Pomoc bezdomnym przeszkadza sąsiadom

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2020 07:39
W jednej z kamienic na warszawskiej Pradze Północ od kilku miesięcy działa inicjatywa Serce Miasta. W czasie pandemii jej wolontariusze pomagali osobom bezdomnym. To nie spodobało się właścicielom sąsiedniego hostelu.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: addkm/shutterstock

Agnieszka Siekiera z organizacji charytatywnej zauważa, że wszystko zaczęło się w czasie pandemii. Wcześniej sąsiedzkie wspólnoty jakoś akceptowały akcje pomocowe. - Rzeczywiście przychodziło dziennie około 200 osób, a my staraliśmy się zaopatrzyć je w różne rzeczy, także związane z pandemią - wspomina. Z czasem zaczęto wydawać ciepłe posiłki.


Posłuchaj
03:39 SD pomoc 13-10-2020.mp3 Inicjatywa Serce Miasta pomaga potrzebującym, a sąsiadom to nie w smak (Sygnały dnia/Jedynka)

 
Agata Brodzińska, właścicielka sąsiedniego hostelu w krótkiej rozmowie z naszym reporterem zarzuca inicjatywie głoszenie nieprawdy, bo ta zakomunikowała jakoby o zakończeniu działalności, a prowadzi ją na dobre.

24 września wrzuciliśmy post z prośbą o śpiwory. Zawiadamiamy, że do dnia dzisiejszego udało się ich zebrać ❗️108 szt.❗️ DZIĘKUJEMY ❤️ To dzięki Wam, możemy pomagać dalej!

Opublikowany przez Serce Miasta Wtorek, 13 października 2020

Karolina Jakobsche, rzecznik stołecznej dzielnicy Praga Północ zwraca uwagę, że sąsiedzi Serca Miasta w liście do władz dzielnicy zadeklarowali, że nie są przeciwni działalności inicjatywy, ale proszą o jej uregulowanie. W rozmowie z władzami inicjatywa określiła swe zamierzenia na przyszłość. - Nie było wśród nich rozdawania posiłków i odzieży - mówi rzecznik. Zapewnia, że dzielnica nie ma nic przeciwko, bo rozumie trudności życia w czasach pandemii, ale poprosiła, aby ją wcześniej informowano o zamiarach.

Poza tym wszelki działania powinny być zgodne z prawem. Inicjatywa wystawiła na chodniku szafkę, w której każdy może zostawić produkty żywnościowe. - Ale nie poproszono o zgodę na dzierżawienie terenu pod szafkę, a jest to teren wspólny, przestrzeń miejska i każdy, kto chce tam coś postawić musi wystąpić o zgodę - wyjaśnia Karolina Jakobsche. Dlatego poproszono o usunięcie szafki. Dopiero wtedy inicjatywa Serce Miasta wystąpiła o bezpłatne użyczenie terenu. - My się oczywiście odniesiemy pozytywnie do prośby - zapewnia przedstawicielka dzielnicy.

Inicjatywa Serce Miasta remontuje teraz pod tym samym adresem budynek, w którym chce zorganizować hostel dla osób wychodzących z bezdomności. Jej członkowie mają obawy, czy przez to również nie spotkają się z niechęcią ze strony innych.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia 

Materiał: Patryk Michalski

Data emisji: 13.10.2020r. 

Godzina emisji: 7.39

ag

Czytaj także

Można pomóc w wychodzeniu z bezdomności

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2020 13:54
Przyczynkiem do rozmowy był reportaż Hanny Bogoryja-Zakrzewskiej "Kartonowy człowiek". Pan Roman Owczarczyk ponad 30 lat spędził na ulicy. Wyrzucony przez ojca w wieku 14 lat, wpadł w alkohol i stał się bezdomnym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jeszcze niedawno mieszkał na ulicy. Jak przestał być bezdomnym?

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2020 15:00
Pan Tadeusz jeszcze do niedawna była osobą bezdomną. Z pasji i miłości do swojej dzielnicy zaczął oprowadzać wycieczki po Nowej Hucie, która znajduje się w północno-wschodniej części Krakowa. Dzięki komu wyszedł z bezdomności?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koronawirus. Pomoc bezdomnym w czasach pandemii

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2020 20:05
Pandemia koronawirusa jest dla nas wszystkich dużym wyzwaniem. Są tacy, którzy bez pomocy innych znaleźliby się w niezwykle trudnej i niebezpiecznej sytuacji. Byli bez własnego dachu nad głową i środków ochrony osobistej. Caritas Polska od lat wspiera osoby będące w kryzysie bezdomności i także w tym trudnym momencie nie pozostawiła ich bez opieki.
rozwiń zwiń