Piotr Gliński: każde osłabienie Polski jako wspólnoty narodowej zagraża niepodległości

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2020 09:22
- Polityka ostatnich 5 lat to była polityka przede wszystkim wzmocnienia polskiej suwerenności jeżeli chodzi o niezależność gospodarczą, jeżeli chodzi o niezależność polityczną, także jeżeli chodzi o niezależność kulturową odwołującą się do dziedzictwa narodowego - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia wicepremier Piotr Gliński. 
Piotr Gliński
Piotr GlińskiFoto: Polskie Radio/Wojciech Kusiński

102 lata temu, 11 listopada 1918 r., Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu władzę wojskową i naczelne dowództwo podległych jej wojsk polskich. Tego samego dnia Niemcy podpisały zawieszenie broni kończące I wojnę światową. Po ponad 120 latach Polska odzyskiwała niepodległość.

Pilsudski-z-żołnierzami_663.jpg
Niepodległa Polska. Wolność po 123 latach

- Każde osłabienie Polski jako wspólnoty narodowej, każde osłabienie polskiego interesu narodowego, racji stanu to jest coś, co grozi polskiej niepodległości - ocenił w "Sygnałach dnia" Piotr Gliński. Jak zauważył, wiele środowisk i grup społecznych jest dziś zaangażowanych w myślenie patriotyczne, ale mamy też przeciwstawne tendencje.

Posłuchaj
09:02 [ PR1]PR1 (mp3) 11 listopad 2020 08_16_02_for_media.mp3 Piotr Gliński: polityka ostatnich 5 lat to była polityka przede wszystkim wzmocnienia polskiej suwerenności (Jedynka/Sygnały dnia)

 

Jak dodał, należy pamiętać, że polska wspólnota poniosła olbrzymie straty w czasie II wojny światowej, a potem 50 lat komunizmu odcisnęło się bardzo negatywnie na polskim społeczeństwie.

- To wszystko spowodowało spustoszenie, jeśli chodzi o nasz potencjał gotowości do obrony ojczyzny, jej interesów. Wielu ludzi mniej to interesuje, w sposób "letni" podchodzi do tych kwestii - stwierdził wicepremier.

niepodległa 1200.jpg
Wirtualny Festiwal Niepodległa. Wystąpią wielkie gwiazdy

Jak podkreślił, tylko te kraje, które dbają o własną suwerenności, własne możliwości i zasoby, we współczesnym świecie, który jest światem straszliwej rywalizacji, mają możliwości rozwoju i kształtowania swojej przyszłości zgodnie ze swoim interesem.

Gość Jedynki mówił też o pomniku "Przed Bitwą Warszawską. Skierniewice 1920-2020", który został odsłonięty 9 listopada.

. .

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Grzegorz Jankowski

Gość: Piotr Gliński (wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu)

Data emisji: 11.11.2020 r. 

Godzina emisji: 8.15

fc

Czytaj także

W Skierniewicach odsłonięto pomnik "Przed Bitwą Warszawską". Szef MKiDN: symbol solidarności międzyludzkiej

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2020 14:45
Wicepremier, minister kultury Piotr Gliński odsłonił w Skierniewicach pomnik "Przed Bitwą Warszawską" upamiętniający międzynarodową współpracę podczas wojny 1920 r. - To pomnik solidarności międzyludzkiej, międzynarodowej - podkreślił prof. Piotr Gliński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Akcja "Szkoła do hymnu" 2020. MEN zachęca do udziału i czeka na relacje

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2020 10:36
Resort edukacji zachęca szkoły, przedszkola i placówki oświatowe do udziału w akcji "Szkoła do hymnu" i odśpiewania w przeddzień Święta Niepodległości o godz. 11.11 "Mazurka Dąbrowskiego". W tym roku, ze względu na epidemię, wspólne śpiewanie ma się odbyć przede wszystkim za pośrednictwem komunikatorów internetowych.
rozwiń zwiń