"Nie prowadźmy wojennej retoryki". Europoseł PO o porozumieniu ws. unijnego budżetu

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2020 09:20
- Nie można prowadzić wojennej retoryki, ponieważ w naszym interesie jest, żeby środki unijne były uruchomione jak najszybciej, dlatego porozumienie jest niezwykle istotne - mówił w "Sygnałach dnia" europoseł PO Andrzej Halicki. 
Andrzej Halicki
Andrzej HalickiFoto: Polskie Radio

Posłuchaj

10:15 _PR1_AAC 2020_07_21-08-17-52_for_media.mp3 "Nie prowadźmy wojennej reotryki". Europoseł PO o porozumieniu ws. unijnego budżetu (Sygnały dnia/Jedynka)

 

Porozumienie zakłada powołanie funduszu odbudowy o wartości 750 mld euro. Z tej sumy 390 mld euro będą stanowiły granty, a 360 mld euro pożyczki. Taka zmiana proporcji z proponowanych początkowo przez Komisję Europejską 500 mld euro grantów i 250 mld euro pożyczek pociągnęła za sobą cięcia w wielu obszarach. I choć cięcia wydatków na poziomie unijnym są duże w porównaniu z pierwotnymi propozycjami, to Polska straci tylko 3 procent. W sumie ma dostać z obu instrumentów 125 miliardów euro w bezzwrotnych dotacjach i 34 miliardy euro pożyczek. 

- Ubolewam, że cięcia dotyczą funduszu sprawiedliwości, sprawiedliwej transformacji związanej z energetyką. Na to Polska potrzebuje ogromnych środków, bo jesteśmy zacofani w tym procesie w stosunku do tego, czego oczekują Polacy, czyli dbałości o powietrze i żeby żyć w zdrowszym kraju. Ta transformacja jest niezbędna - uważa europoseł PO.

morawiecki_orban_1200.jpg
"Takiej kwoty nigdy wcześniej nie było". Premier o środkach UE wynegocjowanych dla Polski

"Poszanowanie praworządności" 

Ostatniej nocy negocjacji zmieniono wcześniejsze zapisy dotyczące uzależnienia unijnych funduszy od praworządności, usuwając odniesienie do tej kwestii z fragmentu opisującego mechanizm warunkowości. We wnioskach ze szczytu przyjętych przez przywódców pojawił się zapis, że Rada Europejska "podkreśla znaczenie ochrony interesów finansowych Unii" oraz "poszanowania praworządności". - Po raz pierwszy mamy zapisy, które wiążą środki europejskie z praworządnością i ważne są następne tygodnie po to, żeby jak najwięcej realnej pomocy po pandemii wpłynęło do Polski - powiedział Andrzej Halicki. 

"Nowa Solidarność" - obok PO czy zamiast niej?

Były kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Rafał Trzaskowski zapowiedział, że podejmuje się stworzenia ruchu obywatelskiego razem z samorządowcami i organizacjami pozarządowymi, bo - jak podkreślał - partie nie wystarczą. Zadeklarował ponadto, że jest gotowy do rozmowy z każdym.

Europoseł PO pytany o nową inicjatywę Rafała Trzaskowskiego odpowiada, że tworzenie nowych ruchów nie jest sprzeczne z działaniami partii, a wręcz przeciwnie, może je uzupełniać. - Jeżeli mamy osoby, które nie chcą zapisywać się do partii politycznych, ale chcą działać i być aktywne to taki ruch Rafała Trzaskowskiego jest dobry. Trzaskowski w ten sposób chce aktywizować młodych ludzi w mniejszych środowiskach, którzy w tej formie chcą podejmować tematy ważne - ocenia Andrzej Halicki.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

* * *

Tytuł audycji: Sygnały dnia 

Prowadzi: Piotr Gociek

Gość: Andrzej Halicki (europoseł PO)

Data emisji: 21.07.2020 r. 

Godzina emisji: 8.17

IAR/ans