Szef KPRM: premier przedstawi dziś stanowisko rządu ws. konwencji stambulskiej

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2020 07:30
- Dzisiaj w godzinach południowych premier przedstawi stanowisko w sprawie konwencji stambulskiej - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Michał Dworczyk
Michał DworczykFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

ziobro_1200.jpg
Ekspert: Polska ma prawo prowadzić debatę na temat konwencji stambulskiej

Dworczyk był pytany w Programie 1 Polskiego Radia, kiedy poznamy stanowisko rządu ws. konwencji stambulskiej. Odpowiedział, że najlepiej skomentował tę sprawę wiceminister kultury Jarosław Sellin: "kierując się absolutnie słusznym przekonaniem, że należy chronić kobiety, że przemoc powinna być napiętnowana, konwencja próbuje wprowadzać pewną ideologię". -  I to rzeczywiście wiele osób, w tym nasze środowisko polityczne, ocenia to bardzo krytycznie - podkreślił szef KPRM.

- Dzisiaj w godzinach południowych premier przedstawi stanowisko w tej sprawie - oświadczył Dworczyk.

Ministerstwo Sprawiedliwości skierowało w poniedziałek do resortu rodziny wniosek o podjęcie prac nad wypowiedzeniem konwencji stambulskiej. Szef MS Zbigniew Ziobro uzasadniał, że w konwencji znajdują się zapisy "o charakterze ideologicznym", z którymi jego resort się nie zgadza. Zdaniem ministra w dokumencie nie ma żadnych rozwiązań w zakresie ochrony kobiet przed przemocą, których Polska by nie spełniała, a w niektórych obszarach polskie standardy są wyższe niż te przewidziane przez konwencję.

Posłuchaj
08:46 _PR1_AAC 2020_07_30-07-15-32_for_media.mp3 Michał Dworczyk: w czwartek premier przedstawi stanowisko ws. konwencji stambulskiej (Sygnały dnia/Jedynka)

 

Polskie górnictwo

Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów mówił też o sytuacji w polskim górnictwie. - Trzeba się zmierzyć z wyzwaniami, które stoją przed polskim górnictwem. Wiemy, że ta sytuacja jest trudna - stwierdził. Dodał, że z jednej strony spowodowane jest to cenami surowca na świecie, a z drugiej pandemią koronawirusa i kryzysem.

- W związku z tym przedwczoraj zapadła decyzja, że zostanie powołana grupa robocza, w ramach której do końca września zostanie wypracowana propozycja programu naprawczego dla polskiego górnictwa - przypomniał szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Gość radiowej Jedynki mówił, że jest przekonany, iż w ramach prac tego zespołu, który działa pod patronatem wicepremiera Jacka Sasina, będą rozpatrywane różne rozwiązania.

sasin 1200 pap (2).jpg
Jacek Sasin: będziemy w dialogu poszukiwać rozwiązań dla Polskiej Grupy Górniczej

Zamykanie kopalń

Prowadzący audycję Krzysztof Świątek dopytywał, czy brana jest pod uwagę likwidacja kopalń "Ruda" i "Wujek"?  Michał Dworczyk odparł, że "nie ma wiedzy na temat szczegółowych projektów, zwłaszcza że ten zespół dopiero rozpoczyna pracę".

- Propozycje, które były pierwotnie przedstawiane przez ministerstwo, nie znalazły ze strony związków akceptacji, stąd otwarta postawa premiera Jacka Sasina i propozycja utworzenia tego zespołu, który do końca września ma wypracować propozycje - mówił szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzili: Krzysztof Świątek i Daniel Wydrych

Materiał: Michał Dworczyk (szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów)

Data emisji: 30.07.2020

Godzina emisji: 7.45

PAP/pkur

Czytaj także

"Trwają analizy i rozmowy". Sobolewski ws. wypowiedzenia konwencji stambulskiej

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2020 09:39
- Sądzę, że w najbliższych tygodniach będą ogłoszone decyzje związane z ewentualnym wypowiedzeniem konwencji stambulskiej - powiedział w środę szef Komitetu Wykonawczego PiS Krzysztof Sobolewski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nie potrzebujemy lewackiej otoczki, żeby chronić przed przemocą". Kaleta o konwencji stambulskiej

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2020 11:11
- To jest czas, żeby ją wypowiedzieć - mówił w środę o tzw. konwencji stambulskiej wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta. Zapewnił, że polskie państwo chroni pokrzywdzonych i nie potrzebuje "lewackiej otoczki", która zagraża tożsamości rodziny. 
rozwiń zwiń