X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Jak nie płacić mandatu

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2010 09:25
Zaświadczenie wystawione przez lekarza stomatologa na kartce w kratkę wystarczy, aby uniknąć mandatu za jazdę bez zapiętych pasów bezpieczeństwa.
Audio
  • Zaświadczenia lekarskie dotyczące zapinania pasów bezpieczeństwa
Zapinajmy pasy bezpieczeństwa
Zapinajmy pasy bezpieczeństwaFoto: torpol.eu

Kierowcy znaleźli lukę w przepisach drogowych dotyczących zapinania pasów bezpieczeństwa. Według kodeksu z obowiązku stosowania pasów zwolnione są osoby mające orzeczenie lekarskie o przeciwskazaniu do ich stosowania. Nie ważne jest, kiedy zaświadczenie było wystawione i przez jakiego lekarza. Kierowcy lawinowo wykorzystują ten zły zapis.

- W trakcie rutynowej kontroli, kierowca pokazuje zaświadczenie wystawione dziesięć lat temu przez dentystę – opisuje komisarz Jacek Nitka, szef Wydziału  Ruchu Drogowego legnickiej Policji. – Okazuje się, że działa on zgodnie z prawem, a my nie możemy wlepić mu mandatu – dodaje.

Takie zaświadczenie zwalnia kierowcę od nakazu zapinania pasów. Prawo nie precyzuje jednoznacznie, jaki lekarz może wydawać orzeczenia. Zatem dentyści, dermatolodzy, urolodzy mogą bezkarnie przystawiać pieczątki i to na zwykłych kartkach papieru, bo żaden specjalny formularz nie został do tego przygotowany.

- W ustawie "Prawo o Ruchu Drogowym" mowa jest o orzeczeniu lekarskim – mówi urzędniczka z Departamentu Zdrowia Publicznego przy Ministerstwie Zdrowia. - Nie ma mowy o określonym wzorze takiego oświadczenia, nie jest też sprecyzowany uprawniony lekarz – potwierdza.

Mimo że po takie zaświadczenie możemy pójść do każdego lekarza, to na szczęście nie każdy ochoczo wystawi taki dokument.

- Gdybym wystawił takie zaświadczenie, a ktoś został ranny lub zginął w wypadku, miałbym go na sumieniu – mówi anonimowo lekarz stomatolog  z legnickiej przychodni.– Ale wiem, że lekarze podpisują takie papiery. 

Nieoficjalnie wiadomo, że takie zaświadczenia kosztuje od 150 do 250 zł.

 

Przygotował  Andrzej Andrzejewski.

 

(ah)

Zobacz więcej na temat: Ministerstwo Zdrowia
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Pasażer nie chce zapiąć pasów? Wysadź go z auta

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2010 16:26
Kierowca samochodu ma obowiązek nakazać pasażerowi zapięcie pasów, a w razie dalszej odmowy musi się zatrzymać i wysadzić taką osobę - takie szeroko nagłośnione we Włoszech stanowisko zajął Sąd Najwyższy. W przeciwnym razie - wynika z orzeczenia - kierowca poniesie odpowiedzialność karną, gdy dojdzie do wypadku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niewidzialny pasażer

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2010 11:00
Jak najbezpieczniej i najwygodniej podróżować samochodem będąc w ciąży?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przepisy ruchu drogowego jednakie dla wszystkich?

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2008 12:00
Czy najważniejsi politycy w państwie będą mogli bezkarnie łamać ograniczenia związane z prędkością na drogach? Zapewne tak.
rozwiń zwiń