"Bezwględna reakcja w przypadku łamania prawa". Komendant Główny Policji o działaniach służb w czasie protestów

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2020 08:47
- W przypadku ewidentnego łamania prawa policjanci reagują bezwzględnie - mówię tu o skandalicznych atakach na obiekty kościelne. Zero tolerancji dla tego typu działań - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Komendant Główny Policji gen. Jarosław Szymczyk.
Gen. Jarosław Szymczyk, Komendant Główny Policji
Gen. Jarosław Szymczyk, Komendant Główny PolicjiFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio
Protesty Warszawa PAP (4)-1200.jpg
"Agresja spotyka się ze zdecydowaną reakcją". Rzecznik KSP o protestach w Warszawie

Komendant Główny Policji, który był gościem Programu 1 Polskiego Radia, podkreślił, że "nie zgadza się ze stwierdzeniem, że policja działa »za miękko«". - Tam, gdzie dochodzi do przypadków agresji czy dewastacji, tam reakcja policji jest zawsze zdecydowana - mówił.

Czytaj także:

- Do tej pory zatrzymaliśmy blisko 80 osób w związku z agresywnymi zachowaniami podczas protestów. Prowadzimy ponad 100 postępowań ws. dewastacji obiektów - poinformował. - Zapewniam, że w każdym przypadku agresji czy dewastacji reakcja policji jest natychmiastowa - zapewnił.

Posłuchaj
09:12 [PR1] PR1 (mp3) 29 październik_2020_10_29-08-15-42_for_media.mp3 Gen. Jarosław Szymczyk: w każdym przypadku agresji czy dewastacji reakcja policji jest natychmiastowa (Sygnały dnia/Jedynka)
pap protest proaborcjonistów warszawa 1200.jpg
Rzecznik KSP: nie pozwolimy na fizyczną agresję wobec funkcjonariuszy

Gen. Jarosław Szymczyk podkreślił przy tym, że policjanci "mają świadomość tego, że w Polsce obowiązuje cały szereg obostrzeń w związku z pandemią". - Zgromadzenie powyżej 5 osób to wykroczenie, a nie przestępstwo. Wykroczenie nie daje policjantom podstaw do zatrzymania - tłumaczył.

"Naszym absolutnym priorytetem jest bezpieczeństwo ludzi"

- Policjanci są bardzo doświadczeni przy tego typu zabezpieczeniach. Mamy pełną świadomość tego, jak wygląda tłum, który gromadzi się spontanicznie. Naszym absolutnym priorytetem jest bezpieczeństwo ludzi - zaznaczył.

Gość red. Świątka podkreślił przy tym, że "skala emocji jest ogromna". - Deeskalacja tych emocji, żeby nie pojawiała się przemoc, agresja i dewastacje, jest niezwykle ważna - mówił.

Komendant Główny Policji odniósł się również do skandalicznego pomazania pomnika Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego. - W tej sprawie trwają odpowiednie czynności. Mamy dużo zapisów z monitoringu - powiedział.

. .

***

Tytuł audycji: "Sygnały dnia"
Prowadził: Krzysztof Świątek
Gość: gen. Jarosław Szymczyk (Komendant Główny Policji)
Data emisji: 29.10.2020
Godzina emisji: 08.15

PR1
pb

Czytaj także

Maria Koc: protestujący nie zachowują zasad bezpieczeństwa. Skutki mogą być tragiczne

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2020 18:10
- To, co się teraz dzieje na ulicach, na pewno nie spowoduje, że będzie nam łatwiej z tą chorobą walczyć. Bo widzimy na ulicach wielu młodych ludzi, którzy zachowują się w sposób (...) niefrasobliwy, jeśli chodzi o zasady bezpieczeństwa. Obawiam się, że skutki tego mogą być za kilka dni tragiczne - mówiła w Programie 1 Polskiego Radia senator PiS Maria Koc. Gościem "Debaty Jedynki" była również senator KO Beata Małecka-Libera.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"To ohydne". Protestujący sparodiowali pochód ze zwłokami ofiary Grudnia '70

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2020 01:30
Podczas manifestacji w Gdyni przeciwko orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji zainscenizowano pochód ze zwłokami Janka Wiśniewskiego (właściwie Zbigniewa Godlewskiego), ofiary Grudnia 1970. - To ohydne - skomentował zajście działacz opozycji w czasach PRL Krzysztof Wyszkowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"To jest jakaś barbaria". Wybite szyby w biurze posła PiS Michała Jacha

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2020 02:40
W biurze posła PiS Michała Jacha w Trzebiatowie (Zachodniopomorskie) wybito szyby w oknach – poinformowała w środę TVP 3 Szczecin.
rozwiń zwiń