Paweł Kowal: sytuacja na Białorusi to sygnał, że podobnie może być w Rosji

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2020 08:50
 - Jeszcze kilka miesięcy temu, gdyby ktoś powiedział, że w taki sposób rozwinie się sytuacja na Białorusi, że dojdzie do tak dużej mobilizacji społecznej, to także wielu zachodnich ekspertów mówiłoby, że to raczej niemożliwe. Tak samo zakładały władze w Moskwie - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Paweł Kowal, poseł Koalicji Obywatelskiej.
Paweł Kowal
Paweł KowalFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

- Jeżeli to zdarzyło się na Białorusi, to pytanie, czy nie może zdarzyć się w Rosji - powiedział o protestach po wyborach na Białorusi Paweł Kowal.

nawalny 1200 shutt.jpg
Lider opozycji w Rosji otruty? Trafił do szpitala w ciężkim stanie

Gość radiowej Jedynki odniósł się do informacji o otruciu Aleksieja Nawalnego. Przekazała je rzecznik opozycjonisty Kira Jarmysz w mediach społecznościowych. "Przypuszczamy, że Aleksiej został otruty czymś domieszanym do herbaty. Tylko ją pił od rana. Lekarze mówią, że toksyny szybciej się przedostały poprzez gorący płyn" - napisała. Dodała, że Nawalny jest nieprzytomny.


Posłuchaj
08:45 PR1_SD_2020_08_20-08-15-04_for_media.mp3 Paweł Kowal: sytuacja na Białorusi to znak, że podobnie może być w Rosji (Sygnały dnia/Jedynka)

 

- Niestety historia pokazuje, że sytuacje, w których władza Rosji macza palce w wykluczaniu liderów opozycji w ten sposób, że się ich truje lub doprowadza do ich śmierci, miały miejsce, więc mamy powody do niepokoju - powiedział poseł KO.


Bialorus protesty 1200 pap.jpg
"Łukaszenka dąży do siłowego rozwiązania konfliktu". Niezależne białoruskie media o sytuacji w kraju

Polityk dodał, że mamy dwa aspekty sprawy. - Pierwszy - to się dzieje w czasie głębokiego kryzysu na Białorusi, a drugi, że nie zdajemy sobie sprawy, że z punktu widzenia władz Rosji to sygnał, że podobna sytuacja może się zdarzyć także tam. 

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

* * *

Tytuł audycji: Sygnały dnia 

Prowadzi: Grzegorz Jankowski

Gość: Paweł Kowal (poseł Koalicji Obywatelskiej)

Data emisji: 20.06.2020 r. 

Godzina emisji: 8.15

pg/kh

Czytaj także

Szef KPRM o sytuacji na Białorusi: UE nie może być bierna

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2020 13:41
- Rozwój wypadków potwierdził diagnozę sytuacji sformułowaną przez premiera Mateusza Morawieckiego. Mamy do czynienia z wyborami, które odbyły się w sposób nieprawidłowy. Białorusini mają prawo, żeby w sposób demokratyczny wybierać prezydenta - ocenił szef KPRM Michał Dworczyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiceszef MSZ: w naszym interesie leży bezpieczna, stabilna, zasobna, ale też i demokratyczna Białoruś

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2020 08:47
- Można się spodziewać jednolitego stanowiska UE na temat sytuacji na Białorusi apelującego do władz w Mińsku o konkretne działania - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Marcin Przydacz, wiceminister spraw zagranicznych.
rozwiń zwiń