Adam Eberhardt: Łukaszenka może wrócić do scenariusza siłowego

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2020 09:14
- Łukaszenka z racji swojej mentalności jest człowiekiem niezdolnym do żadnych kompromisów, do poszukiwania rozwiązań kompromisowych - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Adam Eberhardt, dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich.
Adam Eberhardt, dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich
Adam Eberhardt, dyrektor Ośrodka Studiów WschodnichFoto: Łukasz Kowalski/Polskie Radio

- Ostatnie dwa dni dla Łukaszenki były wyjątkowo złe. W niedzielę wielkie demonstracje w całej Białorusi, które zgromadziły 300-400 tysięcy osób. Wczorajszy dzień jeszcze trudniejszy z racji zbuntowania się jego "tradycyjnej bazy" - powiedział w radiowej Jedynce Adam Eberhardt.

białoruś_1200 (1).jpg
"Odejdź, odejdź!". Kolejny dzień protestów przeciwko sfałszowaniu wyborów

Posłuchaj
05:33 PR1_SD_2020_08_18-07-41-13_for_media.mp3 Adam Eberhardt: Łukaszenka może wrócić do scenariusza siłowego, byłby bardzo krwawy (Sygnały dnia/Jedynka)

 

- Nadzieja Łukaszenki na to, że uda się wygasić nastroje protestacyjne, się nie spełnia. Pod tym względem jest w kłopocie, ale pamiętajmy, że może wrócić do  scenariusza siłowego, tylko teraz byłby on naprawdę bardzo krwawy - stwierdził gość audycji.

Jak wyjaśnił, także "dla Rosji zwycięska rewolucja na Białorusi to nic dobrego". To także jest pewien, w cudzysłowie, zły przekaz, który idzie do Rosjan, do obywateli rosyjskich, gdzie poparcie dla Putina również się wypala - ocenił ekspert.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Katarzyna Gójska

Gość: Adam Eberhardt (dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich)

Data emisji: 18.08.2020

Godzina emisji: 07.41

pg/kh

Czytaj także

Rusłan Szoszyn: Swiatłana Cichanouska ogłosi się prezydentem Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2020 14:20
- Dowiedziałem się, że Swiatłana Cichanouska niebawem wygłosi przemówienie, w którym ogłosi swoje zwycięstwo w wyborach prezydenckich, ogłosi się prezydentem Białorusi - powiedział w Polskim Radiu 24 Rusłan Szoszyn z dziennika "Rzeczpospolita". - Oczekuje od Zachodu uznania jej prezydentem - dodał.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiceszef MON: Białorusini sami upominają się o swoją wolność

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2020 16:00
- My doskonale wiemy i wierzymy w to, że Białorusinów muszą wyzwolić oni sami. (...) I to, co obserwujemy w tej chwili na Białorusi, jest realizacją dokładnie takiego scenariusza - mówił w Polskim Radiu 24 wiceminister obrony narodowej Marcin Ociepa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tomasz Walczak: dziś uzasadnione są pytania o przyszłość Aleksandra Łukaszenki

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2020 19:27
- Tydzień temu nie spodziewaliśmy się, że dojdzie do czegoś takiego, że będziemy zadawali sobie pytania o to, czy Aleksander Łukaszenka w ogóle przetrwa ten maraton wyborczy. Dziś pytania o jego przyszłość są uzasadnione - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Walczak z "Super Expressu". Gościem "Debaty dnia" był również Paweł Badzio z "Gazety Obywatelskiej".
rozwiń zwiń