Minister edukacji i nauki: potrzeba świeżego spojrzenia na podstawy programowe

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2020 09:12
- Są zbyt obszerne, potrzeba ich przeglądu pod różnym kątem w jakiejś perspektywie czasowej - powiedział o programach szkolnych w Programie 1 Polskiego Radia Przemysław Czarnek, nowy minister edukacji i nauki.
Nowo powołany na stanowisko ministra edukacji i nauki Przemysław Czarnek
Nowo powołany na stanowisko ministra edukacji i nauki Przemysław CzarnekFoto: PAP/Grzegorz Jakubowski

- Szkoła z wizją, szkoła z przyszłością, szkoła, która uczy rzeczy najważniejszych w sposób rzeczywiście systemowy, nie przeładowuje materiału, który przekazuje, która uczy, skąd jesteśmy, skąd pochodzimy i dzięki komu żyjemy w wolnym kraju - powiedział o swojej wizji szkoły Przemysław Czarnek.


Posłuchaj
09:16 PR1_SD_2020_10_21-07-14-44_for_media.mp3 Przemysław Czarnek: jak tylko sytuacja epidemiczna pozwoli, natychmiast wracamy do nauczania stacjonarnego, zwłaszcza w klasach maturalnych (Sygnały Dnia/Jedynka)

 

Minister edukacji był pytany o zwolnienie dyrektor odpowiedzialnej za przygotowanie podstaw programowych. - Bardzo dziękuję pani dyrektor za dotychczasową pracę, a nowy rzut oka na to wszystko na pewno się przyda - zaznaczył Przemysław Czarnek.

- Potrzeba absolutnie pilnego przeglądu podręczników, zwłaszcza języka polskiego, historii, WOS-u - podkreślił minister.

EkskIjsW0AA2EyQ-120cz.jpg
Szef MEN odwołał dyrektor departamentu odpowiedzialną za podstawy programowe

Koronawirus a szkoły

- W szkołach średnich mamy od wczoraj nowy reżim i w strefach czerwonych nauczanie zdalne, natomiast w strefach żółtych nauczanie hybrydowe. W szkołach podstawowych sytuacja jest jeszcze bardzo dobra. Mamy 98 proc. wszystkich przedszkoli, które pracują normalnie i blisko 95 proc. wszystkich szkół podstawowych, które pracują w trybie stacjonarnym - wyjaśnił Przemysław Czarnek.

- Będziemy reagować natychmiast, jak tylko sytuacja epidemiczna będzie się zmieniać, mamy już przygotowane nowe rozwiązania, o których będziemy komunikować na bieżąco, w miarę zmiany sytuacji. Rozumiemy obawy nauczycieli, pracowników oświaty, rodziców, o bezpieczeństwo własne, a w szczególności bezpieczeństwo własnych dzieci - dodał.

Decyzje dyrektorów szkół

Szef MEN mówił o danych Sanepidu, które wskazują, że tylko do 2,2 proc. zakażeń doszło w szkołach. - 98 proc. transmisji wirusa nie pochodzi ze środowiska szkolnego, na tych danych się opieramy. Natomiast rozumiemy rozmaite obawy i będziemy reagować w miarę zmiany sytuacji epidemicznej - zaznaczył Przemysław Czarnek.

czarnek 1200 pap.jpg
Przemysław Czarnek szefem MEN. Wskazał swoje priorytety

- Dyrektor jest tutaj gospodarzem szkoły, on najlepiej wie, jak zadbać o bezpieczeństwo, my mu dajemy narzędzia, w miarę negatywnego rozwoju sytuacji epidemicznej - mówił o nadawaniu dyrektorom większych uprawnień w związku z pandemią.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

. .
***

Audycja: Sygnały dnia
Prowadzący: Grzegorz Jankowski
Gość: Przemysław Czarnek (minister edukacji)
Data emisji: 21.10.2020
Godzina emisji: 7.15

pg

Czytaj także

Michał Dworczyk: wprowadzamy szereg rozwiązań, by zwiększyć dostępność lekarzy

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2020 07:56
- Jako rząd odpowiedzialny przygotowujemy się też na niedobre scenariusze, które mamy nadzieję nie nastąpią, ale musimy brać je pod uwagę, czyli przygotowujemy szpitale tymczasowe - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia o trwającej pandemii Michał Dworczyk, szef KPRM.
rozwiń zwiń