Wulgaryzmy i życzenia śmierci pod adresem polityków. Prof. Cegieła: przejaw językowej przemocy

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2020 12:20
Przemysław Czarnek po zdiagnozowaniu u niego koronawirusa, stał się obiektem hejtu. Pod artykułami o chorobie polityka PiS pojawiły się komentarze, w których m.in. życzono mu śmierci. Internauci w podobny sposób zaatakowali także prezydenta USA Donalda Trumpa.
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Verconer/shutterstock

Posłuchaj

04:58 PR1_MPLS 2020_10_06-07-39-38.mp3 Coraz więcej polityków spotyka się z hejtem w internecie (Jedynka/Sygnały dnia)

Przemysław Czarnek poinformował w poniedziałek (5.10) o zakażeniu koronawirusem i natychmiast stał się obiektem hejtu w internecie. Pod artykułami dotyczącymi choroby posła PiS można było przeczytać wulgarne komentarze.

- To przejaw przemocy językowej, czyli wykorzystania okoliczności sprzyjających temu, żeby sprawić przykrość osobie, której się nie lubi i do której po prostu żywi się nienawiść. Tak, żeby zabolało. Świadczy to o kilku rzeczach: zabetonowanym sumieniu, niskiej kulturze i zakłamaniu. Ludzie, którzy mówią, że mowa nienawiści jest czymś złym, że hejt jest podły i że powinniśmy być tolerancyjni, powinni swoją postawą dawać przykład - ocenia prof. Anna Cegieła, językoznawca z Uniwersytetu Warszawskiego.

Były już takie sytuacje

W przeszłości wielokrotnie zdarzało się, że hejterzy życzyli prawicowym politykom śmierci. - To już jest taki poziom zdehumanizowanych, zdziczałych zachowań, że jest trudno, aby normalnemu człowiekowi coś takiego mieściło się w głowie. Politycy PiS nie pierwszy raz są taktowani w ten sposób. Przypomnę śp. panią poseł Jolantę Szczypińską, która chorując na raka, mierzyła się z tym samym czy też plotki o chorobach prezesa Kaczyńskiego - mówi wicerzecznik PiS Radosław Fogiel.

Czytaj także:

"Bardziej eskalujemy wypowiedzi"

Na ataki narażeni są politycy ze wszystkich stron sceny politycznej. Medioznawca prof. Maciej Mrozowski zauważa, że swój udział mają w tym nowe media, które polaryzują dyskusje.

- W tym sensie, że nie widać drugiej osoby. Komunikuję się przez smartfon, czyli właściwie widzę zdjęcie tej osoby, jakieś artefakty i jakieś jej wypowiedzi, ale nie widzę tej osoby i jej fizycznej reakcji. Żeby pokonać ten dystans i być bardziej impulsywnym i bardziej perswazyjnym, bardziej eskalujemy wypowiedzi - tłumaczy cały proces prof. Maciej Mrozowski.

Hejt w Donalda Trumpa

Hejt wobec wyrazistych, konserwatywnych polityków nie jest niczym nowym w Stanach Zjednoczonych. Życzenia śmierci dla prezydenta Donalda Trumpa, po tym jak zachorował na koronawirusa, są na porządku dziennym.

- Tak zrobiła chociażby Zara Rahim, która była urzędniczką u prezydenta Baracka Obamy. Czy Kathy Griffin, która była taką oświecona stand-uperką i showmanką. Pokazała kiedyś maskę przedstawiającą zakrwawioną, odciętą głowę Trumpa - twierdzi amerykanista Artur Wróblewski.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzili: Piotr Gociek, Daniel Wydrych

Reporter: Aleksander Ziemiańczyk

Data emisji: 06.10.2020

Godzina emisji: 7.39

DS

Czytaj także

Zdalne zaprzysiężenie rządu? Politolog: popieram wprowadzanie takich rozwiązań

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2020 15:30
- Jestem jak najbardziej za wprowadzeniem wszelkich rozwiązań, które umożliwiłyby na przykład prace zdalne rządu czy choćby jego zaprzysiężenie w takiej formie - powiedział w Polskim Radiu 24 politolog dr Bartłomiej Machnik ze Szkoły Głównej Menedżerskiej. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowi ministrowie zaprzysiężeni w ogrodach Pałacu Prezydenckiego

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2020 14:30
Zakończyła się uroczystość zaprzysiężenia nowych ministrów rządu Mateusza Morawieckiego. W wydarzeniu nie wziął udziału zakażony koronawirusem Przemysław Czarnek, który został nowym ministrem edukacji i nauki.
rozwiń zwiń