1 (mp3) 18 czerwiec 2020 07_42_15.mp3 Prezes KRUS: prezydent Andrzej Duda wskazywał na potrzebę przyznania świadczeń rolnikom (Sygnały dnia/Jedynka)

 

Epidemia koronawirusa odcisnęła piętno w sektorze rolniczym. W ramach pomocy ze strony rządu rolnicy mogą liczyć na zasiłek opiekuńczy, wyższy zasiłek chorobowy a także obniżenie składek na ubezpieczenie emerytalno-rentowe za II kwartał 2020 roku. - Zasiłek chorobowy został podwyższony z kwoty 10 zł do 15 zł za dzień chorobowy - powiedziała Aleksandra Hadzik. - Pojawił się także zasiłek dla rolnika przebywającego w kwarantannie i objętego nadzorem epidemiologicznym - dodała. 

rolnik.jpg
Tarcza antykryzysowa ochroni także rolników

Wznowienie rehabilitacji 

KRUS zgodnie ze swym ustawowym obowiązkiem zapewnia rolnikom uprawnionym do świadczeń Kasy możliwość korzystania z rehabilitacji leczniczej. Rehabilitacja jest organizowana w formie 21-dniowych turnusów prowadzonych we własnych Centrach Rehabilitacji Rolników KRUS. 

Aleksandra Hadzik wyjaśniła, że 18 czerwca, po blisko trzymiesięcznej przerwie spowodowanej epidemią, rozpoczynają się pierwsze turnusy rehabilitacyjne dla rolników. - Pierwszy rozpocznie się w Centrum w Świnoujściu. Warunkiem niezbędnym do rozpoczęcia przez rolnika rehabilitacji jest wynik negatywny testu w kierunku SARS CoV-2 - podkreśliła gość audycji. 

Głównym celem prowadzonej rehabilitacji jest zapobieganie inwalidztwu lub ograniczenie go do poziomu umożliwiającego ubezpieczonemu dalsze wykonywanie pracy w gospodarstwie rolnym, a w przypadku osób, które zdolność do pracy utraciły jej przywrócenie, o ile jest to możliwe w wyniku leczenia i rehabilitacji.

W 2019 roku ze świadczenia skorzystało ok. 14 tysięcy rolników. - Wznawiamy nasze działania w odpowiednim rygorze sanitarno - epidemiologicznym zgodnie z obowiązującymi wytycznymi, więc każda osoba będzie kwaterowana w pojedynczym pokoju - zapewniła prezes KRUS. 

Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia 

Prowadzi: Krzysztof Świątek

Gość: Aleksandra Hadzik (prezes KRUS) 

Data emisji: 18.06.2020 r. 

Godzina emisji: 7.42

ans 

Czytaj także

Resort rolnictwa: więcej czasu na składanie wniosków o dopłaty bezpośrednie

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2020 18:30
- Jeżeli domagają się tego rolnicy, termin składania wniosków o dopłaty bezpośrednie będzie przedłużony o miesiąc, do 15 czerwca - zapowiedział minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ardanowski: z powodu suszy nie zabraknie w Polsce żywności, ale sytuacja jest poważna

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2020 08:34
- Mamy ogromną ilość żywności, którą eksportujemy - mniej więcej połowa polskiej żywności jest eksportowana [...]. Jeżeliby się okazało, że tej żywności byłoby mniej z powodu suszy, to będzie zmniejszany eksport. Żywności na pewno nie zabraknie, ale sytuacja jest rzeczywiście poważna - mówił w Programie 1 Polskiego Radia minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.
rozwiń zwiń