Piotr Beczała laureatem Nagrody Mediów Publicznych. Posłuchaj rozmowy z tenorem

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2020 10:50
W poniedziałek (16.11) poznaliśmy laureatów Nagrody Mediów Publicznych. Kapituła nagrody w kategorii Muzyka uhonorowała tenora o międzynarodowej sławie Piotra Beczałę za "nieustanną promocję polskiej kultury na najsłynniejszych scenach operowych całego świata, za wybitne umiejętności, naturalną muzykalność, przepiękny tenor liryczny i bohaterski oraz wszechstronny repertuar".
Piotr Beczała
Piotr BeczałaFoto: PR

W ciągu trwającej już prawie trzy dekady kariery polski tenor występował m.in. w Metropolitan Opera, Covent Garden Theatre, San Francisco Opera, w Hamburgu, wiedeńskiej i berlińskiej Staatsoper, Frankfurcie nad Menem, Monachium i mediolańskiej La Scali. Wielokrotnie występował w Opernhaus Zürich, gdzie kreował m.in. partie Don Ottavia w "Don Giovannim" Wolfganga Amadeusa Mozarta, Księcia Mantui w "Rigoletcie" i Alfreda w "Traviacie" Giuseppe Verdiego. Jego dorobek artystyczny jest niezliczony. Współcześnie zalicza się Piotra Beczałę do wąskiego grona najwybitniejszych śpiewaków światowych scen.

Czytaj też:

Piotr Beczała, pytany przez dyrektora Radia Chopin Marcina Gmysa kiedy poczuł, że będzie śpiewakiem mówi, że było to dosyć późno. - Byłem już po studiach wokalnych - podkreśla. - Pochodzę z rodziny, która bardziej zajmuje się materiałami i tekstyliami. Moja mama była krawcową, ojciec pracował w zakładzie włókienniczym, był majstrem. Dlatego troszeczkę jestem w tym temacie drażliwy, jeżeli chodzi o kostiumy operowe i dyskusje z tymi, którzy je projektują. Tutaj mam zawsze dużo do powiedzenia - zdradza tenor.


Czytaj też
nagrody mediow publicznych-2020_01a.jpg
Muzyka, Obraz, Słowo. Poznaliśmy laureatów tegorocznej edycji

- Mój muzyczny czas zaczął się od chóru. Będąc w technikum mechanicznym i usiłując zdobyć zawód, jak to w mojej rodzinie było pielęgnowane, trafiłem do chóru w szkole w Czechowicach-Dziedzicach, a później z tego chóru przeszedłem do takiego pół-zawodowego ensemblu, czyli zespołu muzyki dawnej, jak się wtedy mówiło - Madrygaliści. Tam śpiewała już moja obecna żona. Była gwiazdą - wspomina Piotr Beczała.

Posłuchaj
07:40 PR1_MPLS 2020_11_17-08-38-59.mp3 Rozmowa z Piotrem Beczałą (Sygnały dnia/Jedynka)

- Wylądowałem tam praktycznie nie znając nut, więc było to trochę skomplikowane, ale gdzieś ten bakcyl i ten - jak można powiedzieć - wirus muzyki został u mnie zasiany i zupełnym przypadkiem, za namową dyrygentki Anny Szostak-Myrczek, trafiłem na przesłuchania do Akademii Muzycznej w Katowicach na Wydział Wokalno-Aktorski i zostałem przyjęty. Tu się zaczęła ta przygoda - mówi Piotr Beczała i dodaje, że pierwszy raz w operze był w wieku 19 lat.

Czytaj też:

- Później nabrało to swojego życia, pędu. Studia, klasy mistrzowskie. Nawiązanie kontaktów z kolegami z Zachodu, którzy uświadomili mi pewne rzeczywistości, w których będę musiał się sprawdzić po studiach. I tak to wszystko się potoczyło. Myślę, że śpiewakiem operowym stałem się wraz z moim pierwszym kontraktem w Linzu, na który też musiałem ciężko się napracować - mówi tenor.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy z Piotrem Beczałą, który mówił także o tym, jak spędza czas w dobie pandemii koronawirusa i co zmieniło się ostatnio w jego życiu. 

czytaj więcej
Piotr Beczała pap 1200.jpg
Piotr Beczała laureatem Nagrody Mediów Publicznych

"Jestem zaszczycony"

Ze względu na pandemię koronawirusa Piotr Beczała nie mógł pojawić się na gali wręczenia Nagród Mediów Publicznych, ale przesłał nagranie z podziękowaniem.

- Bardzo dziękuję za Nagrodę Mediów Publicznych w kategorii Muzyka. Jestem zaszczycony - mówi tenor. - Ta nagroda została na pewno nadana mi z uwagi na to, że w ostatnim czasie zająłem się Moniuszką, Halka jest mi bardzo bliska i cieszę się, że miałem okazję zaprezentować ją również warszawskiej publiczności - powiedział w nagraniu wyświetlonym podczas gali.

***

Nagrody Mediów Publicznych, poza Muzyką, przyznano także w kategoriach: Słowo oraz Obraz. Laureatem w kategorii Słowo został historyk, profesor Andrzej Nowak, nominowany przede wszystkim za cykl "Dzieje Polski". Wyróżnienie w kategorii Obraz przyznano Mirosławowi Borkowi, reżyserowi, scenarzyście, producentowi i menedżerowi, przede wszystkim za film dokumentalny "Wojna światów" opartego na zrekonstruowanych i pokolorowanych filmach archiwalnych sprzed stu lat.

***

Audycja: "Sygnały dnia" 

Prowadzą: Daniel Wydrych, Piotr Gociek

Rozmawia: Marcin Gmys (dyrektor Radia Chopin)

Gość: Piotr Beczała

Data emisji: 17.11.2020

Godzina: 8.38

kh

Czytaj także

"Nominowani to nazwiska z pierwszych stron prasy kulturalnej". Krzysztof Czabański o Nagrodach Mediów Publicznych 2020

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2020 19:00
- To otwartość mediów publicznych na świat polskiej kultury w tej trudnej sytuacji, gdy nie można organizować różnego rodzaju wydarzeń z udziałem publiczności - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Krzysztof Czabański, przewodniczący Rady Mediów Narodowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nagrody Mediów Publicznych. Prezes Polskiego Radia: wspieramy polskich twórców

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2020 18:50
Dziś (16.11) poznamy laureatów Nagrody Mediów Publicznych w trzech kategoriach: Muzyka, Słowo i Obraz. Nagrody przyznają trzy instytucje publiczne: Polskie Radio – w kategorii Muzyka, Telewizja Polska – w dziedzinie Obrazu, Polska Agencja Prasowa zaś uhonoruje twórców Słowa. Zwycięzcy poszczególnych kategorii otrzymają statuetkę oraz 100 tysięcy złotych.
rozwiń zwiń