"Nie ma obawy, że zniknie resort rolnictwa". Ardanowski o planowanej rekonstrukcji rządu

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2020 07:45
- To jeden z najbardziej newralgicznych resortów dla gospodarki - obejmuje sprawy związane z szeroko rozumianymi obszarami wiejskimi - mówił w Programie 1 Polskiego Radia minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.
Jan Krzysztof Ardanowski
Jan Krzysztof ArdanowskiFoto: Polskie Radio
1200_Kaczyński_PAP.jpg
Prezes PiS: rekonstrukcja rządu we wrześniu lub na początku października

- Rekonstrukcja rządu odbędzie się we wrześniu lub najdalej na początku października. Plan zakłada zmniejszenie liczby resortów do 12. Liczę, że negocjacje umowy koalicyjnej w ramach Zjednoczonej Prawicy w przyszłym miesiącu zakończą się sukcesem - powiedział PAP prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Czytaj także:

Posłuchaj
10:42 [PR1] PR1 (mp3) 05 sierpień_2020_08_05-07-14-01_for_media.mp3 Jan Krzysztof Ardanowski: mam duże zaufanie do premiera Mateusza Morawieckiego (Sygnały dnia/Jedynka)

Minister rolnictwa, który był gościem red. Jankowskiego w "Sygnałach dnia" zaznaczył, że "planowane zmniejszenie ilości resortów jest po to, żeby zwiększyć ich sprawność w podejmowaniu decyzji". - Istotne jest również zmniejszenie kosztów funkcjonowania rządu. Cała gospodarka, całe społeczeństwo ponosi konsekwencje koronawirusa - mówił Ardanowski.

zjednoczona pap_20171208_1DX 1200.jpg
Nowa umowa koalicyjna. Ruszyły negocjacje wewnątrz Zjednoczonej Prawicy

Szef resortu podkreślił przy tym, że "szukanie rozwiązań, które miałyby usprawnić pracę rządu, poprawić szybkość podejmowania decyzji jest uzasadnione". - To jest zawsze rząd autorski. Mam duże zaufanie do premiera Mateusza Morawieckiego, że tworzona struktura będzie bardzo efektywna - stwierdził.

Przyszłość ministerstwa

- Nie ma obawy, że zniknie resort rolnictwa. To jeden z najbardziej newralgicznych resortów dla gospodarki - obejmuje sprawy związane z szeroko rozumianymi obszarami wiejskimi, gdzie rolnictwo nie jest już tylko jedyną formą działalności - tłumaczył.

Minister przytoczył również przykłady przekształcania i rozszerzania resortów rolnictwa w innych krajach Europy. - W Austrii czy Niemczech podejmowane są różne warianty - rozszerzane są uprawnienia resortu rolnictwa o obszary ochrony środowiska czy zdrowia publicznego. Nie wiem, jaką koncepcję obejmie premier, to jest jego autorskie podejście - powiedział.

***

Tytuł audycji: "Sygnały dnia"
Prowadził: Grzegorz Jankowski
Gość: Jan Krzysztof Ardanowski (minister rolnictwa)
Data emisji: 05.08.2020
Godzina emisji: 07.14

PR1/PAP
pb

Czytaj także

"Kierunek i odpowiedzialność spoczywają na PiS". Marcin Romanowski o rekonstrukcji rządu

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2020 11:30
- Jarosław Kaczyński to naturalny lider obozu Zjednoczonej Prawicy i to on wyznacza przyszłość - mówił w Polskim Radiu 24 Marcin Romanowski z Solidarnej Polski. Gośćmi programu byli też: Zbigniew Girzyński z PiS, Agnieszka Ścigaj z Koalicji Polskiej i Krzysztof Gawkowski z Lewicy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Chcemy, aby rząd działał jeszcze bardziej efektywnie". Radny PiS o planowanej rekonstrukcji

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2020 15:20
- Chodzi o to, żeby rząd po wakacjach mógł działać jeszcze bardziej efektywnie i jeszcze sprawniej niż do tej pory; żeby proces decyzyjny, a także wspieranie inwestycji, które zapowiadaliśmy w kampanii wyborczej, były jak najbardziej skuteczne - powiedział w Polskim Radiu 24 Michał Prószyński, radny Sejmiku Województwa Mazowieckiego i sekretarz okręgowy PiS w Warszawie. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trwają negocjacje ws. nowej umowy koalicyjnej Zjednoczonej Prawicy. Macierewicz: podstawowe kwestie są już ustalone

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2020 08:18
- Sprawa zostanie rozstrzygnięta, a informacje z nią związane będą przekazane opinii publicznej po wakacjach. Nie sądzę, by były jakieś kłopoty w wynegocjowaniu pełnego kształtu umowy - powiedział w Polskim Radiu 24 Antoni Macierewicz, wiceprezes Prawa i Sprawiedliwości.
rozwiń zwiń