Sygnały Dnia 23 czerwca 2020 roku, rozmowa z Mariuszem Błaszczakiem

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2020 07:15
Audio
  • Szef MON Mariusz Błaszczak: relacje polsko-amerykańskie to zasługa prezydenta Andrzeja Dudy ("Sygnały dnia"/ Jedynka)

Piotr Gociek: Gościem Sygnałów Dnia w Programie 1 Polskiego Radia jest Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej. Witam, panie ministrze, dzień dobry.

Mariusz Błaszczak: Dzień dobry.

Zacznę od tego, co dzieje się w tej chwili. Patrzę sobie też na prognozy pogody i widzę, że szybkiej poprawy nie należy się spodziewać. Ciężkie ulewy dotknęły już sporą część Polski i w najbliższym czasie to zjawisko w dalszym ciągu będzie nas dotykać. Czy w związku z tym jest już potrzeba uruchomienia pomocy wojskowej? Domyślam się, że jeśli tak, no to pewnie Wojsk Obrony Terytorialnej.

Tak, jest taka potrzeba. Zresztą już zostały podjęte stosowne decyzje. Już w niedzielę zostali uruchomieni żołnierze z Małopolskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej. O tym, czy jest taka potrzeba, decydują wojewódzkie zespoły zarządzania kryzysowego. Pan prezydent Andrzej Duda uczestniczył w posiedzeniu Małopolskiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Oprócz Wojsk Obrony Terytorialnej, bo żołnierze WOT-u są zawsze gotowi, zawsze blisko i w sposób naturalny do tego zostali powołani, żeby wspierać Straż Pożarną głównie w ratowaniu mienia i życia ludzi, którzy zostali dotknięci właśnie kataklizmami. Również żołnierze Wojsk Inżynieryjnych są wykorzystywani do udzielania wsparcia. Wojska Inżynieryjne dysponują specjalistycznym sprzętem, ciężki sprzętem, wtedy kiedy jest to potrzebne, to wchodzą właśnie do akcji. Tak jest w przypadku województwa małopolskiego.

To teraz o innym rodzaju wsparcia, wsparciu wojskowym amerykańskim dla wschodniej flanki NATO, dla flanki, której Polska jest głównym filarem. Jutro piąte spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z amerykańskim prezydentem Donaldem Trumpem. Rozumiem, że pan jako minister obrony narodowej również z panem prezydentem leci do Waszyngtonu.

Tak, ze względu na tematykę tego spotkania tak, będę towarzyszył panu prezydentowi Andrzejowi Dudzie.

To spójrzmy na to, czego udało się dowiedzieć dziennikarzom. Mamy takie nieoficjalne w prasie informacje, między innymi w Dzienniku Gazecie Prawnej na ten temat. Wynika z nich, że dwukrotnie więcej żołnierzy więcej niż planowano, przeniesienie całego skrzydła myśliwców F-16 do Polski, nowe samoloty, właściwie używane, ale nowe dla Polski samoloty transportowe Hercules, a to jest zdaje się tylko początek dłuższej wyliczanki. Czy pan może już coś potwierdzić w tej kwestii? Powiedzieć, że rzeczywiście tak to wzmocnienie sił amerykańskich w Polsce będzie wyglądało?

Ja mogę powiedzieć, że te relacje polsko-amerykańskie są bardzo ścisłe, bardzo dobre i jest to rezultat pracy pana prezydenta Andrzeja Dudy. Przypomnę, że w ubiegłym roku zostały podpisane dwie deklaracje prezydentów Dudy i Trumpa. Na podstawie tych deklaracji po pierwsze obecność wojsk amerykańskich w Polsce ma charakter trwały. To jest niezwykle istotne – trwały charakter. Po drugie w Polsce jest dowództwo dywizji, amerykańskiej dywizji z generałem amerykańskim, który dowodzi wojskami amerykańskimi w Polsce. Miałem sposobność wczoraj rozmawiać z generałem Selvą, który właśnie jest dowódcą amerykańskim w Polsce podczas ćwiczeń Bull-Run w północno-wschodniej Polsce, niedaleko przesmyku suwalskiego. To nie przypadek, że właśnie w tym miejscu ćwiczenia się odbywały. Kilka dni wcześniej zakończyły się ćwiczenia na poligonie w Drawsku Pomorskim. Mówię o tym, żeby pokazać, że te relacje są bardzo dobre, że na podstawie deklaracji podpisanych przez obu prezydentów zwiększy się obecność wojsk amerykańskich w Polsce co najmniej o tysiąc żołnierzy. A reszta to już szczegóły, o których obaj panowie prezydenci będą mówili jutro na konferencji prasowej w Białym Domu.

Panie ministrze, a czy może pan też potwierdzić, że jednym z tematów, które będą podczas tej wizyty poruszane przez pana prezydenta, no i na niższym szczeblu także przez pana? To jest wreszcie kwestia sfinalizowania zakupu śmigłowców bojowych, coś, o co pytamy od lat, bo to jest kwestia, która ciągnie się jeszcze od kadencji poprzedniej koalicji rządzącej.

Potrzeb w dziedzinie modernizacji Wojska Polskiego jest bardzo wiele. Konsekwentnie realizujemy programy modernizacyjne. Przypomnę 2018 rok, kupienie systemu Patriot, rakiet Patriot, 2019 to rakiety Himars o zasięgu do 300 km, rok bieżący, początek tego roku, styczeń podpisanie umowy w sprawie kupienia F-35, a więc najnowocześniejszego samolotu na świecie, który poza tym, że jest samolotem wielozadaniowym, jest takim swoistym centrum dowodzenia, gdyż  tworzy sieć z innymi rodzajami broni, stanowiąc właśnie bardzo silną zaporę, jeśli chodzi o zdolności obronne, to znaczy dającą zdolności obronne, podwyższający zdolności obronne Wojska Polskiego i dający przewagę Polskim Siłom Powietrznym. Ten proces jest realizowany. Wspomniałem o Drawsku Pomorskim, o ćwiczeniu Defender ‘20, też bardzo charakterystyczne, 4000 żołnierzy wojsk amerykańskich, 2000 żołnierzy polskich przy zachowaniu, oczywiście, wszystkich względów sanitarnych związanych z epidemią. Żołnierze ćwiczyli, Drawsko Pomorskie zresztą w naszych planach, wynikających też z deklaracji obu prezydentów, Drawsko Pomorskie będzie centrum szkoleniowym, takim centrum szkoleniowym bardzo nowoczesnym, korzystającym z wzorców amerykańskich. Szkolenie jednostek na Drawsku Pomorskim będzie się kończyło uzyskaniem certyfikatu, czyli potwierdzeniem zdolności, konkretnych zdolności. To jest właśnie sieć, to jest system, który służy bezpieczeństwu Polski i wschodniej flanki NATO.

Panie ministrze, ale skoro pan już wskazuje konkretne lokalizacje, kilka tygodni temu mieliśmy takie informacje prasowe na temat tego, że właśnie lokalizacja to jest ta kwestia, która dzieli w tej chwili polską i amerykańską stronę, jeśli chodzi o tzw. fort Trump. Ponoć Amerykanie chcieliby usytuować większość swoich instalacji bliżej zachodniej granicy Polski, Polacy chcieliby, żeby bliżej wschodniej granicy Polski. Jak z pana punktu widzenia ta kwestia w tej chwili wygląda?

Lokalizacje są uzgodnione. Lokalizacje są na terenie całej Polski ze względu na różnice w wymaganiach poszczególnych rodzajów sił zbrojnych, na pewne warunki, które są odpowiednie właśnie w tym miejscu, a nie w innym. Mówiłem o wczorajszym ćwiczeniu Bull-Run, to była już dwunasta edycja ćwiczenia, które rozpoczęło się w 2017 roku, ćwiczenia właśnie w północno-wschodniej Polsce. Miejsce, jeszcze raz to podkreślam, nie jest przypadkowe. To ćwiczenie wojsk polskich, wojsk amerykańskich, brytyjskich, rumuńskich i chorwackich, a więc całej batalionowej grupy bojowej. I w tej grupie jest 15 Brygada Zmechanizowana, ale także inne jednostki wchodzące w skład 16 Dywizji
Zmechanizowanej. To jest system obrony naszego kraju.

 No, kierunek oczywisty, bo Polska ma być przecież gwarantem ze strony NATO także bezpieczeństwa państw nadbałtyckich. Na koniec jeszcze, panie ministrze, bardzo ważna kwestia, bo nie tylko sprawy militarne, także słyszymy w zapowiedziach, że gospodarcze. Domyślam się, że gaz, ale także Nord Stream 2, bezpieczeństwo Unii Europejskiej energetyczne, ale i zdrowotne mają być poruszone w trakcie... współpracy zdrowotnej mają być poruszone w trakcie wizyty prezydenta Dudy w Waszyngtonie.

Tak, te sprawy będą poruszane. Myślę, że warto odnotować duży sukces od czasu prezydentury pana prezydenta Andrzeja Dudy, od 2015 roku, to znaczy uniezależnienie Polski od dostaw rosyjskiego gazu poprzez najpierw skończenie budowy gazoportu w Świnoujściu, teraz poprzez już w zasadzie realizowane połączenie z gazem... dostaw z surowcem norweskim, z dostawami z Norwegii. To jest bardzo wielka wartość, bo dziś niepodległość oznacza zdywersyfikowanie dostaw surowców energetycznych.

Bardzo dziękuję, panie ministrze. Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, był gościem Sygnałów Dnia w Programie 1 Polskiego Radia. Jutro wraz z prezydentem Andrzejem Dudą będzie w Waszyngtonie, tam rozmowy prezydentów, tam rozmowy także na temat współpracy, przypomnę, nie tylko militarnej, ale także gospodarczej, energetycznej, jeżeli chodzi również o kwestie zdrowotne. To będzie piąte spotkanie prezydenta Polski i prezydenta Stanów Zjednoczonych. Dziękuję, panie ministrze.

Bardzo dziękuję.

JM

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak