Minister rolnictwa: miliard złotych na pomoc gospodarstwom w związku z pandemią

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2020 08:39
- Na wsparcie mogą liczyć m.in. producenci wołowiny, wieprzowiny, drobiu czy roślin ozdobnych - stwierdził na antenie Programu 1 Polskiego Radia minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.
Jan Krzysztof Ardanowski
Jan Krzysztof ArdanowskiFoto: Polskie Radio

Posłuchaj
03:44 [ PR1]PR1 (mp3) 2020_07_06 07_39_42_07_40_for_media.mp3 Jan Krzysztof Ardanowski: 1 mld zł na pomoc gospodarstwom w związku z pandemią koronawirusa (Sygnały dnia/Jedynka)

 

- Kiedy Unia Europejska odmówiła wsparcia bezpośrednio ze swojego budżetu, zaproponowałem, by część środków przyznanych Polsce w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich przeznaczyć na wsparcie gospodarstw dotkniętych koronawirusem. Wnioskowałem o ok. 1 mld euro. Kilka dni temu Komisja Europejska wyraziła zgodę, ale na kwotę znacznie mniejszą - 1 mld zł. Będziemy mogli w najbliższym czasie - to jest kwestia może kilku tygodni - te pieniądze rolnikom wypłacić - powiedział w audycji "Sygnały dnia" minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski.

Na jakie branże będzie przeznaczona pomoc? Którzy producenci będą mogli z niej skorzystać? Jak podkreślił szef resortu rolnictwa, pomoc otrzymają przede wszystkim branże, które są uzależnione od eksportu. - Zamknięte granice. Brak transportu międzynarodowego. Ci, którzy muszą eksportować nadwyżki, rzeczywiście odczuli spadek zbytu. Dlatego przede wszystkim pomoc trafi do producentów wołowiny, wieprzowiny, mięsa drobiowego, produktów mlecznych. Również produkcja mięsa baraniego i jagnięciny - z uwagi na sytuację we Włoszech - odczuła problemy - wskazał.

Na wsparcie mogą też liczyć producenci roślin ozdobnych. - Oni na wiosną mieli kłopot ze sprzedażą roślin, ponieważ ludzie, będąc na kwarantannie, w zamknięciu, dbając o swoje zdrowie, mniej się interesowali zakupem roślin ozdobnych - wyjaśnił.

Rząd wspiera rolników

To już kolejna pomoc dla rolników. Jak podkreślił minister rolnictwa i rozwoju wsi, polski rząd wspiera rolnictwo w naszym kraju. Przeznacza na to proporcjonalnie więcej pieniędzy niż bogatsze kraje Europy Zachodniej. Zwrócił uwagę, że Polska jest, na przykład, jedynym krajem w Unii Europejskiej, który stosuje pomoc dla rolników dotkniętych suszą. Rządy innych państw w takich sytuacjach odsyłają do ubezpieczycieli.

- Polski rząd systematycznie udziela pomocy rolnictwu. W 2018 i 2019 roku pomoc państwa wyniosła 4,5 mld zł, w 2015 - za naszych poprzedników - było to 450 mln zł. Dziesięć razy mniej - zaznaczył i dodał, że w dużej mierze różne starania związane z pomocą dla rolników odbywają się z inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy, który wyjątkowo interesuje się sprawami rolnymi.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Rozmawiał: Tomasz Matusiak

Gość: Jan Krzysztof Ardanowski (minister rolnictwa i rozwoju wsi)

Data emisji: 6.07.2020 r. 

Godzina emisji: 7.40

kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Wyrównanie dopłat, bezpieczeństwo żywnościowe". Jan Krzysztof Ardanowski o priorytetach polskiego rolnictwa

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2020 11:01
- Zrównoważony rozwój rolnictwa i obszarów wiejskich, wykorzystanie ich potencjału rozwojowego i zabezpieczenie niezależności żywnościowej Europy - to główne priorytety rozpoczynającego się 1 lipca 2020 r. półrocznego przewodnictwa Niemiec w Radzie UE.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Duże wsparcie dla pszczelarzy. Na trzyletni program trafi 100 milionów złotych

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2020 11:50
W ramach nowej perspektywy Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2021-2027 budżet dla sektora produktów pszczelich wyniesie ponad 42 mln zł rocznie, co oznacza ponad 30 proc. więcej środków niż obecnie. Podczas Nieformalnej Rady Ministrów Rolnictwa UE głównym tematem była dyskusja o postępach prac nad reformą WPR.
rozwiń zwiń