Prezes PGE: możemy być dumni, że w godzinie próby energetycy potrafili z pełnym poświęceniem walczyć o niepodległość

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2020 08:00
- W pierwszym dniu walk był to jeden z najważniejszych sukcesów militarnych polskich powstańców- powiedział w Programie 1 Polskiego Radia prezes PGE Wojciech Dąbrowski o zajęciu przez polskie siły elektrowni na Powiślu. 
Elektrownia Powiśle
Elektrownia PowiśleFoto: NAC

76. lat temu 1 sierpnia 1944 roku, o 17.00 wybuchło Powstanie Warszawskie, które było próbą wyzwolenia stolicy spod okupacji niemieckiej, przez żołnierzy Armii Krajowej. Powstanie Warszawskie było największym zrywem niepodległościowym Armii Krajowej i największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie.


Posłuchaj
06:30 [ PR1]PR1 (mp3) 1 sierpień 2020 07_13_12_for_media.mp3 Wojciech Dąbrowski: możemy być dumni, że w godzinie próby energetycy potrafili z pełnym poświęceniem walczyć o niepodległość (Jedynka/Sygnały dnia)

 

Wojciech Dąbrowski w "Sygnałach dnia" mówił, że walkę na ulicach Warszawy prowadziła armia właściwie nieuzbrojona, ale mimo to odnosiła sukcesy. - Jednym z tych sukcesów było właśnie opanowanie powiślańskiej elektrowni, która przez cały okres powstania zapewniała Warszawie energię elektryczną - wskazał.

premier mateusz morawiecki EN_01433589_0060 1200v2.jpg
Premier: pochylam się z bólem nad każdą ofiarą Powstania Warszawskiego

- Do walki w powstaniu stanęło 63 pracowników elektrowni Powiśle, którzy współtworzyli oddział kapitania Stanisława Skibniewskiego "Cubryny", udało im się przejąć kontrolę nad elektrownią - przypomniał prezes PGE. Dodał, że 20 z nich zapłaciło najwyższą cenę.

Ocenił, że jeszcze większym sukcesem niż zdobycie elektrowni była jej obrona i utrzymanie dostaw energii elektrycznej dla całej Warszawy, co pozwoliło funkcjonować miastu.

Wojciech Dąbrowski zaprosił też mieszkańców Warszawy na godz. 10 na uroczystości przy dawnej elektrowni Powiśle, których częścią jest koncert Bartasa Szymoniaka. 

Prezes mówił również o współpracy PGE z Muzeum Powstania Warszawskiego i realizowanym z IPN projekcie "Tablice pamięci".

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Audycja: "Sygnały dnia"

Prowadzący: Daniel Wydrych i Błażej Prośniewski

Gość: Wojciech Dąbrowski (prezes PGE)

Data emisji: 1.08.2020

Godzina emisji: 07.15

fc

Czytaj także

76 lat temu serce Europy zabiło mocniej. Dzisiaj rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2020 05:20
1 sierpnia 1944 roku o 17.00 wybuchło Powstanie Warszawskie, które było próbą wyzwolenia stolicy spod okupacji niemieckiej, przez żołnierzy Armii Krajowej. Był to największy zryw niepodległościowy Armii Krajowej i największa akcja zbrojna podziemia w okupowanej przez Niemców Europie.
rozwiń zwiń