Minister klimatu: potrzebujemy stabilnej energii dla przemysłu, da ją energetyka jądrowa

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2020 11:47
- Sprawiedliwa transformacja energetyczna to środki skierowane do regionów, które mają największe wyzwania i zależność od paliw kopalnych - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Michał Kurtyka, minister klimatu.
Michał Kurtyka
Michał KurtykaFoto: Polskie Radio

Minister klimatu w Programie 1 Polskiego Radia mówił o polityce energetycznej państwa. - Zakłada ona, że w ciągu 20 lat zbudujemy równoległy, nowy, zeroemisyjny system energetyczny - podkreślił. Zaznaczył równocześnie, że to istotne wyzwanie.

- W ciągu ostatnich 60 lat - tyle mają najstarsze polskie moce wytwórcze w systemie elektroenergetycznym - Polska nabudowała system energetyczny, który ma coraz większe wyzwania jeśli chodzi o jego techniczną przeżywalność - wyjaśnił szef resortu klimatu.

Posłuchaj
09:23 PR1_SD_2020_09_10-08-15-00_for_media.mp3 Michał Kurtyka: energetyka jądrowa ma zastąpić węgiel brunatny, który jest obecnie podstawowym źródłem energii dla sektora przemysłowego (Sygnały dnia/Jedynka) 

Ministerstwo Klimatu zakłada budowę sześciu bloków jądrowych do 2040 roku. Energetyka jądrowa ma być jednym z trzech filarów nowego systemu energetycznego, których koncepcję opracował resort klimatu. Michał Kurtyka ocenił, że elektrownie jądrowe mają stabilizować cały nowy system energetyczny.

Przyszłość resortu

- Mam nadzieję, że Ministerstwo Klimatu pozostanie, bo jest ważnym uczestnikiem transformacji gospodarczej - stwierdził Kurtyka, pytany o to, czy resort, którym kieruje, pozostanie po planowanej rekonstrukcji rządu.

facebook michał kurtyka f 1200.jpg
"Pierwszy reaktor w 2033 roku". Minister klimatu o budowie elektrowni jądrowej

- 30 proc. środków następnej perspektywy budżetowej pójdzie w transformację klimatyczną. Potrzebujemy takiego operatora (...) tej transformacji - wyjaśnił minister.

Michał Kurtyka pytany o to, czy dojdzie do połączenia jego ministerstwa z resortem środowiska, zasugerował, by pytać "kolegów, którzy w tym momencie dyskutują te sprawy".

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy

. .

***

Audycja: "Sygnały dnia"

Prowadzący: Krzysztof Świątek

Gość: Michał Kurtyka (minister klimatu)

Data emisji: 10.09.2020

Godzina emisji: 08.15

pg,IAR,PAP

Czytaj także

Minister klimatu zakażony koronawirusem. "Czuję się dobrze"

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2020 19:07
Test na obecność koronawirusa u ministra klimatu Michała Kurtyki dał wynik dodatni - poinformował w czwartek na Twitterze szef resortu klimatu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Międzynarodowa inicjatywa dotycząca Morza Bałtyckiego. Michał Kurtyka zapowiada podpisanie ważnej deklaracji

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2020 23:55
Ministerstwo Klimatu planuje wspólnie z ministrami państw bałtyckich i Komisją Europejską utworzyć inicjatywę dotyczącą zagospodarowania potencjału Morza Bałtyckiego. - Pod koniec września będziemy spotykać się w tym gronie i podpiszemy wspólną deklarację o współpracy - zapowiada w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Michał Kurtyka, szef resortu klimatu, podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu.  
rozwiń zwiń