CB radio zakazane na niemieckich drogach. Czy w Polsce będzie podobnie?

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2020 11:15
Używanie CB radia w Niemczech zostało zakazane. Zmiana przepisów jest związana z zaostrzeniem ustawy o ruchu drogowym. Nowe zasady zmieniły przepisy dotyczące zakazu korzystania przenośnych elektronicznych urządzeń podczas jazdy. Za niezastosowanie się do przepisów grozić będzie mandat w wysokości do 200 euro. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Komkrich Marom

Zakaz używania CB radia obowiązuje również w innych europejskich krajach, min. w Austrii i Rumunii. W Polsce korzystanie z CB radia nie jest zakazane.

czytaj więcej
kierowca 1200.jpg
Bez prawa jazdy jeszcze w tym roku. Ważne zmiany dla kierowców

- Definicja w polskich przepisach ruchu drogowego dotyczy tylko i wyłącznie telefonu komórkowego, więc używanie z rozsądkiem CB radia nie jest zabronione - mówi w Programie 1 Polskiego Radia komisarz Robert Opas z Komendy Głównej Policji.

Posłuchaj
04:10 PR1_MPLS 2020_09_24-07-44-28.mp3 CB radio zakazane w Niemczech (Sygnały dnia/Jedynka)

 

CB radio to urządzenie umożliwiające kontakt z innymi kierowcami, które pozwala na wymianę aktualnych informacji z trasy dotyczących m.in. zatorów czy wypadków.

- CB radio jest pomocne, ponieważ pozwala na szybki i bezpośredni kontakt z kierowcami, którzy znajdują się niedaleko nas - mówi redaktor naczelny miesięcznica TSL Biznes Mirosław Ganiec. 

Ostrzeżenie przed kontrolą prędkości?

Powoli CB radio wypierają jednak nawigacja i inne popularne aplikacje na smartfony, które nie tylko mają pomóc w ominięciu korków, ale niektóre z nich ostrzegają także przed kontrolami prędkości czy fotoradarami.

Komisarz Opas nie widzi w tym jednak niczego złego. - Współpracujemy z niektórymi firmami, które tworzą tego rodzaju aplikacje i jest to legalne i dozwolone, jeżeli przyczynia się do poprawy bezpieczeństwa. Kierowcy jeżdżą bezpieczniej w tych miejscach - zaznacza. 

Tego optymizmu nie podziela jednak Maciej Wroński z Partnerstwa dla Bezpieczeństwa Drogowego. - Kierowco, jeżeli ostrzegasz wszystkich naokoło o kontroli czy blokadzie drogi, być może pomagasz w ten sposób przestępcy - przestrzega.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Materiał: Patryk Michalski 

Data emisji: 24.09.2020

Godzina emisji: 7.44

kh


Czytaj także

Podróżujesz autostradą? Zwolnij i jedź bezpiecznie

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2020 20:40
W ostatnich latach w Polsce przybyło wiele kilometrów dróg szybkiego ruchu. Jednak w czasach, kiedy większość kierowców zdobywało uprawnienia do prowadzenia pojazdów, o jeździe autostradami często można było pomarzyć. Jak zatem poruszać się autostradą, żeby bezpiecznie dojechać do celu podróży?
rozwiń zwiń