Jak nie płacić mandatu

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2010 09:25
Zaświadczenie wystawione przez lekarza stomatologa na kartce w kratkę wystarczy, aby uniknąć mandatu za jazdę bez zapiętych pasów bezpieczeństwa.
Audio
  • Zaświadczenia lekarskie dotyczące zapinania pasów bezpieczeństwa
Zapinajmy pasy bezpieczeństwa
Zapinajmy pasy bezpieczeństwaFoto: torpol.eu

Kierowcy znaleźli lukę w przepisach drogowych dotyczących zapinania pasów bezpieczeństwa. Według kodeksu z obowiązku stosowania pasów zwolnione są osoby mające orzeczenie lekarskie o przeciwskazaniu do ich stosowania. Nie ważne jest, kiedy zaświadczenie było wystawione i przez jakiego lekarza. Kierowcy lawinowo wykorzystują ten zły zapis.

- W trakcie rutynowej kontroli, kierowca pokazuje zaświadczenie wystawione dziesięć lat temu przez dentystę – opisuje komisarz Jacek Nitka, szef Wydziału  Ruchu Drogowego legnickiej Policji. – Okazuje się, że działa on zgodnie z prawem, a my nie możemy wlepić mu mandatu – dodaje.

Takie zaświadczenie zwalnia kierowcę od nakazu zapinania pasów. Prawo nie precyzuje jednoznacznie, jaki lekarz może wydawać orzeczenia. Zatem dentyści, dermatolodzy, urolodzy mogą bezkarnie przystawiać pieczątki i to na zwykłych kartkach papieru, bo żaden specjalny formularz nie został do tego przygotowany.

- W ustawie "Prawo o Ruchu Drogowym" mowa jest o orzeczeniu lekarskim – mówi urzędniczka z Departamentu Zdrowia Publicznego przy Ministerstwie Zdrowia. - Nie ma mowy o określonym wzorze takiego oświadczenia, nie jest też sprecyzowany uprawniony lekarz – potwierdza.

Mimo że po takie zaświadczenie możemy pójść do każdego lekarza, to na szczęście nie każdy ochoczo wystawi taki dokument.

- Gdybym wystawił takie zaświadczenie, a ktoś został ranny lub zginął w wypadku, miałbym go na sumieniu – mówi anonimowo lekarz stomatolog  z legnickiej przychodni.– Ale wiem, że lekarze podpisują takie papiery. 

Nieoficjalnie wiadomo, że takie zaświadczenia kosztuje od 150 do 250 zł.

 

Przygotował  Andrzej Andrzejewski.

 

(ah)

Zobacz więcej na temat: Ministerstwo Zdrowia

Czytaj także

Pasażer nie chce zapiąć pasów? Wysadź go z auta

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2010 16:26
Kierowca samochodu ma obowiązek nakazać pasażerowi zapięcie pasów, a w razie dalszej odmowy musi się zatrzymać i wysadzić taką osobę - takie szeroko nagłośnione we Włoszech stanowisko zajął Sąd Najwyższy. W przeciwnym razie - wynika z orzeczenia - kierowca poniesie odpowiedzialność karną, gdy dojdzie do wypadku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niewidzialny pasażer

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2010 11:00
Jak najbezpieczniej i najwygodniej podróżować samochodem będąc w ciąży?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przepisy ruchu drogowego jednakie dla wszystkich?

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2008 12:00
Czy najważniejsi politycy w państwie będą mogli bezkarnie łamać ograniczenia związane z prędkością na drogach? Zapewne tak.
rozwiń zwiń