Poczta Polska wychodzi obywatelom naprzeciw. Coraz więcej ułatwień

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2020 10:30
Poczta Polska to największy pracodawca w Polsce. Pandemia postawiła przed nią niełatwe wyzwania. Instytucja musi zapewnić bezpieczeństwo tysiącom pracowników i milionom klientów. Odbiór paczek na podstawie PIN, doręczenie przesyłki bez obowiązku pokwitowania odbioru lub bezpośrednio do skrzynki. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Karolis Kavolelis/ Shutterstock

Jedynie przypadku m.in. przesyłek rejestrowanych na zasadach specjalnych, jak przesyłki sądowe czy komornicze, wstrzymane jest doręczanie pod adresy osób przebywających na kwarantannie. Przesyłki te zostaną doręczone po jej zakończeniu.

Posłuchaj
03:17 PR1_MPLS 2020_10_21-07-48-21.mp3 Poczta Polska wprowadza ułatwienia (Sygnały dnia/Jedynka)

- Takie specjalne przyjęte rozwiązanie oznacza wyjątkowe wstrzymanie biegu terminu awizacji w okresie przechowywania, a co za tym idzie także wstrzymanie biegu danej sprawy - mówi w "Sygnałach dnia" w Programie 1 Polskiego Radia rzecznik prasowy Poczty Polskiej Justyna Siwek.

czytaj więcej
1200_poczta_EN.jpg
"Dziwnie się chodzi po świecie bez ludzi....", czyli dziennik listonosza w czasach pandemii

Świadczenia na czas

Natomiast renciści i emeryci objęci kwarantanną dostaną świadczenia w terminie w tzw. bezpiecznych kopertach, które są doręczane pod wskazany adres przy zastosowaniu zasad bezpieczeństwa. Pieniądze są wcześniej przeliczane komisyjnie w placówkach pocztowych.

- Dzwonię dzwonkiem do drzwi, adresat otwiera. Zostawiam kopertę na wycieraczce. Adresat zabiera ja i wraca do mieszkania, gdzie otwiera kopertę, przelicza zawartość. Następnie otwiera drzwi i informuje mnie - w obecności mojego świadka - czy wszystko się zgadza - mówi w radiowej Jedynce warszawski listonosz Daniel Pałka.

Poczta cyfrowa

Poczta Polska uruchomiła w ostatnią niedzielę specjalną witrynę internetową, umożliwiającą szybki dostęp do rozproszonych dotychczas usług cyfrowych. Na jednej stronie można m.in. nadać przekaz, kupić znaczek, wygenerować naklejkę na paczkę czy zapłacić mandat.

Poprzez stronę www.poczta-cyfrowa.pl klienci poczty mogą np. skorzystać z usługi eINFO, czyli elektroniczego awizo, czy możliwości złożenia żądania dosyłania przesyłek na nowy adres, jeśli został zmieniony. Z usług tych klienci mogą skorzystać przy wykorzystaniu Profilu Zaufanego, którym potwierdzają swoją tożsamość. Jest możliwość wykonania cyfrowego przekazu pocztowego bądź usługi przesłania pieniędzy. Poczta udostępnia również możliwość szybkiego zapłacenia mandatu.

czytaj więcej
Koperta z listem do Polski.jpg
Początki polskiej poczty

Stronę uruchomiono w niedzielę, 18 października, co jest związane z przypadającymi tego dnia 462. urodzinami Poczty Polskiej. 

***

Aby przyszykować się na drugą falę COVID 19 poczta zaopatrzyła się w 12,5 miliona par rękawiczek oraz ponad milion maseczek. Ponadto do tej pory instytucja kupiła 37 tysięcy sztuk płynów do dezynfekcji powierzchni i zainstalowała prawie 6 tysięcy przesłon w placówkach, które oddzielają obsługę od klientów. Poczta Polska aktywnie uczestniczy także w tworzeniu szpitala na Stadionie Narodowym. 

***

Audycja: "Sygnały dnia" 

Prowadzi: Karolina Rożej, Piotr Gociek

Materiał: Izabela Kostyszyn

Data emisji: 21.10.2020

Godzina: 7.48

kh

Zobacz więcej na temat: Poczta Polska koronawirus
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Poczta Polska kupuje sprzęt pomocny w leczeniu chorych na COVID-19

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2020 12:46
Poczta Polska kupiła specjalistyczny analizator immunologiczny osocza, który pomoże w leczeniu chorych na COVID-19. To jedyne takie urządzenie w polskich centrach krwiodawstwa i krwiolecznictwa - poinformowało w piątkowym komunikacie Ministerstwo Aktywów Państwowych (MAP).
rozwiń zwiń