Nie zwlekaj. Wymień kopciucha na nowowczesny piec z dopłatą

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2020 18:00
Dopiero w grudniu do Polski nadciągnęły pierwsze mrozy, ale sezon grzewczy od dawna w pełni. Wraz z nim powraca temat tzw. kopciuchów i zanieczyszczenia powietrza. Zarówno miasta, jak i rząd wiele zrobili w ostatnich latach, aby nakłonić mieszkańców do wymiany pieców i poprawić jakość powietrza.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

smog 1200 f.jpg
Kopciuchy nie trafią do Polski. Prezydent zakazał ich importu

Przy pomocy dofinansowania Polacy wymieniają kopciuchy na bardziej ekologiczne piece oraz ocieplają swoje domy. Jednak w różnych regionach wymiana pieców przebiega różnie.


Posłuchaj
03:21 kotły 9-12-2020.mp3 Program likwidacji kopcących pieców do ogrzewania (Sygnały dnia/Jedynka)

 


Słomki plastik 1200 free.jpg
Koniec plastikowych jednorazówek. Ekspert: bardzo łatwo je zastąpić

Powody do radości ma Kraków. Jeszcze do niedawna był najbardziej zanieczyszczonym miastem w Polsce, obecnie epizody smogowe zdarzają się zdecydowanie rzadziej. Od ubiegłego roku w stolicy Małopolski obowiązuje zakaz palenia węglem i drewnem. Paweł Ścigalski, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. jakości powietrza, cieszy się, że w ostatnich miesiącach w powietrzu jest mniej pyłów, ale także trującego benzopirenu. - Taki najbardziej optymalny okres to ostatnich pięć lat, kiedy z mieszkańcami usunęliśmy 20 tysięcy kopciuchów - mówi.

Paweł Siergiej z Polskiego Alarmu Smogowego podkreśla, że w pozostałych miastach tempo wymiany pieców jest zdecydowania wolniejsze. - Poza Krakowem wymiana kopciuchów idzie zdecydowanie wolniej - zauważa. Wskazuje, że często wynika to z niedoinformowania. - W gminie wszyscy wiedzą, że jest dofinansowanie gminne, ale już mało kto słyszał o rządowym programie "Czyste powietrze", bo o nim się nie mówi - wyjaśnia.

Czy wiesz, że źle zaizolowana piwnica i fundamenty są źródłem 20% strat ciepła w całym domu 🏡? Podchodząca wilgoć i...

Opublikowany przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska Środa, 9 grudnia 2020

W Warszawie prace związane z wymianą pieców w lokalach komunalnych przyhamowała pandemia. Rzecznik Urzędu Miasta st. Warszawy Karolina Gałecka zwraca uwagę, że stolica pomaga też w wymianie pieców pozostałym mieszkańcom, którzy mają obowiązek likwidacji kopciuchów do 2022 roku. - Wiemy, że to kosztowna inwestycja, dlatego dofinansowujemy likwidację kopciucha i instalację ekologicznych źródeł ogrzewania - mówi. Mieszkańcy mogą uzyskać dotację nawet do 100 procent kosztów.

Czytaj także:

Obok miast likwidację kopciuchów zaoferował rząd. Program "Czyste powietrze" ma budżet 102 mld złotych, a jego realizacja potrwa do 2029 roku. Rzecznik Ministerstwa Klimatu Aleksander Brzózka podkreśla, że program obejmuje nie tylko wymianę pieców, ale również okiem oraz docieplenie budynków. - Do 27 listopada tego roku złożono ponad 180 tys. wniosków o dofinansowanie na łączną kwotę 3,4 mld złotych - mówi. W październiku rozpoczął się drugi etap przyjmowania wniosków, skierowany do osób gorzej sytuowanych. Można otrzymać nawet 37 tysięcy złotych dotacji.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Przygotowała:  Izabela Kostyszyn

Data emisji: 9.12.2020

Godzina emisji: 6.47

ag