Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. "Inwestycja w przyszłość dziecka"

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2020 13:19
To święto, którego najważniejszymi beneficjentami są właśnie dzieci. Czytanie książek to nie tylko ciekawa forma spędzania wolnego czasu, zdobywanie nowej wiedzy, ale również rozwijanie wyobraźni czy wzbogacanie słownictwa. Głośne czytanie dzieciom nie tylko stymuluje ich rozwój, ale również pomaga w budowaniu więzi emocjonalnej. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/George Rudy

czytaj więcej
dziecko nauka shutterstock 1200x660.jpg
Dziecko samo chce się uczyć? To możliwe

- Dziecko dowiaduje się bardzo wielu rzeczy i to o takich obiektach, których mogłoby nie mieć szansy spotkać w rzeczywistości. Słuchając musi koncentrować swoją uwagę. To nie jest niewiarygodnie ważne. Z punktu widzenia edukacji szkolnej i dalszego życia człowieka - mówi w "Sygnałach dnia" w Programie 1 psycholog dziecięcy dr Aleksandra Piotrowska. 

Posłuchaj
05:00 PR1_MPLS 2020_09_29-07-40-01.mp3 Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania (Sygnały dnia/Jedynka)

 

Jak zaznacza ekspertka, czytanie dzieciom to "piękna droga do pobudzania mocy naszego umysłu". - Dostarcza danych do myślenia, cudownie uruchamia wyobraźnię, poszerza znajomość słów, pokazuje wzory dobrego języka, co w odniesieniu do obrazów w internecie, czy telewizji nie jest rzeczą normalną -ocenia.

- Rodzice mogą dowiedzieć się także czego dziecko się boi, jaki ma rodzaju poczucia humoru, na co reaguje wyjątkowo silnie. Czytanie na głos buduje także więź między czytającym a dzieckiem, które tego czytania słucha - mówi ekspertka. - Może też pełnić rolę terapeutyczną. Dziecko, które ma z czymś problemy słuchając o bohaterach, których spotykają podobne nieprzyjemności doznaje nie tylko otuchy, ale także poznaje instrukcję, jak z tymi problemami można sobie poradzić - dodaje. 

Autorka książek dla rodziców i dzieci, założycielka portalu qlturka.pl Ewa Świerżewska dodaje, że to inwestycja w przyszłość dziecka. - Dzięki książkom łatwiej można odnaleźć swoją drogę w życiu. Poznajemy różne zawody, różne zakątki świata. Jest szansa, że w przyszłości stanie się to naszą pasją albo zawodem - mówi w radiowej Jedynce.

- Taki człowiek wie, że ma wybór, że jest dużo możliwości. Na pewno wiele osób, które przeczytało fascynujące książki przyrodnicze, czy też podróżnicze w dzieciństwie później wiąże się zawodowo z tymi tematami - dodaje.  

***

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania został ustanowiony z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 roku. Data 29 września odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Materiał: Maciej Walecki

Data emisji: 29.09.2020

Godzina emisji: 7.40

kh


Czytaj także

Postaw na prawidłowy rozwój dziecka. Czytaj nawet w ciąży

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2019 19:07
- Czytanie książek jest jedną z nielicznych rzeczy, które można robić wspólnie i która zawsze czymś zaowocuje - mówi Maria Deskur, prezes Fundacji Powszechnego Czytania. Dlaczego do czytania dziecku należy przygotowywać się już podczas… ciąży?
rozwiń zwiń