Waldemar Kraska: w Warszawie będzie drugi szpital tymczasowy

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2020 08:45
- W Warszawie powstanie drugi szpital tymczasowy, który będzie mógł przyjąć około tysiąca pacjentów covidowych. Placówka ma być utworzona w jednej z hal wystawienniczych - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.
Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska
Wiceminister zdrowia Waldemar KraskaFoto: Polskie Radio

Waldemar Kraska w radiowych "Sygnałach dnia" przypomniał, że pierwszy szpital tymczasowy w stolicy powstaje obecnie na Stadionie Narodowym. 

Kolejne szpitale tymczasowe powstaną w województwach małopolskim i wielkopolskim. Wiceminister zdrowia powiedział, że w tych regionach są największe problemy z dostępnością miejsc w szpitalach.

Kraska przypomniał, że docelowo taka placówka tymczasowa dla pacjentów z COVID-19 ma powstać w każdym mieście wojewódzkim. Podkreślił, że szpitale tymczasowe będą potrzebowały mniej personelu medycznego niż zwykłe placówki z różnymi oddziałami.

W sanatoriach będą powstawały kolejne izolatoria dla osób zakażonych koronawirusem. W sumie mają one zapewnić miejsca dla 6 tysięcy osób. Wiceminister zdrowia w Programie 1 Polskiego Radia zachęcał do korzystania z tych miejsc.


Posłuchaj
09:09 PR1_MPLS 2020_10_20-08-15-20.mp3 Wiceminister zdrowia o walce z epidemią koronawirusa i szpitalu na Stadionie Narodowym (Sygnały Dnia/Jedynka)

 

Jak już wcześniej informowano, premier Mateusz Morawiecki w związku z pandemią koronawirusa podjął decyzję o przygotowaniu szpitali tymczasowych w miastach wojewódzkich. Szef resortu zdrowia Adam Niedzielski tłumaczył, że mają one dopełnić istniejącą infrastrukturę – chodzi o zwiększenie dostępności łóżek.

Pierwszy tego typu obiekt powstanie na Stadionie Narodowym. W pierwszym etapie będzie dysponował bazą 500 łóżek, z czego 50 przeznaczonych do intensywnej terapii. Docelowo zaś szpital będzie mógł zostać rozwinięty do tysiąca miejsc.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

. .
***

Audycja: Sygnały dnia
Prowadzący: Piotr Gociek
Gość: Waldemar Kraska (wiceminister zdrowia)
Data emisji: 20.10.2020
Godzina emisji: 8.15

mg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Strategia walki z COVID-19 na jesień. Wiceminister zdrowia przedstawił szczegóły

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2020 14:23
Trzy poziomy zabezpieczenia szpitalnego, zwiększenie roli lekarzy rodzinnych w kierowaniu na testy oraz lepsza dostępność do badań w kierunku koronawriusa - to tylko niektóre z założeń strategii walki z COVID-19 na jesień.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piotr Müller: na ten moment system służby zdrowia w Polsce jest wydolny

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2020 09:00
- Widzimy, co się w tej chwili dzieje w takich krajach jak Hiszpania czy Włochy. Bardzo pokornie podchodzimy do sytuacji związanej z obłożeniem łóżek czy respiratorów. Na ten moment system służby zdrowia w Polsce jest wydolny - mówił na antenie Programu 1 Polskiego Radia Piotr Müller, rzecznik rządu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Ich efekty powinny być widoczne za tydzień". Rzecznik MZ o skuteczności nowych rozwiązań

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2020 16:50
Ministerstwo Zdrowia przewiduje, że efekty wprowadzanych od jutra nowych obostrzeń powinny być widoczne w bilansie zakażeń koronawirusem w perspektywie kolejnego weekendu.
rozwiń zwiń