"Nie życzymy sobie zagranicznych interwencji w proces wyborczy". Bielan do ambasadora Niemiec

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2020 08:57
- Polska nie ingeruje w proces wyborczy w Niemczech. Liczymy na to, że będzie również tak samo w przypadku niemieckich interwencji w polskim procesie wyborczym. Apeluję do nowego ambasadora Niemiec, żeby porozmawiał z właścicielami gazety "Fakt" - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Adam Bielan, rzecznik sztabu wyborczego prezydenta.
Adam Bielan
Adam BielanFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Posłuchaj

13:49 [ PR1]PR1 (mp3) 3 lipiec 2020 08_15_11_08_15_for_media.mp3 Adam Bielan: posłowie PO mają poczucie, że im wszystko wolno, że są ponad prawem (Sygnały dnia/Jedynka)

Adam Bielan odniósł się do manipulacji ws. "ułaskawienia pedofila" przez prezydenta Andrzeja Dudę. Zaznaczył, że sztabowcy Rafała Trzaskowskiego i ich media działają "w sposób haniebny". Wystosował również apel do ambasadora Niemiec, aby podjął w tej sprawie interwencję.

trzaskowski 1200 pap.jpg
Możliwość popełnienia przestępstwa. Trzaskowski w śledztwie ws. zmarnowania 50 mln zł

- Nie życzymy sobie tego rodzaju zagranicznych interwencji w proces wyborczy. Polska nie ingeruje w proces wyborczy w Niemczech. Liczymy na to, że będzie również tak samo w przypadku niemieckich interwencji w polskim procesie wyborczym. Apeluję do nowego ambasadora Niemiec, żeby porozmawiał z właścicielami gazety "Fakt" - powiedział rzecznik sztabu.

"Posłowie PO mają poczucie, że im wszystko wolno"

Adam Bielan skomentował w audycji "Sygnały dnia" także incydent, do którego doszło podczas konferencji prasowej prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego, kandydata Koalicji Obywatelskiej na prezydenta. Chodzi o zablokowanie przez posła KO Sławomira Nitrasa w mało wybredny sposób możliwości wejścia na nią wiceministrowi sprawiedliwości Sebastianowi Kalecie.

Czytaj także:

- To był po prostu fizyczny atak. Sebastian Kaleta i wiceminister klimatu Jacek Ozdoba od wielu dni tropią nieprawidłowości w stołecznej firmie Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji (MPWiK). Chcieli na konferencji zadać pytania. Nitras fizycznie zaatakował Kaletę - ocenił. - To pokazuje, z jakimi dużymi negatywnymi emocjami mamy do czynienia w przypadku sztabu Trzaskowskiego - podkreślił.

Fake news ws. głosowania

Europoseł PiS Adam Bielan odniósł się też do rozsyłanych w sieci informacji, których celem jest zniechęcenie do głosowania w II turze wyborów. Chodzi o infografiki, w których wskazuje się, że wyborcy, którzy zagłosowali w I turze na Andrzeja Dudę, nie muszą iść na głosowanie w II turze, bo ich głosy są już zaliczone.

- Oczekuję, że Państwowa Komisja Wyborcza (PKW), policja, prokuratura nie będą się fake newsom biernie przyglądać. Musimy się przeciwstawić tego rodzaju metodom politycznym, które stosują nasi przeciwnicy - powiedział.

Nitras 2 1200.jpg
Kaleta: poseł Nitras naruszył moją nietykalność osobistą

Bielan stwierdził, że tego typu fake newsy łamią prawo. - Artykuł 239 Kodeksu karnego dotyczący zakłócania przebiegu wyborów, punkt drugi, mówi o tym, że kto przemocą, groźbą bezprawną lub podstępem przeszkadza swobodnemu wykonywaniu prawa do kandydowania lub głosowania, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5 - wyjaśnił.

Stanowisko PKW

Państwowa Komisja Wyborcza wydała w czwartek stanowisko w tej sprawie. Zaapelowała o niepowielanie fake newsów i przypomniała, że wszyscy wyborcy są uprawnieni do udziału w głosowaniu w II turze wyborów prezydenckich, a udział w I turze nie ma wpływu na to uprawnienie. Rozpowszechnianie fake newsów uznała za wysoce szkodliwe i mogące wprowadzać wyborców w błąd.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Katarzyna Gójska

Gość: Adam Bielan (rzecznik sztabu Andrzeja Dudy)

Data emisji: 3.07.2020 r. 

Godzina emisji: 8.15

kad

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Trzaskowski lekceważy wyborców". Bielan o programie kandydata KO

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2020 07:25
- To całkowicie surrealistyczna sytuacja. Publikując swój program 24 godziny przed zakończeniem kampanii, Rafał Trzaskowski lekceważy wyborców - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Adam Bielan, rzecznik kampanii prezydenta Andrzeja Dudy.
rozwiń zwiń