Senat: bon turystyczny także dla emerytów i rencistów

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2020 08:05
Senat zaproponował poprawki do prezydenckiej ustawy o Polskim Bonie Turystycznym. Przewidują one m.in. objęcie bonem emerytów i rencistów, oraz dzieci tych rodziców, którzy pracują za granicą. Za podjęciem uchwały w tej sprawie głosowało 97 senatorów, nikt nie był przeciw ani nie wstrzymał się od głosu. Teraz ustawa trafi ponownie do Sejmu.
Polski Bon Turystyczny to wsparcie dla rodzin i dla branży
Polski Bon Turystyczny to wsparcie dla rodzin i dla branżyFoto: CroMary/shutterstock.com

Posłuchaj
03:35 [ PR1]PR1 (mp3) 3 lipiec 2020 06_45_57.mp3 Senat: bon turystyczny także dla emerytów i rencistów (Sygnały dnia/Jedynka)

 

Senatorowie zaproponowali w sumie ponad 70 poprawek. Najważniejsze zmiany dotyczą poszerzenia grona beneficjentów bonu turystycznego o emerytów i rencistów, oraz dzieci tych rodziców, którzy pracują za granicą. Większość uzyskała też poprawka, która zmierza do tego, by bonem mogli się rozliczać także dostarczyciele usług turystycznych, nieoferujący np. noclegów. Senatorowie nie poparli z kolei poprawki, której celem było zwiększenie wartości bonu.

O poszerzenie grona odbiorców bonu o seniorów postulował senator Artur Dunin z Koalicji Obywatelskiej. - To jest ustawa, która nie tylko wspomoże rodziny, ale również i polski przemysł turystyczny. Dlatego uważamy, że i emeryci, i renciści powinni skorzystać z tego bonu, co również zwiększy możliwość skorzystania z tych pieniędzy przez całą branżę turystyczną - przekonywał.

W trakcie prac nad ustawą w Senacie wiceminister rozwoju Andrzej Gut-Mostowy ocenił, że odpowiedni system teleinformatyczny, który pozwoli skorzystać z bonu turystycznego, powinien być uruchomiony w ciągu ok. 3-4 tygodni. Zastrzegał jednak, że resort nie może podać "twardych i konkretnych dat". - W ustawie jest przewidziana formuła, że minister właściwy ogłosi już funkcjonowanie danego systemu - zwrócił uwagę.

- Ważne jest, że ten bon będzie miał wydłużony termin płatności. Nie będzie obejmował jedynie okresu wakacyjnego, bo tak się dzieje, że wakacje już się zaczęły. Rodzice dzieciaków będą mieli prawo wykorzystać go do 31 marca 2022 roku - powiedział senator Prawa i Sprawiedliwości Ryszard Majer. Według Ministerstwa Rozwoju z bonu skorzysta ok. 6,5 mln dzieci w wieku do 18 lat. 

Ekspert ds. turystyki Marek Kamiński podkreślił, że bon będzie pewną formą pomocy, szczególnie dla mniejszych organizatorów wypoczynku. Prezes Polskiej Izby Turystyki Paweł Niewiadomski stwierdził, że bon to "krok milowy w rozwoju branży". - To wpompowanie w gospodarkę turystyczną krajową 3,3 mld zł. W opodatkowaną gospodarkę - zauważył. 

W związku z pandemią koronawirusa branża turystyczna otrzymała już ok. 4 mld zł z tarczy antykryzysowej. Resort rozwoju pracuje nad kolejnymi mechanizmami wsparcia dla turystyki.

Polski Bon Turystyczny

Celem ustawy o Polskim Bonie Turystycznym, której inicjatorem był prezydent Andrzej Duda, jest wsparcie polskich rodzin oraz branży turystycznej, która szczególnie ucierpiała z powodu koronawirusa.

Bon turystyczny będzie przysługiwać niezależnie od poziomu dochodów, tak jak w przypadku programu Rodzina 500+. Świadczenie w formie bonu - w wysokości 500 zł - będzie przysługiwało osobom pobierającym świadczenie wychowawcze 500+ oraz dla dzieci umieszczonych w rodzinnej lub instytucjonalnej pieczy zastępczej. W przypadku dzieci niepełnosprawnych świadczenie będzie dwa razy wyższe i wyniesie 1000 zł.

Bon nie będzie miał formy gotówkowej, środki nie będą wpłacane na konta rodziców. Będzie to cyfrowe świadczenie udzielane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, z którego rozliczać będą się mogli przedsiębiorcy turystyczni lub organizacje pożytku publicznego, które zarejestrują się w Polskiej Organizacji Turystycznej.

Bon będzie można otrzymać po zarejestrowaniu się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS), podobnie jak w przypadku 500+. Zostanie aktywowany w systemie teleinformatycznym po potwierdzeniu poprawności lub aktualizacji danych. Trzeba go będzie okazać podczas rezerwacji pobytu lub najpóźniej przy zakwaterowaniu.

Bon będzie można wykorzystać w Polsce do opłacenia m.in.: pobytu w hotelu, pensjonacie, gospodarstwie agroturystycznym czy na kolonii lub obozie harcerskim, a także obozie sportowym lub rekreacyjnym. Bon ma objąć imprezy turystyczne realizowane przez przedsiębiorcę turystycznego lub organizację pożytku publicznego.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia 

Prowadził: Daniel Wydrych

Materiał: Maja Mazurek

Data emisji: 3.07.2020 

Godzina emisji: 6.45

Jedynka/PAP/kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Koniec "szachownicy". Na pokładach samolotów znów może być komplet pasażerów

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2020 03:34
Od środy samoloty rejsowe i czarterowe latające z i do Polski mogą zabrać na pokład komplet pasażerów. Dotychczasowe rządowe rozporządzenia nakazywały, by na pokładach stosować tak zwaną "szachownicę". Oznaczało to wypełnienie 50 proc. miejsc w maszynie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Boom na przyczepy i kampery. Dzięki pandemii karawaning w Polsce ma się coraz lepiej

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2020 07:44
Karawaning w Polsce przeżywa rozkwit. Na dziś zarejestrowanych jest w sumie ponad 140 tys. kamperów i przyczep. Ich miłośnicy mają do dyspozycji 450 kempingów w Polsce, a wszystko to za sprawą pandemii – informuje czwartkowa "Rzeczpospolita".
rozwiń zwiń