Marlena Maląg: priorytetem rządu jest ochrona życia od początku aż do śmierci

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2020 07:55
- Zależy nam na kompleksowości, to jest ważne od samego początku, czyli momentu, w którym dowiadujemy się, że nasze dzieciątko urodzi się niepełnosprawne. Jesteśmy zobowiązani jako państwo wspierać - powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.
Marlena Maląg
Marlena MalągFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

- Aby wspomóc kobiety, które otrzymują w czasie ciąży informację, że ich dziecko będzie niepełnosprawne, wprowadziliśmy program "Za życiem", już w 2016 r. - powiedziała minister w radiowej Jedynce.

Marlena Malag Sejm pap 1200.jpg
Sejm: informacja minister Maląg na temat funkcjonowania programu "Za życiem" została przyjęta

Jak dodała, to program międzyresortowy. - Komponenty są Ministerstwa Rodziny, Ministerstwa Edukacji i przede wszystkim Ministerstwa Zdrowia, celem nadrzędnym jest kompleksowe wsparcie rodziny w tej trudnej sytuacji - wyjaśniła.


Posłuchaj
09:12 PR1_SD_2020_10_28-07-14-37_for_media.mp3 Marlena Maląg: priorytetem rządu jest ochrona życia od początku aż do śmierci (Sygnały Dnia/Jedynka)

 

Etapy pomocy

- Pierwsze jest wsparcie na samym początku, prenatalne. Następny krok, gdy dziecko się urodzi, to rehabilitacja, tworzenie ośrodków rehabilitacyjno-opiekuńczych - z nich skorzystało tylko w roku 2019 100 tys. dzieci, to wsparcie niezbędne i konieczne. Kolejnym etapem jest tworzenie opieki wytchnieniowej dla osób niepełnosprawnych i aktywizacja zawodowa, na którą trzeba spojrzeć szerzej. To zarówno ustawa „Za życiem”, ale też programy realizowane i dedykowane przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych - mówiła Marlena Maląg. Zaznaczyła, że "ważnym elementem jest też wsparcie mieszkaniowe".

- W sumie nakłady na wsparcie rodzin z dziećmi i dorosłymi niepełnosprawnymi wyniosły 15 mld zł w r. 2015 i ponad 27 mld w obecnym roku, czyli 12 mld zł więcej. Te środki są przekazywane też przez fundusz solidarnościowy - powiedziała minister.


doktor badanie pixabay 1200x660.jpg
Premier: będę zalecał badania prenatalne dla wszystkich kobiet

- Wsparcie kobiet i rodzin jest dla nas priorytetem, w tej dziedzinie jest ono szczególnie ważne, bo szczególnie wrażliwe, bo bardzo trudne - podkreśliła.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

. .
***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Rozmawiał: Grzegorz Jankowski

Gość: Marlena Maląg (minister rodziny i polityki społecznej)

Data emisji: 28.10.2020 r. 

Godzina emisji: 7.14

pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Protesty po orzeczeniu TK ws. aborcji. Demonstranci przeszli pod siedzibę PiS w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2020 22:31
Spod placu Trzech Krzyży w Warszawie protestujący przeciwko orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji udali się na ulicę Nowogrodzką. W pobliżu mieszczącej się tam siedziby PiS od ok. godz. 22 gromadzi się coraz więcej osób.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rząd przedstawił informację o programie "Za życiem". Opozycja paraliżowała prace Sejmu

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2020 10:35
Posłowie wysłuchali informacji rządu na temat funkcjonowania programu kompleksowego wsparcia dla rodzin "Za życiem", programów finansowanych ze środków Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych oraz ewentualnych skutków, jakie wywołuje w ich realizacji wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 22 października 2020 roku. Opozycja sparaliżowała obrady, które po przerwie zostały wznowione o 11.30.
rozwiń zwiń