Wiceszef MSZ: dziś RE będzie doprecyzowywać interpretację zapisów o praworządności

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2020 08:03
- W lipcu umówiliśmy się w taki sposób, że będziemy mieli mechanizm powiązany z ochroną budżetu UE i w tych konkluzjach znalazł się zapis, że Rada Europejska powróci do sprawy – to się właśnie dzisiaj dzieje - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Paweł Jabłoński, wiceminister spraw zagranicznych.
Paweł Jabłoński
Paweł Jabłoński Foto: Polskie Radio

- Przed szczytem Unii Europejskiej nie można nic powiedzieć z całkowitą pewnością - powiedział w radiowej Jedynce Paweł Jabłoński.


Posłuchaj
09:02 _PR1_SD_2020_12_10-07-16-01_for_media.mp3 Paweł Jabłoński: dziś Rada Europejska będzie doprecyzowywać, jak należy interpretować zapisy o praworządności (Sygnały dnia/Jedynka)

 

Odnosząc się do możliwości rezygnacji z polskiego weta, minister mówił o najnowszych ustaleniach. - Pojawiła się propozycja, uzgodniona na roboczo przez premierów Polski, Węgier, przez kanclerz Merkel. Rzeczywiście takie rozmowy, bardzo intensywne, miały miejsce przez ostatnie kilka dni, natomiast jak będzie przebiegał szczyt UE, nikt nie wie - powiedział.

Czytaj więcej
parlament europejskie free europarlament free shutt 1200.jpg
TSUE gwarantem mechanizmu warunkowości. Kompromisowa propozycja ws. budżetu UE

- Naszym celem jest prowadzenie do konkluzji Rady Europejskiej, czyli dokumentu, który wyznacza ramy działania dla wszystkich innych instytucji UE, zapisów, które będą gwarantowały ochronę naszych praw - wyjaśnił Paweł Jabłoński.

Tylko "konkretne ryzyka dla budżetu"

Jak dodał, "jeżeli ktoś chciałby interpretować te zapisy, mechanizmy warunkowości, w taki sposób, by używać go w sytuacjach arbitralnych, czy ogólnych stwierdzeń, że istnieje zagrożenie dla zasad unijnych, to w takich sytuacjach będzie to za mało". - Konieczne będzie stwierdzenie, że istnieją konkretne ryzyka dla budżetu - zaznaczył.

- Rada Europejska będzie doprecyzowywać to, w jaki sposób należy interpretować te zapisy, co więcej, nie chodzi wyłącznie o ogólną interpretację polityczną, ale bardzo konkretne zobowiązanie Komisji Europejskiej do przyjęcia wiążących wytycznych - stwierdził wiceszef MSZ.

Czytaj więcej
parlament europejski 1200.jpg
Polska i Węgry nie zgodziły się na unijny budżet. Powodem powiązanie z praworządnością

- Dzięki temu, że wyraziliśmy taki sprzeciw 2 tygodnie temu, wywalczyliśmy na ten moment już bardzo dużo, oczywiście cały czas jest za wcześnie, by ogłaszać sukces, dlatego że wszystko zależy od postawy innych państw, czy 27 państw to rozwiązanie zaakceptuje - powiedział Paweł Jabłoński.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

. .

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Krzysztof Świątek

Gość: Paweł Jabłoński (wiceszef MSZ)

Data emisji: 10.12.2020 r. 

Godzina emisji: 7.15

pg

Czytaj także

Zbigniew Rau o deklaracjach ws. kompromisu w UE: nie dają żadnej pewności prawnej

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2020 07:50
- Chodzi o to, by źródło prawa było takie samo jak rozporządzenia, ale przede wszystkim treść rozporządzenia musi zostać zmieniona - mówił w Programie 1 Polskiego Radia o negocjacjach budżetu UE i kwestii warunkowości minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau. Zaznaczył, że same deklaracje mogą być zmienne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nieduża, ale mimo wszystko nadzieja". Müller o możliwym kompromisie w unijnych negocjacjach

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2020 09:45
- Wniosek opozycji o wotum nieufności wobec wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego nie uzyska większości podczas głosowania w Sejmie - uważa rzecznik rządu Piotr Müller. - Ten ruch opozycji ma służyć podwyższeniu emocji społecznych - powiedział.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nie możemy zaakceptować łamania traktatów". Szef MSZ w wywiadzie dla "Le Figaro"

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2020 00:50
- Nie możemy zaakceptować łamania traktatów - stwierdził w wywiadzie dla "Le Figaro" minister spraw zagranicznych prof. Zbigniew Rau. - Wesprzemy tworzenie instrumentu uzależniającego wypłatę środków europejskich od ich efektywnego wykorzystania - zapewnił.
rozwiń zwiń