Wiceminister zdrowia: Fundusz Medyczny będzie się utrzymywał z dotacji z budżetu, to inne środki niż NFZ

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2020 08:53
- Jestem przekonany, że po pierwszej fazie zaskoczenia, że coś takiego udało się zrobić, przyjdzie też akceptacja - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński, odnosząc się do krytyki wyrażanej przez opozycję w stosunku do projektu ustawy o Funduszu Medycznym.
Janusz Cieszyński, wiceminister zdrowia, w studiu radiowej Jedynki
Janusz Cieszyński, wiceminister zdrowia, w studiu radiowej JedynkiFoto: Wojciech Kusinski/Polskie Radio

Na posiedzeniu sejmowej komisji zdrowia odbyło się w poniedziałek czytanie przepisów powołujących Fundusz Medyczny, zaproponowanych przez prezydenta. Projekt przewiduje utworzenie funduszu, który ma służyć poprawie zdrowia i jakości życia Polaków.

szpital dziecko shutterstock_412245748 1200.jpg
Posłowie rozpoczęli prace nad prezydenckim projektem ustawy o Funduszu Medycznym

Wiceminister zdrowia odniósł się do słów Dariusza Klimczaka, który w "Sygnałach dnia" ocenił ustawę o Funduszu Medycznym jako "bazyliszka prawno-medycznego", który nie ma jasnych źródeł finansowania.

- Przecież tak jest zawsze, kiedy totalna opozycja krytykuje pomysły PiS. Zaczynają od tego, że nie ma pieniędzy i tego nie uda się zrobić - stwierdził Janusz Cieszyński. - Jestem przekonany, że po pierwszej fazie zaskoczenia, że coś takiego udało się zrobić, przyjdzie też akceptacja - dodał.


Posłuchaj
08:51 PR1_SD_2020_07_22-08-13-48_for_media.mp3 Janusz Cieszyński: będziemy mieli środki na bezlimitowe finansowanie świadczeń dla dzieci (Sygnały dnia/Jedynka)

 

Gość radiowej Jedynki zaprzeczył, że na pomoc dzieciom w ramach Funduszu Medycznego nie ma wystarczających środków. Wyjaśnił, że środki nie będą pochodziły z Narodowego Funduszu Zdrowia. - NFZ utrzymuje się ze składek, a Fundusz Medyczny będzie się utrzymywał z dotacji z budżetu, to zupełnie inne środki - podkreślił wiceminister zdrowia.

- Po raz pierwszy będziemy mieli środki na bezlimitowe finansowanie świadczeń dla dzieci. Fundusz Medyczny zapłaci za wszystkie świadczenia dla dzieci bez względu na to, czy jest to do wysokości kontraktu z NFZ - powiedział Janusz Cieszyński.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Audycja: "Sygnały dnia"

Prowadzi: Grzegorz Jankowski

Gość: Janusz Cieszyński (wiceminister zdrowia)

Data emisji: 22.07.2020

Godzina: 8.14

pg

Czytaj także

"Niezwykle cenna inicjatywa". Łukasz Szumowski o prezydenckim wsparciu ochrony zdrowia

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2020 12:56
- Inicjatywa prezydenta Andrzeja Dudy wspierająca ochronę zdrowia jest niezwykle cenna. Doprowadziła m.in. do powstania pierwszej strategii onkologicznej w Polsce - zauważył w programie "Rzeczpospolitej" zatytułowanym "Rzecz o polityce" minister zdrowia Łukasz Szumowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Posłowie rozpoczęli prace nad prezydenckim projektem ustawy o Funduszu Medycznym

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2020 01:00
Na posiedzeniu sejmowej komisji zdrowia odbyło się dziś w poniedziałek czytanie przedłożonych przepisów. Projekt przewiduje utworzenie funduszu, który ma służyć poprawie zdrowia i jakości życia Polaków.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dariusz Klimczak: stworzenie Funduszu Medycznego jest zasadne, ale potrzebne jest jasne finansowanie

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2020 07:55
- To była prosta ustawa prosta do napisania, a stworzono bazyliszka prawno-medycznego, który nie pomaga, tylko straszy swoją konstrukcją - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia poseł Polskiego Stronnictwa Ludowego Dariusz Klimczak, odnosząc się do projektu aktu prawnego powołującego Fundusz Medyczny.
rozwiń zwiń