Nauka zdalna w Polsce. Ile jeszcze potrwa?

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2020 12:40
Epidemia koronawirusa znowu wysłała studentów i dużą część uczniów na zdalną naukę. Tradycyjne zajęcia odbywają tylko dla przedszkolaków i uczniów klas 1-3 szkół podstawowych. Jak bardzo różnią się zajęcia zdalne od tych stacjonarnych?
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: PAP/EPA/JULIEN WARNAND

Posłuchaj
03:58 PR1_MPLS 2020_10_28-07-46-07.mp3 Nauka w szkołach i na studiach prowadzona jest w trybie zdalnym (Jedynka/Sygnały dnia)

Po 19 dniach od rozpoczęcia roku akademickiego, studenci przeszli w pełni na naukę zdalną. Wyjątkiem są tylko zajęcia, które ze względu na swój charakter nie mogą być prowadzone na odległość.

Część studentów chwali sobie naukę zdalną ze względu na oszczędność czasu. - W moim przypadku to oszczędność około godziny dziennie, którą poświęcałem na dojazd. W praktyce taki sam materiał jest omawiany, jaki miałby być omawiany na edukacji stacjonarnej - przyznaje Dawid, student prawa.

Zmiany dotyczą również funkcjonowania akademików. Dla studentów przeznaczone są pokoje jedno- lub dwuosobowe, poza tym studenci mogą zadeklarować, czy będą w nich pozostawać w listopadzie.

- Ma to związek z przejściem uczelni na całkowicie zdalny tryb zajęć. Na pewno będzie obowiązywał także w listopadzie. Jeśli studenci zdecydują się na opuszczenie akademików, zostaną zwolnieni z opłaty za listopad i każdy następny miesiąc, jeżeli nie będą korzystać z pokoju - tłumaczy Przemysław Stanula z Biura Prasowego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Kto najpierw wróci do szkół?

Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki ma nadzieję, że do szkół najszybciej wrócą maturzyści, ósmoklasiści oraz uczniowie zawodówek. - Mamy nadzieję, że to nastąpi szybko i że już po 8 listopada przynajmniej część naszych uczniów będzie mogła wrócić do szkół i uczyć się stacjonarnie - twierdzi.

Minister edukacji i nauki nie ukrywa jednak, że na obecną chwilę nie wiadomo, jak będzie rozwijać się pandemia koronawirusa. Przemysław Czarnek zaznaczył również, że najpóźniej w grudniu zostaną przedstawione zakresy egzaminów maturalnych i ósmoklasistów.

- Mamy świadomość, że uczniowie klas ósmych oraz klas maturalnych są potrójnie poszkodowani. Najpierw przez strajk nauczycieli, który przez długi czas wyłączył nauczanie, później przez pandemię koronawirusa na wiosnę i obecny stan, w którym nauczanie zdalne nie zastąpi w pełni nauczania stacjonarnego - dodaje Przemysław Czarnek.

Dyrektor ma obowiązek zapewnić naukę zdalną

Część uczniów nie ma jednak możliwości korzystania z nauki zdalnej. Powód? Brak komputera lub internetu. Wówczas rodzic powinien zgłosić się do dyrektora szkoły, który jest zobowiązany zorganizowania zdalnego nauczania.

- Należy być w kontakcie z dyrektorem i nauczycielami. Trzeba zgłosić taką potrzebę oraz trudności. Wtedy dyrektor może zareagować: wypożyczyć sprzęt czy też ewentualnie zorganizować w szkole zajęcia dla 1-2 osób, które mają trudną sytuację - wyjaśnia Małgorzata Rauch, podkarpacka kurator oświaty.

***

Tytuł audycji: Sygnały Dnia

Prowadzili: Karolina Rożej, Grzegorz Jankowski

Autorka materiału: Maja Mazurek

Data emisji: 28.10.2020

Godzina emisji: 7.46

DS

Czytaj także

Przemysław Czarnek szefem MEN. Wskazał swoje priorytety

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2020 14:50
- Priorytetem od pierwszych godzin w ministerstwie jest organizacja pracy szkół i uczelni w dobie walki z koronawirusem - oświadczył w poniedziałek Przemysław Czarnek, który rano został powołany na szefa resortu edukacji i nauki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Komisja edukacji przyjęła informację MEN ws. stanu przygotowań do bieżącego roku szkolnego

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2020 01:00
W poniedziałek sejmowa Komisja Edukacji, Nauki i Młodzieży przyjęła informację ministra edukacji narodowej w sprawie przygotowań do bieżącego roku szkolnego.
rozwiń zwiń