"Traktaty wskazują, że to my mamy rację". Jan Dziedziczak o praworządności i budżecie UE

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2020 09:00
- Traktaty łączą kraje Unii Europejskiej i sprawiają, że jesteśmy prawdziwą wspólnotą. Dlatego Polska i Węgry będą ich bronić oraz przypominać o tym Europie - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Jan Dziedziczak z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Minister Jan Dziedziczak, pełnomocnik rządu ds. Polonii i Polaków za Granicą
Minister Jan Dziedziczak, pełnomocnik rządu ds. Polonii i Polaków za GranicąFoto: Foto: polskieradio.pl

Państwa członkowskie UE nie osiągnęły jednomyślności w sprawie wieloletniego budżetu UE na lata 2021-2027 i decyzji dotyczących funduszu odbudowy. Polska i Węgry zgłosiły zastrzeżenia w związku z rozporządzeniem dotyczącym powiązania dostępu do środków unijnych z kwestią praworządności.

Posłuchaj
08:24 _PR1_AAC 2020_12_01-08-15-18_for_media.mp3 Jan Dziedziczak: Polska i Węgry będą bronić europejskich traktatów (Sygnały Dnia/Jedynka)

 

Morawiecki Orban tt-1200.jpg
Spotkanie premierów Polski i Węgier w Warszawie. Ustalono stanowisko ws. budżetu UE

Inne kraje poprą stanowisko Polski i Węgier?

Jan Dziedziczak wskazywał w "Sygnałach dnia", że semantyka establishmentu europejskiego jest kontrfaktyczna. - Przedstawiają się jako obrońcy praworządności, a traktaty wskazują, że to my mamy rację. Łączenie praworządności z finansami jest niezgodne z traktatami - podkreślił.

Polityk jest przekonany, że prędzej czy później większość państw członkowskich Unii Europejskiej poprze stanowisko Polski i Węgier. - Pamiętamy rok 2015, gdy premier Ewa Kopacz zdradziła Grupę Wyszehradzką ws. przyjmowania uchodźców. Dziś cała Unia Europejska zaakceptowała naszą, niepopularną wtedy, propozycję braku nakazu relokacji - powiedział.

Czytaj także:

- Dziś również mówimy jednym głosem jako Grupa Wyszehradzka i coraz więcej krajów podziela nasze stanowisko - dodał.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

. .

* * *

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzący: Piotr Gociek

Gość: Jan Dziedziczak (KPRM)

Data emisji: 01.12.2020

Godzina emisji: 08.15

ks

Czytaj także

Dr Dominik Héjj: premier Węgier i tak musiałby zawetować unijny budżet

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2020 12:29
- Nawet gdyby premier Viktor Orban miał nie zawetować budżetu unijnego teraz z powodu praworządności, to i tak już w czerwcu było wiadomo, że będzie musiał go zawetować z innych przyczyn, wewnętrznych - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Dominik Héjj z Instytutu Europy Środkowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Weto Polski i Węgier dla budżetu UE. Wróblewski: opozycja nie rozumie gry, jaką prowadzą Niemcy

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2020 10:33
- Niemców zirytowało stworzenie inicjatywy Trójmorza. Z tego punktu widzenia prowadzą pewną grę. Jeśli byłaby dobra intencja z ich strony, mogliby wyrzucić słowo "praworządność" z budżetu unijnego. Posłowie opozycji chyba w większości tego nie rozumieją - mówił w Polskim Radiu 24 Artur Wróblewski (Uczelnia Łazarskiego). Gośćmi audycji byli też prof. Jacek Reginia-Zacharski (Uniwersytet Łódzki)) i Miłosz Manasterski (Agencja Informacyjna). 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sprawa Polski i Węgier na komisji PE. Europosłowie skrytykowali też niemiecką prezydencję

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2020 19:45
Europosłowie komisji wolności obywatelskich PE dyskutowali w poniedziałek na temat procedury z art. 7. wobec Polski i Węgier, ale krytyka większości deputowanych została skierowana również pod adresem niemieckiej prezydencji, która zignorowała zaproszenie na posiedzenie.
rozwiń zwiń