"Prezydent Andrzej Duda jest symbolem całej inicjatywy". Szczerski o szczycie Trójmorza

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2020 09:08
- Zaczynamy od infrastruktury, od rzeczy bardzo praktycznych, konkretnych, żeby nas po prostu powiązać infrastrukturą drogową, transportową, energetyczną, także informatyczną - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Szef Gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski odnosząc się do trwającego szczytu Trójmorza w Estonii i celach projektu. 
Krzysztof Szczerski
Krzysztof SzczerskiFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

W trakcie audycji rozmawiano m.in. o szczycie Trójmorza, genezie inicjatywy i jej znaczeniu dla Polski oraz całego regionu. 

Krzysztof Szczerski KPRP 1200.jpg
Krzysztof Szczerski: ważne wsparcie Trójmorza w Kongresie USA

Trzy tematy spotkania

Gościa zapytano o znaczenie prezydenta Andrzeja Dudy i jego osobisty udział w szczycie. - Andrzej Duda jest symbolem całej inicjatywy, więc jako patron, inicjator, jest zaproszony osobiście do Estonii - odpowiedział Szczerski. 

Posłuchaj
09:38 _PR1_AAC 2020_10_19-08-15-05_for_media.mp3 Krzysztof Szczerski: prezydent Andrzej Duda jest symbolem całej inicjatywy, więc jako patron, inicjator, jest zaproszony osobiście do Estonii (Sygnały Dnia/Jedynka)

Na pytanie o agendę trwającego spotkania odpowiedział, że: "są 3 tematy główne: pandemia, poza kwestiami zdrowotnymi, także przyszłość gospodarki europejskiej po pandemii, po drugie przyszłość inicjatywy partnerstwa atlantyckiego w związku z wyborami w USA, po trzecie - kwestia budżetu europejskiego i polityki europejskiej. To są trzy główne wyzwania, które dzisiaj podejmie szczyt Trójmorza".

Szef Gabinetu Prezydenta RP zaznaczył również, że inicjatywa jest ważnym aspektem współpracy regionu ze Stanami Zjednoczonymi. - Dzisiaj nie tylko w relacjach Polski i USA, czy Europy i USA, jest mowa o NATO, co było od zawsze (...), ale dzisiaj też równolegle mówi się: NATO, Trójmorze - powiedział.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

..

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Katarzyna Gójska

Gość: Krzysztof Szczerski (Szef Gabinetu Prezydenta RP)

Data emisji: 19.10.2020 r. 

Godzina emisji: 8.15

kb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

W jakim kierunku powinna podążać polska polityka zagraniczna? "Wsparcie USA jest istotne"

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2020 20:00
Jakie wyzwania stoją przed Polską polityką zagraniczną? W jakim kierunku powinna podążać nasza dyplomacja? Na te pytania w Polskim Radiu 24 próbowali odpowiedzieć eksperci: Włodzimierz Marciniak, były ambasador RP w Moskwie i prof. Piotr Bajda, politolog z UKSW.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiceszef MSZ: w poniedziałek szczyt Trójmorza w Tallinie. Projekt się przekształca

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2020 08:26
- W poniedziałek i wtorek mamy szczyt ministrów Trójmorza w Tallinie. To jest szczyt wyjątkowy (...) dlatego, że po kilku latach funkcjonowania głównie jako projekt polityczny, zaczyna się coraz bardziej przekształcać w projekt współpracy gospodarczej - mówił w Polskim Radiu 24 wiceszef MSZ Paweł Jabłoński, który we wtorek powołany został na pełnomocnika rządu ds. inicjatywy Trójmorza.
rozwiń zwiń