Maseczki nadal trzeba nosić w sklepach i komunikacji

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2020 11:19
Koronawirus nie odpuszcza. Na zakażenie narażone są zwłaszcza osoby, które pracują bądź przebywają w tłumie w zamkniętych pomieszczeniach m.in. kasjerzy w sklepach, czy pasażerowie komunikacji miejskiej. Jednak coraz powszechniejszy jest widok osób bez maseczek, choć nakaz ich noszenia w pomieszczeniach nadal obowiązuje. Policja zapowiada kontrole.
Znoszenie kolejnych obostrzeń ucieszy wiele osób
Znoszenie kolejnych obostrzeń ucieszy wiele osóbFoto: EugeneEdge / shutterstock

W ubiegłym tygodniu z powodu zakażenia koronawirusem zmarła 63-letnia kasjerka z Oleśnicy na Dolnym Śląsku. Nic dziwnego, że sklepikarze mają już dość osób wchodzących do obiektów handlowych bez maseczek i coraz częściej proszę o pomoc policję. A policja i strażnicy miejscy rozpoczęli wzmożone kontrole. Do noszenia maseczek przekonują prośbą lub mandatem.


Posłuchaj
03:12 Maseczki 6-07-2020.mp3 Maseczki nadal trzeba nosić w sklepach, czy w komunikacji (Sygnały dnia/Jedynka)

 

Powody, dla których ludzie nie noszą maseczek, są różne. Jedni zapominają, inni uważają, że mówienie o chorobie to wymysły i zakłamanie.

Młodzi tak samo narażeni na zakażenie jak seniorzy


Prof. Włodzimierz Gut, wirusolog, zauważa, że maseczek w przeważającej liczbie przypadków nie noszą ludzie młodzi. - Być może wierzą w to, że dla młodych wirus nie jest groźny - mówi. Jednak nic bardziej błędnego. - Również wśród młodzieży były przypadki zgonów - ostrzega. Przyznaje, że maseczki nie są najlepszą ochroną przed koronawirusem, ale kiedy nie ma innego, w pewien sposób ograniczają możliwość zakażenia.

Policja i straże miejskie rozpoczynają wzmożone kontrole

Policja uznała, że osób bez maseczek w pomieszczeniach zamkniętych i w komunikacji jest zbyt dużo i rozpoczęła kontrole. Ponad 13 tysięcy zostało ukaranych mandatami. - Dotyczy to sytuacji, kiedy ktoś w sposób ostentacyjny i lekceważący podchodzi do obowiązujących norm - mówi Dawid Marciniak z KG Policji. Wzmożone kontrole w sklepach i komunikacji miejskiej rozpoczęły się w Olsztynie, Gdańsku i Krakowie. W Krakowie na razie policja poucza, a nie karze mandatami.

Czasami upominanie osób bez maseczek spotyka się z agresją. Dawid Marciniak radzi, żeby nie wdawać się w dyskusje, tylko telefonować po policję na numer 112.

Jak samodzielnie zrobić maseczkę? fot. PAP/Maria Samczuk Jak samodzielnie zrobić maseczkę? fot. PAP/Maria Samczuk

***

Audycja: "Sygnały dnia" 

Przygotowała: Izabela Kostyszyn

Data emisji: 6.07.2020

Godzina: 6.46

ag

Czytaj także

Zniesienie obowiązku noszenia maseczek na ulicach. Minister zdrowia podał nowe informacje

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2020 08:38
- Myślę, że dzisiaj lub jutro zapadnie decyzja ws. zniesienia obowiązku noszenia maseczek na ulicach. Są trzy województwa, co do których być może trzeba byłoby się zastanowić, czy ten obowiązek utrzymać - stwierdził minister zdrowia Łukasz Szumowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kolejny etap normalności. Bez maseczek, większa liczba osób w sklepach i kościołach

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2020 12:29
Nieobowiązkowe maseczki, brak limitów klientów w sklepach czy wiernych w kościołach oraz możliwość organizacji zgromadzeń do 150 osób. Są to najważniejsze zmiany zasad bezpieczeństwa, które wprowadza rząd w ramach czwartego etapu znoszenia obostrzeń. Co dokładnie powiedział premier Mateusz Morawiecki?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy w sklepach nadal musimy nosić maseczki?

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2020 17:51
Kiedy musimy zasłaniać usta i nos? Czy wchodząc do sklepu trzeba mieć założoną maseczkę? Co z rękawiczkami? - We wszystkich zamkniętych pomieszczeniach, gdzie przebywa większa ilość osób, należy mieć założoną maseczkę - informuje Marek Posobkiewicz, główny inspektor sanitarny MSWiA.
rozwiń zwiń