Pierwsza wizyta zagraniczna po reelekcji. Krzysztof Szczerski zdradza plany prezydenta

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2020 07:25
- Andrzej Duda już w czasie debaty prezydenckiej zapowiadał, że chciałby złożyć pierwszą wizytę w Rzymie, w Watykanie, żeby przybyć do kraju, który przezwyciężył pandemię koronawirusa - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Krzysztof Szczerski, szef gabinetu prezydenta RP.
Krzysztof Szczerski
Krzysztof SzczerskiFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio
duda trump east news 1200.jpg
"Historyczna reelekcja". Donald Trump gratuluje zwycięstwa Andrzejowi Dudzie

Andrzej Duda otrzymał 51,03 proc. głosów w ponownym głosowaniu w wyborach prezydenckich, Rafał Trzaskowski - 48,97 proc. - poinformowała Państwowa Komisja Wyborcza na podstawie danych ze 100 proc. obwodów.

Posłuchaj
10:43 [PR1] PR1 (mp3) 14 lipiec 2020_07_14-07-15-15_for_media.mp3 Krzysztof Szczerski: prezydent wkraczał w tę kampanię z bardzo dobrym dorobkiem (Sygnały dnia/Jedynka)

- Andrzej Duda zdobył prawie 2 mln głosów więcej niż pięć lat temu. To oznacza, że Polacy podziękowali prezydentowi za pierwszą kadencję i uważają, że powinien tę pracę kontynuować. Wiarygodność prezydenta wynika z pięciu przepracowanych lat dla Polski. Nie dałoby się odnieść zwycięstwa samą kampanią, bez dorobku pierwszej kadencji - mówił Krzysztof Szczerski w Programie 1 Polskiego Radia.

Czytaj także:

nowe pkwmid-20713190 1200.jpg
Andrzej Duda wygrywa z Rafałem Trzaskowskim. PKW podała oficjalne wyniki wyborów

- Chciałbym podziękować wszystkim, którzy przez te pięć lat, wspólnie z panem prezydentem, tworzyli wspólną politykę państwa. Im również należą się gratulacje. Prezydent wkraczał w tę kampanię z bardzo dobrym dorobkiem pięciu lat - podkreślił gość "Sygnałów dnia".

Zdaniem szefa gabinetu prezydenta RP "opozycja od pięciu lat nie potrafi znaleźć klucza, dzięki któremu mogłaby przekonać do siebie większość Polaków". - Od pięciu lat regularnie przegrywa - dodał.

"Nestor w relacjach międzynarodowych"

Podczas rozmowy poruszono również temat "innego charakteru drugiej kadencji". - To jest naturalne. Okoliczności sprawowania urzędu są zupełnie inne. To kadencja, w której prezydent jest nestorem w relacjach międzynarodowych, pewnym autorytetem - mówił Krzysztof Szczerski.

- Osób, które zdobywają w wyborach powszechnych urząd prezydencki drugi raz, nie jest dużo. Takie osoby są uznawane za duże autorytety w relacjach międzynarodowych. To zmienia również pozycję państwa - tłumaczył.

Szef gabinetu prezydenta RP zdradził również kierunek pierwszej zagranicznej wizyty prezydenta. - Andrzej Duda już w czasie debaty prezydenckiej zapowiadał, że chciałby złożyć pierwszą wizytę w Rzymie, w Watykanie, żeby przybyć do kraju, który przezwyciężył pandemię koronawirusa. To będzie zapewne wczesna jesień tego roku, również w związku ze stuleciem urodzin św. Jana Pawła II - mówił.

***

Audycja: "Sygnały dnia"
Prowadził: Piotr Gociek
Gość: Krzysztof Szczerski (szef gabinetu prezydenta RP)
Data emisji: 14.07.2020
Godzina emisji: 07.15

pb

Czytaj także

"Fantastyczny fundament pod dokończenie reform państwa". Janusz Kowalski o wyniku wyborów

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2020 20:28
- Jest to bardzo dobre paliwo, fantastyczny fundament pod dokończenie reform państwa, szczególnie jeśli chodzi o reformę wymiaru sprawiedliwości, szczególnie jeśli chodzi o kwestie gospodarcze - mówił w Programie 1 Polskiego Radia wiceminister aktywów państwowych Janusz Kowalski komentując zwycięstwo Andrzeja Dudy w wyborach prezydenckich. Gościem "Debaty Jedynki" był również poseł Koalicji Obywatelskiej Mirosław Suchoń.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wielką Brytanię i Polskę łączy przyjaźń". Boris Johnson pogratulował Andrzejowi Dudzie reelekcji

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2020 00:01
Brytyjski premier Boris Johnson pogratulował w poniedziałek wieczorem Andrzejowi Dudzie wygranej w wyborach prezydenckich. Podkreślił, że Wielką Brytanię i Polskę łączy długa, wspólna historia i przyjaźń oraz wyraził nadzieję, że będzie ona kontynuowana.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiceszef Koalicji Polonii Amerykańskiej: w Polsce wygraliśmy bitwę w wojnie IV generacji

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2020 00:53
- Musimy sobie zdać sprawę, że teraz szaleje wojna IV generacji, wojna ideologiczno-cywilizacyjna. W tej bitwie w Polsce odnieśliśmy zwycięstwo - ocenił wiceprezes Koalicji Polonii Amerykańskiej Andrzej Burghart w komentarzu do wyniku wyborów prezydenckich w Polsce. 
rozwiń zwiń