Ochrona pieszych, ograniczenie liczby wypadków. Nowe regulacje w prawie o ruchu drogowym

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2020 12:48
Zgodnie ze zmianami proponowanymi przez rząd obowiązkiem kierowcy będzie ustąpienie pierwszeństwa pieszemu wchodzącemu na przejście albo znajdującemu się na nim. W projekcie nowych przepisów znajduje się również zapis, że pieszy musi zachować szczególną ostrożność przed wejściem na pasy. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Alexa_Space / Shutterstock

Podczas posiedzenia sejmowej komisji infrastruktury posłowie zdecydowali o powołaniu podkomisji, która zajmie się przepisami mającymi zwiększyć bezpieczeństwo na drogach. Parlamentarzyści będą bazowali na projekcie rządowym, podczas prac omówią też dwie inne propozycje opozycji - projekty klubów Koalicji Obywatelskiej i Lewicy.


Posłuchaj
04:02 _PR1_AAC 2020_12_10-07-43-34.mp3 Ochrona pieszych, ograniczenie liczby wypadków. Nowe regulacje w prawie o ruchu drogowym (Sygnały dnia/Jedynka)

 

Najważniejszymi celami proponowanych przepisów są ochrona pieszych i zmniejszenie liczby wypadków na drogach. Zgodnie z proponowanymi przez rząd zmianami, obowiązkiem kierowcy będzie ustąpienie pierwszeństwa pieszemu wchodzącemu na przejście albo znajdującemu się na nim. Rozszerzenie udzielenia pierwszeństwa pieszemu wchodzącemu na przejście dla pieszych w projektowanych zmianach ustawy nie dotyczy tramwajów.


AB.jpg
Priorytetem ochrona pieszych. Sejmowa podkomisja o bezpieczeństwie na drogach

O zmianach w czasie sejmowej komisji mówi wiceminister infrastruktury Rafał Weber. - Projekt ujednolica również dopuszczalną prędkość w obszarze zabudowanym do 50 km/h bez względu na porę dnia i nocy. Dodatkowo wprowadzono rozwiązania mające na celu wyeliminowanie niebezpiecznych sytuacji na drogach związanych z niezachowaniem właściwych odległości na drogach krajowych i autostradach - wyjaśnia wiceminister. 

Projekty rządu i opozycji podobne 

Posłowie wskazywali projekty rządu i opozycji, które są podobne. Poseł KO Michał Szczerba powiedział, że celem przedłożonych zapisów jest zwiększenie praw pieszych i zagwarantowanie kierującemu możliwości właściwej reakcji. - Potrącenia pieszych, do których dochodziło w wyniku niedostosowania prędkości przez kierujących pojazdami, miała tragiczne skutki, bo w co piątym zdarzeniu zginął człowiek - ocenia poseł. 

Jak mówi Tadeusz Wiesław Bratos, prezes Związku Psychologów Transportu w Polsce ograniczenie prędkości w terenie zabudowanym do 50 km/h w nocy ma sens. - Prędkość 50 km/h w terenie zabudowanym wieczorem, w nocy jest rozwiązaniem jak najbardziej właściwym - uważa. 

Zakaz korzystania z telefonów komórkowych 

W rządowym projekcie zaproponowano również regulację zakazującą pieszemu korzystania w trakcie przechodzenia przez jezdnię z telefonu komórkowego. W ocenie prezesa Stowarzyszenia Pomocy Poszkodowanym w Wypadkach i Kolizjach Drogowych "Alter Ego"JanuszaPopiela to rozwiązanie potrzebne, ale nie zastąpi zdrowego rozsądku. Pieszy, zbliżając się do przejścia dla pieszych, ma zachować szczególną ostrożność, a nie można jej zachować patrząc w smartfon - dodaje. 

Od 5 grudnia wg. nowych przepisów nie trzeba mieć przy sobie prawa jazdy. Dane będą sprawdzane w policyjnym systemie. 


***

Tytuł audycji: Sygnały dnia 

Materiał: Aleksander Ziemiańczyk 

Data emisji: 10.12.2020 r. 

Godzina emisji: 7.43

IAR/ans 


Czytaj także

Poprawa bezpieczeństwa na drogach. Niezbędne są inwestycje i nowoczesne systemy

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2020 17:00
Sejmowa komisja administracji i spraw wewnętrznych zapoznała się z informacją rządu na temat bezpieczeństwa na drogach w kontekście wniosków spływających z komend powiatowych policji i samorządów o przywrócenie lub ustawienie radarów w najbardziej niebezpiecznych miejscach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Najcięższe wypadki zdarzają się w niedziele

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2020 18:00
Wiele osób myśli, że najwięcej wypadków ma miejsce w piątek - ludzie wyjeżdżają na weekend, są rozkojarzeni i myślami spacerują już po lesie, chodzą po górach albo leżą brzuchem do góry. Wbrew tej opinii, statystycznie najgorszym dniem jest niedziela. To w ten dzień odnotowywane są najcięższe wypadki. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pierwszeństwo dla pieszych, zakaz używania telefonów, aplikacja mObywatel. Sprawdź, co zmieni się w prawie drogowym

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2020 12:15
Piesi będą mieli pierwszeństwo przy wchodzeniu na przejście przez jezdnię, jednocześnie przy przechodzeniu będzie obowiązywał zakaz używania telefonów komórkowych - zakłada projekt nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, który pod koniec listopada przyjęła Rada Ministrów. Z kolei od 5 grudnia kierowcy będą mogli jeździć bez posiadania przy sobie prawa jazdy. W razie kontroli drogowej dokumentu nie trzeba okazywać policji, dane będą sprawdzane w internecie.
rozwiń zwiń