"Rząd zamierza stawiać na dobrze ukierunkowane inwestycje". Anna Gembicka o walce z kryzysem

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2020 08:30
- Do odbudowania gospodarki po kryzysie potrzebne są nam inwestycje. Muszą być one jednak dobrze ukierunkowane - powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia Anna Gembicka, wiceminister funduszy i polityki regionalnej.
Anna Gembicka
Anna GembickaFoto: PAP/Tytus Żmijewski

Mateusz Morawiecki został zapytany przez dziennikarzy "Rzeczpospolitej", jak duży będzie kryzys gospodarczy w Polsce. "Recesja będzie na całym świecie, dotknie również naszą gospodarkę. Myślę jednak, że dzięki odpowiedniej reakcji, m.in. dzięki tarczy antykryzysowej i tarczy finansowej, możemy się dziś spodziewać, że recesja będzie w Polsce płytka, być może nawet najpłytsza w Europie" - odpowiedział.

Posłuchaj
10:42 _PR1_AAC 2020_06_19-08-14-59.mp3 Anna Gembicka o sposobach walki z kryzysem gospodarczym (Jedynka/Sygnały dnia)

Anna Gembicka przywołała w tym kontekście prognozy Komisji Europejskiej, która wskazywała w swoich analizach na to, że Polska prawdopodobnie przejdzie kryzys gospodarczy najłagodniej w Europie i będziemy mieć najniższy spadek PKB. - Jest to dla nas bardzo pozytywne, ale cały czas monitorujemy sytuację gospodarczą, żeby reagować na bieżąco i przygotowywać nowe instrumenty, które pomogą polskiej gospodarce i polskim przedsiębiorcom w kryzysie - powiedziała.

Czytaj więcej
premier Mateusz Morawiecki pap 1200.jpg
Premier o możliwej recesji: w Polsce będzie najpłytsza w Europie. Wzrost gospodarczy możliwy w 4 kwartale

Czytaj także:

Wiceminister funduszy i polityki regionalnej podkreśliła, że rząd zamierza stawiać na dobrze ukierunkowane inwestycje. - Taki właśnie program znalazł się w propozycjach przedstawionych przez rząd i prezydenta Andrzeja Dudę. Na pewno będziemy dbali dobrze o to, by nasza gospodarka wróciła na poprzednie tory - zaznaczyła gość radiowej Jedynki.

"Podchodzimy poważnie do wielkich inwestycji"

Kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Rafał Trzaskowski twierdzi tymczasem, że to nie jest dobry czas na wielkie inwestycje i składa w tym kontekście konkretne obietnice wyborcze. Chce on bowiem zablokować przekop Mierzei Wiślanej i budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego.

- Rafał Trzaskowski, mając doświadczenia z takimi inwestycjami jak "Czajka" boi się dużych projektów, bo twierdzi, że Polska nie jest w stanie ich zrealizować. My jednak jako PiS pokazaliśmy, że poważnie podchodzimy do takich wielkich inwestycji - powiedziała Anna Gembicka.

Czytaj więcej
Kacper Płażyński 1200.jpg
"Tylko Kreml się ucieszy". Płażyński o pomyśle wstrzymania przekopu Mierzei Wiślanej

Wiceminister podkreśliła również, że "sytuację wokół przekopu Mierzei Wiślanej najlepiej podsumowali działacze PO z tamtego regionu". - Twierdzili, że Rafał Trzaskowski został wprowadzony w błąd, a i tak nie będzie on w stanie zablokować przekopu. Jeżeli sami działacze partii mówią, że ich kandydat jest niewiarygodny i nie będzie w stanie spełnić jednej ze swoich sztandarowych obietnic, to bardzo dużo mówi o tych propozycjach i o wiarygodności - stwierdziła polityk Zjednoczonej Prawicy.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Audycja: "Sygnały dnia"
Prowadziła: Katarzyna Gójska
Gość: Anna Gembicka (wiceminister funduszy i polityki regionalnej)
Data emisji: 19.06.2020
Godzina emisji: 08.15

jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Przekop Mierzei Wiślanej wzmacnia suwerenność i napędza gospodarkę. Trzaskowski chce wstrzymania inwestycji

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2020 10:34
- Przekop Mierzei Wiślanej należy odłożyć o dwa, trzy lata, a pieniądze na tę inwestycję przekazać m.in. na służbę zdrowia - ocenił we wtorek kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski. Przekop od początku krytykuje Rosja, która w ten sposób chce kontrolować polską żeglugę. Zdaniem polskiego rządu i prezydenta, inwestycja w budowę kanału żeglugowego na Mierzei Wiślanej wzmacnia suwerenność Polski i napędza gospodarkę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premier o możliwej recesji: w Polsce będzie najpłytsza w Europie. Wzrost gospodarczy możliwy w 4 kwartale

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2020 07:42
W Polsce będzie najpłytsza recesja w Europie - ocenił w rozmowie z "Rzeczpospolitą" premier Mateusz Morawiecki. Według niego polskie PKB może w tym roku spaść o mniej niż 4 proc. Premier zapowiedział też, że nie będzie ponownego zamknięcia gospodarki, nawet jeśli w Polsce pojawi się druga fala epidemii.
rozwiń zwiń