Wręczono Nagrody Mediów Publicznych. "Popularyzacja wyjątkowych osobowości polskiej kultury"

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2020 08:15
Piotr Beczała, Andrzej Nowak i Mirosław Bork - to laureaci tegorocznych Nagród Mediów Publicznych. Nagrody przyznały trzy instytucje publiczne: Polskie Radio – w kategorii Muzyka, Telewizja Polska – w dziedzinie Obrazu, Polska Agencja Prasowa zaś uhonorowała twórców Słowa. 
Laureat w kategorii Muzyka, tenor Piotr Beczała oraz skrzypek, kompozytor i dyrygent Tomasz Radziwonowicz i prowadzący galę Agata Konarska i Marcin Kusy
Laureat w kategorii Muzyka, tenor Piotr Beczała oraz skrzypek, kompozytor i dyrygent Tomasz Radziwonowicz i prowadzący galę Agata Konarska i Marcin Kusy Foto: PAP/Albert Zawada

czytaj więcej
nagrody mediow publicznych-2020_01a.jpg
Muzyka, Obraz, Słowo. Poznaliśmy laureatów tegorocznej edycji

Zapraszamy do wysłuchania Gali Nagród Mediów Publicznych:

Posłuchaj
66:36 PR1_MPLS 2020_11_16-22-35-11.mp3 Gala wręczenia Nagród Mediów Publicznych (Jedynka)

Pomysłodawca nagrody, przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański wyjaśnił, że celem nagród jest popularyzacja wyjątkowych osobowości polskiej kultury. - To jest nasz obowiązek, żeby twórców, ich dzieła, przybliżyć możliwie szerokiej widowni - zaznaczył.  - Jest to potrzebne nie tylko w czasie pandemii, kiedy nie ma przedstawień i imprez, ale również w "normalnym" czasie - dodał.

Kapituła nagrody w kategorii Muzyka uhonorowała tenora o międzynarodowej sławie Piotra Beczałę "za nieustanną promocję polskiej kultury na najsłynniejszych scenach operowych całego świata, za wybitne umiejętności, naturalną muzykalność, przepiękny tenor liryczny i bohaterski oraz wszechstronny repertuar".


czytaj więcej
polskie radio piotr beczała 1200.jpg
Piotr Beczała laureatem Nagrody Mediów Publicznych w kategorii Muzyka. "Jestem zaszczycony"

- Dla Polskiego Radia nagroda dla tak wspaniałej postaci, tak wspaniałego głosu, jak Piotr Beczała to wielki zaszczyt, ale też ogromna przyjemność w propagowaniu misji, bo właśnie Polskie Radio jako nadawca publiczny ma do spełnienia misję: pokazywanie, promowanie, polskiej sztuki, polskiej wysokiej kultury. To właśnie ta dzisiejsza nagroda udowodniła i pokazała - zaznacza prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska.

Posłuchaj
03:26 PR1_MPLS 2020_11_17-06-50-31.mp3 Wręczono Nagrody Mediów Publicznych (Sygnały dnia/Jedynka)

Historyk profesor Andrzej Nowak otrzymał Nagrodę Mediów Publicznych w kategorii Słowo. Autor licznych książek, w tym cyklu "Dzieje Polski", od pięciu lat występuje też w audycji radiowej Jedynki "Historia żywa". Laureat nie krył dumy z nagrody właśnie w kategorii Słowo:

- Mam zaszczyt od pięciu lat intensywnie współpracować z jednym z mediów publicznych, z radiem, gdzie udało mi się przedstawić ponad 200 audycji poświęconych polskiej historii. Mam wrażenie, że spotykają się one z pewnym zainteresowaniem, a więc nie jest tak, że nikt nie chce słuchać słowa, że nikt nie chce wejść w rozmowę. Słowo służy nie tylko do wyrażenia - czasem słusznej - złości, czasem słusznego protestu, ale słowo musi służyć także porozumieniu - podkreśla historyk.

Czytaj też:

Nagrodę w kategorii Obraz przyznano Mirosławowi Borkowi, reżyserowi, scenarzyście, producentowi i menedżerowi, współtwórcy filmów dokumentalnych "Niepodległość" i "Wojna Światów".

Zwycięzcy poszczególnych kategorii otrzymali statuetkę oraz 100 tysięcy złotych.

Pierwszy raz wyróżnienia przyznano w 2008 r. – po raz drugi dopiero w roku 2019. Jak wyjaśnił wówczas Krzysztof Czabański, "przerwa była wymuszona przez opcję polityczną, która nie widziała przyszłości dla mediów publicznych, a my tę przyszłość widzimy i demonstrujemy ją w czynach".

***

Audycja: "Sygnały dnia" 

Prowadzą: Daniel Wydrych, Piotr Gociek

Materiał: Dorota Piotrowska

Data emisji: 17.11.2020

Godzina: 6.50

kh

Czytaj także

"Nominowani to nazwiska z pierwszych stron prasy kulturalnej". Krzysztof Czabański o Nagrodach Mediów Publicznych 2020

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2020 19:00
- To otwartość mediów publicznych na świat polskiej kultury w tej trudnej sytuacji, gdy nie można organizować różnego rodzaju wydarzeń z udziałem publiczności - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Krzysztof Czabański, przewodniczący Rady Mediów Narodowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nagrody Mediów Publicznych. Prezes Polskiego Radia: wspieramy polskich twórców

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2020 18:50
Dziś (16.11) poznamy laureatów Nagrody Mediów Publicznych w trzech kategoriach: Muzyka, Słowo i Obraz. Nagrody przyznają trzy instytucje publiczne: Polskie Radio – w kategorii Muzyka, Telewizja Polska – w dziedzinie Obrazu, Polska Agencja Prasowa zaś uhonoruje twórców Słowa. Zwycięzcy poszczególnych kategorii otrzymają statuetkę oraz 100 tysięcy złotych.
rozwiń zwiń