Andrzej Duda: prezydentura Rafała Trzaskowskiego będzie zmierzała do obalenia rządu

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2020 20:00
- Ja już przeżyłem czasy, kiedy była kohabitacja z PO. To było za czasów prezydenta Lecha Kaczyńskiego, wiem, co się wtedy działo, jak prezydentowi przeszkadzano i jak go niszczono. Nie mam wątpliwości, co pod tym względem potrafi Platforma Obywatelska - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia prezydent Andrzej Duda. 
Prezydent Andrzej Duda wygrał I turę z przewagą 12,6 pkt. proc. nad Rafałem Trzaskowskim - wynika z badania late poll
Prezydent Andrzej Duda wygrał I turę z przewagą 12,6 pkt. proc. nad Rafałem Trzaskowskim - wynika z badania late pollFoto: PAP/Radek Pietruszka
  • Prezydent Andrzej Duda wygrał I turę wyborów prezydenckich z wynikiem 42,9 procent głosów - wynika z badania late poll przeprowadzonego w 90 proc. komisji wyborczych
  • To oznacza, że w II turze zmierzy się z Rafałem Trzaskowskim
  • W ocenie Andrzeja Dudy, prezydentura jego kontrkandydata "to będzie jedno wielkie blokowanie, którego celem będzie obalenie rządu"
  • - To byłby trudny czas dla naszego kraju - ocenił prezydent Andrzej Duda
andrzej duda wining pap 1200.jpg
Late poll: Andrzej Duda zwycięzcą I tury wyborów prezydenckich

Posłuchaj
19:52 _PR1_AAC 2020_06_29-07-15-01.mp3 Andrzej Duda: prezydentura Rafała Trzaskowskiego będzie zmierzała do obalenia rządu (Sygnały dnia/Jedynka)

Według badania late poll, przeprowadzenego przez Ipsos w 90 procentach komisji wyborczych, prezydent Andrzej Duda został zwycięzcą I tury wyborów prezydenckich z wynikiem 42,9 procent głosów. Drugi jest kandydat KO Rafał Trzaskowski z wynikiem 30,3 procent, a podium zamyka Szymon Hołownia - 14 procent poparcia. Krzysztof Bosak jest czwarty, z poparciem 6,9 procent Polaków.

Czytaj także: 

"Jedno wielkie blokowanie"

Kontrkandydat Andrzeja Dudy w II turze, Rafał Trzaskowski, zapowiada, że w razie wygrania wyborów prezydenckich będzie "recenzentem działań rządu". Prezydent, pytany o komentarz do tych zapowiedzi, ocenił, że to "nie będzie życzliwe recenzowanie". 

- Ja już przeżyłem czasy, kiedy była kohabitacja z PO. To było za czasów prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Wiem, co się wtedy działo, jak prezydentowi przeszkadzano i jak go niszczono. Nie mam wątpliwości, co pod tym względem potrafi Platforma Obywatelska. Jeśli ktoś sądzi, że to będzie życzliwe recenzowanie, to jest w błędzie - to będzie jedno wielkie blokowanie, którego celem będzie obalenie rządu. To byłby trudny czas dla naszego kraju - stwierdził Andrzej Duda. 

Podkreślił, że chciałby, by w Polsce kontynuowane było to, co rozpoczęły rządy Zjednoczonej Prawicy. - To, co myśmy rozpoczęli - służy ludziom, Polsce i ratowaniu gospodarki i bardzo bym chciał, by ten kurs był utrzymany, bo to jest dobry kurs - wskazał Andrzej Duda.

pałac free prezydencki free shutter 1200.jpg
Kto zwycięzcą w drugiej turze? Zobacz najnowsze sondaże

"Moim marzeniem jest równo rozwijająca się Polska"

Prezydent  przypomniał, że Polska w latach 2016-2019 miała 4,3 proc. średniego rocznego wzrostu PKB. - To był świetny wzrost gospodarczy. W Polsce poczyniono wtedy wiele inwestycji i bardzo podniosła się jakość życia ludzi w naszym kraju. Jestem zwolennikiem, by Polska była rozwijana w sposób równy, a nie jak chciała PO: sześć wielkich miast, które będą promieniowały na resztę kraju - dodał. Jego zdaniem, taka strategia doprowadziła do tego, że Polska mniejszych miast i powiatów była "zwijana" i teraz trzeba - dzięki inwestycjom - równomiernie ją rozwijać. - I ja taką równo rozwiniętą Polskę chcę realizować. To jest mój program i moje marzenie - podkreślił prezydent Andrzej Duda. 

W rozmowie więcej komentarza prezydenta Andrzeja Dudy do wyniku I tury wyborów prezydenckich. Zachęcamy do wysłuchania nagrania.

***

Audycja: "Sygnały dnia"

ProwadzącyKatarzyna Gójska

Gośćprezydent Andrzej Duda

Data emisji: 29.06.2020

Godzina emisji: 07.15

mbl/kh


Czytaj także

Jakubiak: jedno, co Polsce przykrego może się zdarzyć, to Trzaskowski prezydentem

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2020 23:16
- Kropla drąży skałę - powiedział o swoim starcie w wyborach kandydat na prezydenta Marek Jakubiak po ogłoszeniu sondażowych wyników tych wyborów. - Jedno, co Polsce przykrego może się zdarzyć, to Rafał Trzaskowski prezydentem - dodał.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Waldemar Paruch: to będzie najciekawsza druga tura od 1995 roku

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2020 00:06
- Kluczem do II tury wyborów prezydenckich będą głosy elektoratu Szymona Hołowni - ocenił politolog prof. Waldemar Paruch. Ocenił też, że będzie to najciekawsza druga tura od 1995 roku, czyli pojedynku Lech Wałęsa-Aleksander Kwaśniewski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jarosław Gowin: wybór Rafała Trzaskowskiego oznacza trzyletnią wojnę

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2020 03:55
- Warto się zastanowić, kiedy tej wojny będzie mniej, a kiedy więcej - ocenił w niedzielę lider Porozumienia Jarosław Gowin. Według niego Rafał Trzaskowski będzie zakładnikiem swoich deklaracji światopoglądowych i zaplecza politycznego, pchającego go do konfrontacji z rządem.
rozwiń zwiń