Sygnały Dnia 6 października 2020 roku, rozmowa z Michałem Kurtyką

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2020 07:15
Audio
  • Michał Kurtyka: ciepłownictwo jednym z najważniejszych elementów transformacji energetycznej (Jedynka/"Sygnały dnia")

Piotr Gociek: Gościem Sygnałów Dnia w Programie 1 Polskiego Radia jest teraz minister Michał Kurtyka, do niedawna minister klimatu, teraz minister klimatu i środowiska, tak ten resort będzie się nazywał. Dzień dobry, panie ministrze, witam serdecznie.

Michał Kurtyka: Kłaniam się, dzień dobry panu, dzień dobry państwu.

Zacznę jednak od pytania o koronawirusa – czy w jakimś porannym newsletterze, telefonach, wiem, że członkowie rządu od bardzo wczesnych godzin rannych pracują, jakieś nowe wieści na temat sytuacji koronawirusowej w rządzie, kolejne, nie daj Boże, zakażenia, kwarantanny? Jak to wygląda?

Mam nadzieję, że nie. Ja ze swojej strony koronawirusa przeszedłem w sierpniu, więc pod tym względem mam trochę bardziej komfortową czy inną sytuację niż moi koledzy...

A, czyli pana można bezpiecznie zapraszać na wszystkie rządowe nasiadówki, bo pan już swoje ma za sobą, tak?

Mam nadzieję, że u kolegów wszystko będzie już... i koleżanki (...)

A z prywatnego doświadczenia co pan poradzi tym, którzy... Mówię nie tylko o ministrach, mówię o wszystkich, którzy mogą w tej chwili przechodzić koronawirusa. Jakieś rady po tym, jak pan z chorobą walczył?

Po pierwsze otuchy, ja się spotkałem z ogromną życzliwością ze strony wielu przyjaciół, znajomych, sąsiadów. To jest naprawdę taki moment, kiedy człowiek jest sam skonfrontowany i nie wie do końca, w jaki sposób to pójdzie, więc przede wszystkim dajmy im naszą życzliwość, dajmy im nasze wsparcie, myśli. No a tak bardzo praktycznie to odpoczywać, bo to jest taki rodzaj choroby, która niestety, abstrahując od bardzo różnej gamy objawów, o których ja rozmawiałem czy sam doświadczyłem, to przede wszystkim po prostu męczy, więc trzeba odpocząć.

Panie ministrze, pan ma doświadczenie, nie tylko jeśli chodzi o kwestie związane z polityką klimatyczną, także swego czasu pracował pan w Ministerstwie Energii. I z tego, co słyszę, to resort, którym będzie pan teraz kierować, czyli resort klimatu i środowiska, też kwestii związanych z energią w dużym stopniu będzie dotyczył, no bo przecież odnawialne źródła energii i chyba też energetyka jądrowa, to wszystko będzie w pana gestii. Co się zmieni? Jak teraz będzie wyglądała praca tych połączonych resortów?

Rzeczywiście ja miałem przyjemność i zaszczyt przejść przez dwa kluczowe resorty, które w tym momencie są przedmiotem pewnego połączenia – przez resort energii jako wiceminister i przez resort środowiska. I dzisiaj te oba właściwie resorty są takimi kamieniami węgielnymi pod resort klimatu i środowiska. I pierwsze nasze zadanie to działania na rzecz podnoszenia jakości życia Polaków i transformacji energetycznej, która jest z tym związana. I w tym kontekście będziemy mieć rozszerzone spektrum działania, dlatego że dotychczas koncentrowaliśmy się na odnawialnych źródłach energii, na czystym powietrzu, natomiast wszyscy wiemy, że jeżeli chcemy, żeby ta jakość życia rzeczywiście się podnosiła, to musimy też wziąć pod uwagę choćby takie aspekty, jak dostęp do wody, bilans wodny, stąd ważny komponent, który również wzbogaci Ministerstwo Klimatu i Środowiska, oraz aspekty związane z dostępem do świeżej... do terenów zielonych, do świeżego powietrza, do natury szeroko pojętej. Więc ta ochrona przyrody, która jest kluczowa w oddziale „Środowisko”, będzie również dla nas bardzo ważna.

Panie ministrze, ale z drugiej strony mówi pan... mówił pan na przykład o tym, że trzeba inwestować w obszary zielone, zwiększać ich powierzchnię, ale Lasy Państwowe trafiają do Ministerstwa Rolnictwa, a nie zostają w resorcie środowiska.

No tak, ale z kolei cała problematyka bioróżnorodności i regulacji z tym związanych... będziemy ją prowadzić w ramach działań związanych z ochroną przyrody. Więc mamy tutaj komplementarność. Oczywiście, prowadziliśmy już wcześniej działania w tym zakresie. Jeżeli chodzi, tak jak pan wspomniał, na przykład o odbetonowanie miast, to jest jeden z takich komponentów podnoszenia jakości życia, ale też zdolności odpowiadania miast na te nieregularności pogodowe, których choćby teraz doświadczamy, jeżeli chodzi o gwałtowne deszcze i te miejskie powodzie. Jeżeli chcemy, żeby miasto było bardziej odporne na to, no to musimy zadbać też, żeby było odbetonowane, a plus będziemy dzięki temu mogli żyć po prostu w przyjemniejszym otoczeniu, bardziej zielonym, świeżym. Więc to się wszystko bardzo ładnie łączy. Myśmy te działania już podejmowali, choćby program również „Moja woda”, to jest dostęp do rzeczywiście każdego z nas, który ma dom, który ma ochotę, żeby tę pętlę wodną zamykać na niższym poziomie, zainstalować u siebie zbiornik na deszczówkę. To jest ogromny sukces. Więc my jak gdyby szereg działań, tych, które w tym momencie będą podejmowane przez resort klimatu i środowiska, już tam siłą rzeczy ze względu na tą szeroką definicję znaczenia polityki klimatycznej dotykaliśmy.

A dotychczasowe programy będą kontynuowane, na przykład program „Czyste powietrze”, dzięki któremu znikają z polskich miast kopciuchy?

Nawet będzie intensyfikowane. I mamy tutaj ważny moment – od 1 października weszła możliwość dostępu do programu „Czystego powietrza” dla najuboższych, bo czyste powietrze jest naszym wspólnym dobrem, to nie jest tak, że jeżeli część spośród nas tylko wymieni te stare kopciuchy, tych, których, mówiąc kolokwialnie, na to stać, to coś zmienimy fundamentalnie. Nie, musimy dotrzeć do wszystkich Polaków, stąd 1 października weszła możliwość dla najuboższych zaopatrzenia się w taki certyfikat, który gminy będą mogły wydawać, że o poziomie dochodów, który będzie uprawniał do znacznie podwyższonego poziomu finansowania w ramach „Czystego powietrza”. Więc to „Czyste powietrze” się rozwija. Zainaugurowałem również w zeszłym tygodniu w województwie zachodniopomorskim pilotaż w zakresie budynków wielolokalowych, bo to jest kolejne wyzwanie, z którym się musimy mierzyć. Tak że to jest program, który nie dość, że bardzo dobrze funkcjonuje, to jeszcze na dodatek coraz bardziej się rozwija...

Panie ministrze...

Ale mamy też „Mój prąd” i tak dalej. No więc te wszystkie programy, oczywiście, będą kontynuowane.

... à propos tej zapowiedzi z wczoraj, o tym mówił pan, że w I kwartale przyszłego roku będzie przedstawiona strategia transformacji sektora ciepłowniczego w Polsce. No i teraz ja wiem, że dla niektórych to brzmi bardzo groźnie, no bo tak: sektor ciepłowniczy w Polsce to wiadomo, węgiel, w związku z tym od razu zastanawiają się pracownicy tradycyjnych elektrociepłowni, pracownicy górnictwa, co z ich miejscami pracy. Na czym ma polegać ta strategia transformacji sektora ciepłowniczego w Polsce?

My mamy ogromne wyzwanie technologiczne, dlatego że gros naszych instalacji, które jest w małych i średnich miejscowościach, to są instalacje z lat 70, one są po prostu przestarzałe, one mają coraz gorsze standardy, jeżeli chodzi o ochronę powietrza, i coraz mniej efektywnie ekonomicznie funkcjonują. Stąd ja traktuję ciepłownictwo jako taki jeden z kluczowych elementów tej naszej transformacji energetycznej, trochę jako takie zapomniane aktywo, dlatego że my – tak jak pan redaktor teraz powiedział – my się łatwo koncentrujemy na wielkiej energetyce, na produkcji wielkich elektrowniach, natomiast tutaj mamy zupełnie inną charakterystykę tego sektora. Kilkaset rozproszonych małych instalacji to nie jest, myślę, tak bardzo problem miejsc pracy; to jest bardziej problem dostępu do środków. Stąd my w zeszłym tygodniu w Sierpcu zainaugurowaliśmy również program „Ciepłownictwo powiatowe” po to, żeby do tej Polski powiatowej, do tej małej Polski samorządowej dotrzeć z konkretną propozycją finansowania na 500 milionów złotych w tym momencie, po to, żeby te stare kotły przestawiać na nowe technologie. Jakie, to oczywiście zależy od lokalnej specyfiki. Mamy nawet program „Geogermia plus”, który daje możliwość stu procent nowego refinansowania odwiertów geotermalnych. Więc tak jak mówię, to będzie zmiana, która będzie bardzo kompleksowa, a my na początku roku chcemy ją wpisać w taką całościową strategię.

Więc czekamy na ogłoszenie tej strategii w I kwartale przyszłego roku. Bardzo dziękuję za rozmowę. Michał Kurtyka, minister klimatu i środowiska, zaprzysiężenie nowego starego rządu dziś o godzinie 14. Bardzo dziękuję za rozmowę. I jeszcze dodam na koniec, żeby państwo pamiętali o innej kluczowej kwestii związanej z działalnością Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Przecież gigantyczna część środków unijnych w tej chwili to są pieniądze właśnie na inwestycje w zmiany klimatyczne, Zielony Ład i tak dalej, długo by jeszcze o tym opowiadać.

JM

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak