Zamknięcie szkół pozbawiło dzieci w Zimbabwe posiłku. Pomóż!

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2020 09:09
W Zimbabwe 72 proc. ludności żyje poniżej progu ubóstwa, niedostatek jedzenia dotyka 60 proc. populacji. Co czwarte dziecko mieszkające w tym kraju wychowuje się bez jednego lub obojga rodziców. Na i tak już trudną sytuację dzieci wpłynęła pandemia koronawirusa. Szkoły zostały zamknięte, a tym samym najmłodszych pozbawiono dostępu do posiłku, w wielu przypadkach jedynego pełnowartościowego dania w ciągu dnia.
Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce w Polsce postanowiło podać dobro dalej i  pomóc również afrykańskim dzieciom - od 2016 pomaga w Kamerunie a od 2020 w Zimbabwe
Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce w Polsce postanowiło podać dobro dalej i pomóc również afrykańskim dzieciom - od 2016 pomaga w Kamerunie a od 2020 w ZimbabweFoto: wioskisos.org/Materiały dla mediów

Posłuchaj
09:11 [ PR1]PR1 (mp3) 18 lipiec 2020 07_18_40.mp3 Zamknięcie szkół pozbawiło dzieci w Zimbabwe posiłku. Pomóż! (Sygnały dnia/Jedynka)

 

Pomóc postanowiło Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce w Polsce. - Stowarzyszenie, wioski, polskie dzieci przez ponad 20 lat były utrzymywane przez inne kraje. Dostawaliśmy pieniądze ze świata. Mamy dług wdzięczności. W geście solidarności, poczuciu odpowiedzialności, postanowiliśmy wspierać dzieci w innych krajach - powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia dyrektor krajowy Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce Barbara Rajkowska. 

Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce w Polsce uruchomiło program dożywiania dla dzieci w Zimbabwe. - Koszt jednego posiłku, który my dostarczamy, to jest 18 centów, niecała złotówka. To jest woreczek z proszkiem, który jak się rozmiesza z odrobiną wody to zaczyna wyglądać jak nasza owsianka. W niej są wszystkie składniki odżywcze, w odpowiedniej proporcji, które dziecko potrzebuje - wyjaśniła gość audycji "Sygnały dnia".

Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce w Polsce do końca 2020 roku planuje dotrzeć z różnego rodzaju pomocą do 5 tys. dzieci z 1,7 tys. rodzin w Zimbabwe. Pomoc ma obejmować nie tylko program dożywiania, ale również inne programy. By Stowarzyszenie mogło prowadzić swoją misję potrzebne jest wsparcie darczyńców. Informacje można uzyskać wchodząc na specjalną stronę internetową www.sosafryka.wioskisos.org

***

Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce pomaga dzieciom opuszczonym, osieroconym oraz zagrożonym utratą opieki rodziców. Organizuje różnorodne formy pomocy dzieciom, aby jak najlepiej przygotować je do dorosłego życia.

W ramach opieki zastępczej funkcjonują: SOS Wioski Dziecięce, Programy dla Młodzieży i Rodzinne Domy Czasowego Pobytu. W ramach działań profilaktycznych prowadzone są Programy Umacniania Rodziny.

SOS Wioski Dziecięce to osiedla 12-14 domów. W każdym domu mieszka Rodzina SOS, którą tworzą Rodzice SOS (małżeństwo lub osoba samotna) oraz 6-8 powierzonych ich opiece dzieci, którymi nie mogli opiekować się rodzice biologiczni. Rodzice SOS dbają o ich wychowanie, zdrowie i edukację.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia 

Prowadzi: Daniel Wydrych

Gość: Barbara Rajkowska (dyrektor krajowy Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce)

Data emisji: 18.07.2020 r. 

Godzina emisji: 7.15

kk