Latos o ustawie covidowej: jest przygotowana nawet na najbardziej czarny scenariusz

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2020 07:49
- Była setka zgłoszonych poprawek i sama ustawa miała kilkadziesiąt zmian - powiedział o "ustawie covidowej" w Programie 1 Polskiego Radia Tomasz Latos (PiS), przewodniczący sejmowej komisji zdrowia.
Tomasz Latos
Tomasz LatosFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

- Tę ustawę przygotowano i skrojono na najróżniejsze czasy, to nie tylko chodzi o sytuację, którą mamy dziś. Tam jest kilka innych przepisów na to, żeby być przygotowanym nawet na najbardziej czarny scenariusz - powiedział w radiowej Jedynce Tomasz Latos.


Posłuchaj
08:46 PR1_SD_2020_10_22-07-15-12_for_media.mp3 Tomasz Latos: ta ustawa jest przygotowana nawet na najbardziej czarny scenariusz (Sygnały Dnia/Jedynka)

 

- Stąd możliwość, jeżeli będą chcieć, sięgnięcia po lekarzy z zagranicy ale także i innego wsparcia w obrębie Polski, aby nie zabrakło rąk do niesienia pomocy osobom, które są zarażone - wyjaśnił.

Wyższy dodatek dla służb medycznych

Polityk zaznaczył, że uwzględniono w ustawie 100 proc. dodatku dla personelu medycznego. - To dotyczy wszystkich. Czy to satysfakcjonujące rozwiązanie - jestem przekonany, że tak, to znaczne zwiększenie tego co do tej pory, dodatku 50 proc. Wynagrodzenie wynosiło 150 proc., teraz będzie 200 proc. wynagrodzenia w tej trudnej sytuacji - powiedział przewodniczący sejmowej komisji zdrowia.

twitter komisja zdrowia sejm 1200.jpg
Sejm: komisja zdrowia zakończyła prace nad projektem PiS ws. walki z epidemią

Jak dodał, przepis o dodatku "wchodzi w życie od razu, po wejściu w życie ustawy". - Zobaczymy jak teraz będzie w Senacie. Mam nadzieję, że Senatorowie będą pracować sprawnie i dobrze i zbiorą się szybciej - powiedział.

- Było szereg różnego rodzaju zapisów, które zostały uwzględnione, udało się wypracować kompromis - podkreślił, mówiąc o propozycjach poprawek, zgłoszonych przez opozycję.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

. .
***

Audycja: Sygnały dnia
Prowadzący: Krzysztof Świątek
Gość: Tomasz Latos (przewodniczący sejmowej komisji zdrowia)
Data emisji: 22.10.2020
Godzina emisji: 7.15

pg/kh

Czytaj także

Michał Dworczyk: wprowadzamy szereg rozwiązań, by zwiększyć dostępność lekarzy

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2020 07:56
- Jako rząd odpowiedzialny przygotowujemy się też na niedobre scenariusze, które mamy nadzieję nie nastąpią, ale musimy brać je pod uwagę, czyli przygotowujemy szpitale tymczasowe - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia o trwającej pandemii Michał Dworczyk, szef KPRM.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dobowy rekord zakażeń. Dr Gujski: jeśli chodzi o COVID, najprostsze działania mają największą moc

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2020 16:15
 - Najważniejszy i najpotężniejszy oręż w walce z koronawirusem to minimalizacja kontaktów. Dochodzi do tego używanie maseczek i dezynfekcja - mówił na antenie Polskiego Radia 24 prof. Mariusz Gujski z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Minister zdrowia: ponad 900 tys. szczepionek na grypę trafi do Polski do końca roku

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2020 16:23
- Do końca października będzie dodatkowe 240 tys. szczepionek na grypę, do końca listopada - kolejne ponad 0,5 mln; w grudniu przewidziana jest dostawa 200 tys.- powiedział w środę w Sejmie minister zdrowia Adam Niedzielski.
rozwiń zwiń