Piechna-Więckiewicz: obraza uczuć religijnych to kwestia subiektywna

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2020 08:49
- Jako prawniczka jestem bardzo zaskoczona i delikatnie mówiąc zniesmaczona postępowaniem policji i prokuratury - powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia Paulina Piechna-Więckiewicz z Lewicy, odnosząc się do zatrzymania osób pod zarzutem obrazy uczuć religijnych.
Działaczka Wiosny Paulina Piechna-Więckiewicz w studiu radiowej Jedynki
Działaczka Wiosny Paulina Piechna-Więckiewicz w studiu radiowej JedynkiFoto: Wojciech Kusinski/ Polskie Radio

W nocy z 28 na 29 lipca na warszawskie pomniki, w tym na figurę Chrystusa przed bazyliką św. Krzyża na Krakowskim Przedmieściu, nałożono tęczowe flagi oraz chustki z symbolem nawiązującym do ruchu anarchistycznego. W związku z zajściami, działania podjęła prokuratura.

"Czczenie pomników"

Figura Chrystusa Króla EN 1200.jpg
Jest postępowanie prokuratury ws. profanacji figury Chrystusa w Warszawie

Odnosząc się do tych wydarzeń, Paulina Piechna-Więckiewicz powiedziała w radiowej Jedynce, że jest zniesmaczona działaniami prokuratury i policji. - Zarzuty z art. 196 Kodeksu Karnego, dotyczącego ewentualnej profanacji obiektów kultu i obrazy uczuć religijnych zawsze można postawić, ale czy naprawdę sposób zatrzymania i aresztu, użycie przymusu bezpośredniego było adekwatne do sytuacji. Moim zdaniem z pewnością nie - stwierdziła polityk Lewicy.

- Obraza uczuć religijnych to zawsze będzie - i chyba jesteśmy tego świadomi - kwestia subiektywna. Każdy z nas ma inne uczucia dotyczące czczenia pomników - powiedziała.

Posłuchaj
10:43 PR1_SD_2020_08_05-08-13-10_for_media.mp3 Paulina Piechna-Więckiewicz: Lewica szanuje uczucia religijne Polaków. Wszyscy powinniśmy szanować siebie nawzajem (Sygnały dnia/Jedynka)

 

- Tutaj chodzi o proporcje. W naszym kraju ważniejsze są pomniki, których - moim zdaniem - nikt nie znieważył, niż ludzie, niż zaszczuta społeczność LGBT - oceniła Paulina Piechna-Więckiewicz.

lgbt parada east news 1200.jpg
"Rozumiem wolność słowa, ale są pewne świętości". Rzecznik PO o profanacji pomników

- Lewica naprawdę szanuje uczucia religijne Polaków, nie tylko rzymskich katolików - powiedziała polityk.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: "Sygnały dnia"
Prowadzi: Grzegorz Jankowski
Gość: Paulina Piechna-Więckiewicz (Lewica)
Data emisji: 05.08.2020
Godzina emisji: 08.14

pg

Czytaj także

"Trudno polemizować z decyzją wyborczą Polek i Polaków". Anna Maria Żukowska o decyzji Sądu Najwyższego

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2020 18:20
- Mam zastrzeżenia co do osób obsadzonych w Sądzie Najwyższym, ale trudno polemizować z decyzją wyborczą Polek i Polaków - powiedziała w Polskim Radiu 24 poseł Anna Maria Żukowska, rzecznik prasowy Lewicy. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wymaga tego majestat urzędu". Poseł Lewicy o obecności na zaprzysiężeniu prezydenta Andrzeja Dudy

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2020 08:13
- Nie rozumiem formy bojkotu polegającego na tym, by nie przychodzić na zaprzysiężenie prezydenta. Lewica nie będzie bojkotować Zgromadzenia Narodowego - powiedziała Paulina Matysiak, poseł Lewicy Razem.
rozwiń zwiń